Zálohování lehké jako obláček

08.10.2015

Přečteno 2722x

S rostoucím objemem dat, rostou i nároky na úložiště. Jak si správně vybrat?

Dnes bychom se rádi vrátili k tématu online zálohování. S rostoucím objemem dat, rostou i nároky na úložiště. Proto je velmi důležité vybrat si to správné. Faktorů pro výběr je mnoho. Podle kterých se tedy orientovat?

Seznámení s tématem zálohování jsme probrali v článku Pravidelné zálohování dat je základ a nyní se pustíme více do hloubky. Úložiště byste neměli hodnotit jen podle prostoru, který vám poskytne zdarma. Ten obvykle v neplacené verzi vystačí pouze pro základní dokumenty. Budete-li chtít zálohovat větší objem dat – například všechny vaše fotografie – budete muset uvažovat o nějaké z placených variant.

Prostor nabízí všichni

Důležitý faktor při výběru vašeho úložiště by měla být přidaná hodnota, kterou v rámci programu dostanete. Tím jsou myšleny například aplikace pro chytré telefony nebo online spolupráce na dokumentech pro váš tým.

Neoddiskutovatelnou podmínkou při rozhodování musí být bezpečnost vašich dat. Pokud úložiště nenabízí šifrování dat, měli byste okamžitě jeho stránku opustit. Základ je 128bitové šifrování, doporučuje se ovšem 256 bitů. Internetová stránka úložiště by měla disponovat https protokolem s důvěryhodným certifikátem.

Srovnání úložišť

 

Dropbox

OneDrive

Google Drive

SugarSync

Apple iCloud

Box

Capsa.cz

Syncplicity

prostor zdarma

2 GB 15 GB 15 GB Jen free trial 5 GB Jen free trial 5 GB 10 GB

placený prostor

1 TB/∞ / $9,99/$12/rok 1 TB / 189,99Kč/rok 30 TB / $299,90/rok 500 GB / $99/rok 50 TB / $9,99/rok 100 GB / €12/rok 500 GB / 2420Kč/rok nemezeně / $150/rok

mobilní aplikace

(iOS, Android, BlakBerry, Kindle Fire) (Windows Phone, iOS, Android) (iOS, Android) (iOS, Android) (přímo v aplikacích) (iOS, Android) (iOS, Android)

aplikace pro operační systém

(Windows, Mac, Linux (Windows, Mac (Windows, Mac) (Windows, Mac) (integrováno do aplikací) (Windows, Mac) (možnost nastavit jako síťový disk) (Windows)

limit velikosti souboru

5 TB 5 GB

historie verzí souborů

(30 dní) (25 dní) (30 dní) (5 dní) (30 dní) (30 dní)

šifrování dat

veřejné sdílení

spolupráce na on-line souborech

poznámka

- - sdílené úložiště se všemi službami Google – Picassa, Gmail, Docs pokročilé funkce pro sdílení složek, možnost instalace aplikací přístupný pouze pro aplikace společnosti Apple možnost rozšíření funkčnosti díky externím aplikacím - -

Jak vidíte, nejlépe ze srovnání vychází produkt společnosti Google. Než ale všechna svá data bezhlavě přemístíte na internet, měli byste zvážit pár skutečností. Předně vlastně nevíte, kde jsou vaše data uložena. Nevíte, kdo k nim má přístup a jak je s nimi nakládáno. Sice není pravděpodobné, že někoho z FBI bude zajímat vaše prezentace z dovolené, ale i tak... Navíc provozovatel může službu kdykoliv tzv. vypnout a vy o svá data můžete přijít.

Přes všechny tyto „ale“ se ovšem jedná o snadný a dostupný způsob, jak zálohovat svá data a jak k nim mít přístup odkudkoliv, kde je rychlý internet.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese