Jak zesílit Wi-Fi: Odstraňte akvárko a pořiďte si zesilovač Wi-Fi

Technické specifikace mluví o dosahu ve stovkách metrů, ale vám se stream na počítači, který máte ve druhém patře, seká. Ne, na vině není Wi-Fi router, ale překážky „na trase“. Silné zdi, rozvody, ale třeba i zrcadla nebo akvárium signál Wi-Fi ruší. Jak ho zesílit? Zkusit můžete některé z bizarních „lifehacks“ nebo jednoduše vsadit na zesilovač. Ostatně, pronajmout vám ho může i poskytovatel internetu.

Každý třetí člověk v Česku má doma problémy se „sílou“ Wi-Fi signálu. Wi-Fi router umístěný v obývacím pokoji zkrátka „nedosáhne“ až na terasu, do podkrovní ložnice nebo do kuchyně. A to ani v případě, že jde o kvalitní model, který se chlubí těmi nejlepšími technickými parametry.

Pokud vás zajímá, jak vybrat Wi-Fi router a neztratit se ve složitých parametrech, přečtěte si prolinkovaný článek.

Jak je to možné? Zkrátka proto, že Wi-Fi vlnění v cestě stojí spousta překážek. Zdi, strop, případně podlaha by asi napadly každého, ale problémy může způsobovat třeba i velké akvárium, zrcadla, nebo jiné přístroje, které vysílají vlny. „Škodnou“ může být třeba mikrovlnka, dětská chůvička nebo ovladače k herní konzoli.

Tip ze života pijana plechovkového piva

My vám doporučujeme vsadit na osvědčené způsoby šíření signálu Wi-Fi, jakou jsou pořízení zesilovače, nebo vhodné umístění routeru, ale… následující tip je natolik bizarní, že se jako lavina šíří sociálními sítěmi. Zesílit signál Wi-Fi je prý možné pomocí plechovky od piva. Tu stačí nařezat na pláty a jimi odstínit v okolí antény ty směry, kterými se nemá signál šířit (třeba vedlejší byt). Hliník se údajně postará o to, aby se vlnění odrazilo zpátky do místnosti.  

Některé z těchto problémů můžete vyřešit. Nicméně s nosnými stěnami, které oddělují jednotlivé místnosti si nejspíš neporadíte. V tom případě je pak vhodným řešením pořídit si zesilovač Wi-Fi. Případně si ho pronajmout – tak, jak to nabízí například internetový poskytovatel UPC. Speciální hardware pak Wi-Fi signál rozšíří i do vzdálených částí domu nebo bytu.

Objednejte si adaptér Wi-Fi Powerline a trápení se sílou Wi-Fi připojení bude minulostí.

Jak zesilovač Wi-Fi funguje?

Adaptér Wi-Fi Powerline, který si můžete pronajmout u UPC společně s Wi-Fi routerem, tvoří 2 samostatné jednotky. Jednotka nazvaná Master je ethernetovým kabelem propojená s UPC modemem a zároveň je zapojená do zásuvky. Druhá jednotka, Slave, se následně připojí do elektrické sítě v místnosti, kde potřebujete signál Wi-Fi zesílit. Případně ji ještě můžete propojit ethernetovým kabelem s chytrou televizí nebo set-top-boxem.

Aby byly chytrá televize opravdu chytrá…

Wi-Fi Powerline adaptér nejen zesílí Wi-Fi signál, ale smysl má, i když vlastníte chytrou televizi, potřebujete ji propojit s modemem, ale nechcete „tahat“ kabely skrze celý byt. Jednotku Slave v tomto případě stačí propojit ethernetovým kabelem s televizí a zároveň ji zapojit do elektřiny. Takto dojde k propojení chytré televize (respektive set-top-boxu) a modemu prostřednictví elektrické sítě. A vy tak naplno můžete využít všechny výhody HD Mediaboxu, včetně videotéky nebo zpětného shlédnutí.

Pomůže i otočit Wi-Fi anténu nebo router postavit výš

Aby byl signál Wi-Fi maximální (ať už se zesilovačem, nebo bez něj), promyslete i umístění Wi-Fi routeru a jeho aktuální stav:

  • Antény vždy nasměrujte tak, aby směřovaly do volného prostoru, nikoli proti zdi. Antény by také vždycky měly být kolmo k podlaze (pokud tedy nechcete Wi-Fi šířit do sklepa nebo naopak na půdu).
  • Snažte se Wi-Fi router umístit co nejvíce do středu bytu, domu. Nikdy ho nestavte na podlahu – naopak, ideální výška je v úrovni očí.
  • Wi-Fi router by nikdy neměl sousedit s elektrickými spotřebiči. Pokud ho tedy máte na oblíbeném místě vedle televize, nebo vedle počítače, umístěte ho jinam. Rušit signál může i dětská chůvička nebo třeba zapnutá mikrovlnná trouba. Router si také příliš netyká s bezdrátovými ovladači.
  • Pokud je signál z Wi-Fi routeru slabý, i když přístroj stojí na vyvýšeném místě ve středu místnosti, zkuste aktualizovat firmware. Pokud je zastaralý, může negativně ovlivňovat výkon routeru. 

Přečtěte si i další tipy, jak zesílit signál Wi-Fi: Občas stačí pootočit anténou nebo přemístit dětskou chůvičku.

Komentáře