Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /var/www/dostupnyinternet.cz/www/apps/frontend/modules/terms/templates/detailSuccess.php on line 8

Spyware

Spyware je záškodný program, který odesílá data z vašeho počítače (mobilního telefonu nebo jiného zařízení) třetí straně. Laicky řečeno vás špehuje. Odtud také anglický název (spy = špión). Obecně spadá spyware pod malware, tedy programy, který na počítači běží bez vědomí uživatele a nějakým způsobem zhoršují jeho funkce. Spyware sice uložená data nijak nepoškozuje, nemaže, ani nepřesouvá, místo toho je ale shromažďuje a odesílá majiteli záškodného programu. 

Účelem spyware je ve většině případů zjištění uživatelských potřeb, zájmů  a informací, které autor programu později využije pro cílenou reklamu nebo vývoj softwaru. Existují však i mnohem zákeřnější verze spyware, které odesílají hesla nebo čísla kreditních karet a mohou uživatele napadeného zařízení vážně poškodit.

Spyware si uživatel často do počítače nainstaluje sám jako součást shareware nebo jako doplněk nějakého programu. Jakmile program spustí, nainstaluje se mu do systému také spyware. Naštěstí existují programy, které instalaci spyware brání nebo je dokážou odstranit. 

ZPĚT DO SLOVNÍKU POJMŮ