Youtubeři a vlogeři: Noví hrdinové dneška

17.05.2016

Přečteno 3227x

Trolden, Hoggy, MenT, Stejk nebo NejFake… ne, to nejsou jména hrdinů z oblíbené počítačové hry, ale někteří z nejúspěšnějších vlogerů dneška. Že vám není úplně jasné ani to, co se ukrývá pod označením vloger (nebo chcete-li youtuber)? Pak určitě čtěte dál. Zaměřili jsme se nejen na historii fenoménu youtuberingu, ale i na nejpopulárnější videoformáty.

Slovo vlog je vlastně zkratka – vzniklo spojením výrazů video a blog. Vlog je tedy jakýsi video deníček, vloger potom tvůrce takového deníčku. A protože svůj výtvor nejčastěji publikuje na portále Youtube, pak se velmi často můžete setkat i s výrazem youtubering (= natáčení videí) a youtuber (= autor takových videí).

Youtubering, vloging – jak to celé začalo?

První (byť poměrně nesmělé) pokusy o video deníky se objevily už na přelomu milénia. A jedním z nejvýznamnějších jmen té doby je Adam Kontras. Ten ve svém prvním příspěvku informoval o tom, že se stěhuje z jednoho pobřeží Spojených států na druhé… a položil tím základy nejstaršímu a nejdéle vycházejícímu vlogu na světě. Další z průkopníků, Steve Garfield, pak označil rok 2004 za rok vlogování.

Ten opravdový průlom ale přišel až o rok později. V únoru 2005 spustil svůj provoz portál Youtube, který se pouhý rok po svém spuštění prodral mezi pětici nejnavštěvovanějších stránek internetu. A s rozmachem Youtube přišel i velký rozvoj vlogování. Mimochodem, dnes je 17 z 100 celosvětově nejsledovanějších kanálů na Youtube z kategorie „vlog“.

Oblíbené formáty? Unboxing, pranky, let´s play videa  

Zatímco dříve youtuberům stačila, s trochou nadsázky řečeno, obyčejná židle postavená před monitorem a pár minut času na povídání o sobě, dnes je youtubering o poznání kvalitnější a pestřejší. A youtubeři, pro které se zábava často proměnila v (královsky placenou) práci, profesionálnější a důvěryhodnější. Z mnoha formátů vlogování patří k nejpopulárnějším:

  • Unboxing – video postavené na rozbalování, hodnocení a často i recenzování produktů. Velmi často jde o kosmetiku, objevují se i unboxing videa s elektronikou.

  • Challenge – videovýzva, jejíž princip je jednoduchý: Vloger přijme výzvu jakéhokoli typu a snaží se ji splnit. V roce 2015 byla populární například IceBucketChallenge.

  • Let´s play video – historicky jeden z nejstarších formátů. Fanoušci sledují, jak se vlogerovi daří v počítačové hře, ten zároveň své konání komentuje.

  • Tutorialy – nejčastěji make-up tutoriály, ve kterých vlogerky vysvětlují, jak se správně líčit, případně nabízejí postupy, jak se nalíčit ve stylu oblíbené celebrity.

  • Daily vlogs – obvykle velmi osobní videa postavená na principu video deníčku, který vychází pravidelně a komentuje každodenní dění.

  • Prank – video s žertem, vylomeninou, nachytávkou. Nutno podotknout, že pranky jsou často tím úspěšnější, čím jsou drsnější.

  • Haul – videoformát typický pro vlogerky, které se věnují módě. Ve videu ukazují a komentují věci, které si v poslední době pořídily.

Ve světě vede PewDiePie, v Česku ViralBrothers

Celosvětově nejúspěšnějším youtuberem je Švéd s přezdívkou PewDiePie, který si svými videoblogy například v roce 2014 vydělal 7,5 milionu dolarů. V Česku se fenomén youtuberingu začal rozvíjet později než ve světě – velké vlogerské hvězdy dneška začaly s tvorbou a publikací videí v první polovině roku 2011.

Českou jedničkou je dvojice ViralBrothers, která se v Česku proslavila sérií videí „Debilní kecy“ a která se následně rozhodla expandovat do anglicky hovořícího prostoru. Aktuálně mají na YouTube 2,7 milionu odběratelů z celého světa. Jejich specialitou jsou pranky.

Druhé místo v českém, respektive československém žebříčku patří youtuberovi s přezdívkou GogoMan. Tohoto 19letého Slováka proslavila let´s play videa – odebírá je zhruba 1,3 milionu fanoušků.

Velmi populární je mezi některými vlogery i sociální síť Instagram: Sociální síť plná fotek. Jak se na něm chovat a koho sledovat?

Třetí je skoro s jedním milionem odběratelů youtuber Trolden – i ten se věnuje především herním videím. A zmínit na závěr musíme i nejznámější českou vlogerku Teri Blitzen, ta začala s natáčením videí až na začátku roku 2014 a dnes je jednou z nejúspěšnějších postav youtuberské scény.

Kterého youtubera rádi sledujete vy? A máte oblíbený typ videí? Podělte se s námi v diskuzi!

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese