Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /var/www/dostupnyinternet.cz/www/apps/frontend/modules/terms/templates/detailSuccess.php on line 8

Agregace

Agregace internetu je jedním z parametrů internetového připojení, který ovlivňuje jeho kvalitu. Agregace říká, kolik uživatelů bude v daném okamžiku sdílet maximální vyhrazenou rychlost. Agregace se nejčastěji udává jako poměr X:Y, kdy písmenko X označuje minimální podíl z rychlosti a písmenko Y maximální podíl z rychlosti. Čím vyšší je hodnota pod písmenem Y, tím hůře pro koncového uživatele.

Například agregace 1:10 při rychlosti připojení 100 Mb/s pak tedy znamená, že dynamická rychlost internetového připojení se může pohybovat mezi 10 až 100 Mb/s. Proto také mnoho poskytovatelů internetového připojení nabízí rychlost „až X Mb/s“. UPC jako jeden z mála poskytovatelů má internet bez agregace.  

Pokud je kvůli agregaci internetové připojení přetížené, může docházet k pomalejšímu načítání stránek, rychlost stahování bude kolísat, online vysílání se bude sekat.

Podrobně se agregaci věnujeme v článku: Už jste se setkali s agregací? Může za váš pomalý internet

ZPĚT DO SLOVNÍKU POJMŮ