Chcete vlastní web snadno a rychle? Vsaďte na WordPress, redakční systém zdarma

29.03.2016

Přečteno 3262x

Co mají společného stránky BBC America, časopisu Time nebo společností Walt Disney a Mercedes Benz? Všechny jsou postavené na redakčním systému WordPress. Ano, přesně na tom systému, který odborníci doporučují i laikům, kteří chtějí mít vlastní webovky snadno a rychle. Pro WordPress zkrátka platí heslo, že ta nejlepší řešení bývají často ta nejjednodušší. Pojďme se na tento open source systém podívat zblízka.

Odborníci odhadují, že zhruba každá čtvrtá webová stránka „jede“ na WordPressu. Jen pro srovnání, jiné open source systémy Drupal nebo Joomla fungují zhruba na třech procentech stránek. WordPress zkrátka dominuje internetovému světu.

Přitom poprvé se tento pojem objevil až v roce 2003, kdy dala parta nadšenců vzniknout systému, jenž byl pokračovatelem oblíbené platformy b2/cafelog. Verzi 1.5 si v roce 2005 stáhl už téměř milion uživatelů. A stažení verze 4.4 z prosince 2015 se počítá už na miliony.

WordPress je open source… A co to znamená?

V čem je WordPress unikátní? Jde o takzvaný open-source redakční systém. Funguje tedy, stejně jako například LINUX, na otevřeném bezplatnémm přístupu, na sdílení know-how, informací a často společném řešení problémů napříč komunitou.

Co to znamená v praxi? Jako programátor už nemusíte znovu „vynalézat kolo“, ale pracujete se zdarma dostupnými přístupnými částmi systému. Ty si můžete sám podle svého uvážení upravovat, přestavovat, nastavovat tak, jak potřebujete. Vše pod licencí GNU GPL – tedy pod licencí pro svobodný software, jež má jedinou podmínku – vámi odvozená díla musí být dostupná pod stejnou licencí.

Výhody práce s WordPressem

Práce s WordPressem je příjemná nejen pro programátora, který zdrojový kód popsaný v dokumentaci může dle libosti upravovat, ale i pro koncového uživatele – tedy i pro vás, pro laika, který programovat neumí, ale chce mít možnost snadno a rychle spravovat webové stránky svoje nebo své firmy prostřednictvím přívětivého redakčního systému.

Jednoduchý a intuitivní redakční systém kromě jiného umožňuje:

  • Snadno přidávat a editovat obsah. A to bez znalostí HTML tagů nebo programovacích jazyků.

  • Velmi snadno měnit vzhled webu. Tvůrci dokonce tvrdí, že v některých verzích postačí pouhé kliknutí myši.

  • Kromě textu v podobě statických stránek a článků můžete vkládat obrázky, videa, hudební soubory… ale i novinky a aktuality.

  • Editovat položky v bočním menu, přidávat štítky, tagy, rozšiřovat funkčnost o zásuvné moduly.

A kdy je naopak HTML, respektive HTML5 nezbytné? Jak se zrodilo HTML5 a v čem spočívají jeho výhody

Jako majitel stránek na WordPressu tak máte snadný přístup k veškerému obsahu, můžete ho snadno měnit a váš programátor by měl – i s pomocí celosvětové komunity – webovky poměrně snadno a rychle přizpůsobit přesně vašim přáním a potřebám.

WordPress šablony – pozor na bezpečnost

Webové stránky si můžete maximálně přizpůsobit svým potřebám i díky WordPress šablonám. S každou další aktualizací systému je k mání jedna nová oficiální šablona ke stažení na oficiálních stránkách WordPress.org. Stahovat samozřejmě můžete i jinde.

Před stahování šablony a jejím dalším použití byste ale měli být maximálně obezřetní. Některé šablony, které jsou zdarma, vytvářejí profi firmy, které díky „podpisu“ v patičce získají cenný zpětný odkaz. Jiné zdarma dostupné šablony pro WordPress v sobě ale mohou mít implementovanou škodlivou část kódu, která je pro váš web bezpečnostním rizikem. Ostatně, právě bezpečnost šablon a takzvaných pluginů, je jednou z mála slabších stránek WordPressu.

Blog nebo firemní stránky? Žádný problém!

Sedm z deseti stránek, které fungují na platformě WordPress, jsou firemní. Zbytek pak tvoří osobní blogy, e-shopy a internetové magazíny. Na WordPressu se tak dá postavit téměř cokoli.

Jako majitel blogu na WordPressu můžete příspěvky řadit tak, jak potřebujete – podle kategorií, autorů, data nebo podle štítků, které vytvoříte. To samé umožňuje WordPress i při tvorbě internetového magazínu. Ten můžete navíc doplnit o statické stránky, jako jsou například medailonky jednotlivých tvůrců nebo detaily kategorií.

Chcete obsah svého webu obohatit o další zajímavé prvky? Vytvořit působivou infografiku zvládne každý

Klasické webovky na WordPressu – kromě toho, že je velmi jednoduché na nich přidávat a upravovat obsah – jsou přívětivé i pro internetové vyhledavače z pohledu SEO. Přidávat můžete i aktuality, novinky nebo na stránky umístit kontaktní formulář.

A v neposlední řadě můžete na WordPressu rozeběhnout snadno a jednoduše i vlastní e-shop. Volně přístupný kód je propracovaný a umožňuje i laikovi rychle a snadno přidávat nové produkty, upravovat množství skladových zásob, zadávat slevy nebo automaticky rozesílat potvrzovací e-maily. A to všechno bez znalosti kódu.

Mimochodem, od roku 2005 funguje i hostingová služba wordpress.com – kde se stačí jen registrovat a doména třetího řádu – název.wordpress.com – je vaše během pár minut. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese