Jak na vzdálený přístup k PC

26.10.2015

Přečteno 3134x

Nejdříve jsme se naučili používat cloud a teď nás láká vzdálené připojení k PC. Proč? K datům ve svých ostatních počítačích se s jeho pomocí dostaneme odkudkoliv a kdykoliv, pokud jsme připojení k rychlému internetu, a navíc můžeme spolupracovat s kolegy nebo si efektivněji radit při technických problémech.

Remote Desktop Protocol

Tzv. RDP je proprietární síťový protokol, který vám umožní ovládat vzdálený počítač, a to navíc zcela pohodlně pomocí jeho vlastního grafického rozhraní - desktopu. Nejde však o takovou novinku, jak by se mohlo zdát. Autor řešení, firma Microsoft, nabídla RDP už v roce 1996 ve své verzi operačního systému pro podnikatele Windows NT 4.0. Dnes už můžete RDP klienta využít u většiny verzí OS Windows (RDC, TSC), Mac OS X (Remote Desktop) a dalších. Ne všechny však umožňují připojení více uživatelů zároveň, což budete muset v případě potřeby řešit nasazením speciální aplikace.

Vzdálená plocha pro více uživatelů zároveň

Pokud nejste úplným laikem a potřebujete využít složitějších konfigurací nebo spolupracovat na ploše ve více lidech, povolejte do služeb aplikace TeamViewer, RealVNC, Guacamole, Mikogo nebo vzdálenou plochu Chrome.

TeamViewer

TeamViewer si zamilujete, protože jeho instalace je pro nekomerční využití zdarma a bez registrace, lze ho využívat na mnoha platformách, chlubí se intuitivním ovládáním a navíc přidává praktické funkce, jako je chat a videochat.

+ Lze ho používat přes VPN

+ šifrovaní AES s velikostí klíče 256 bitů

- nativně používaný port 80, který často koliduje např. se Skypem

RealVNC

Hlavní výhodou RealVNC je použití napříč všemi platformami díky standardnímu protokolu RFB. Je nabízen ve 3 verzích, kdy ta pro osobní nekomerční využití je k dispozici zdarma. V placené verzi můžete využívat i vzdálený tisk, přenos souborů a chat.

+ kompatibilita

− základní verze bez šifrování limituje využití na lokální síť

Guacamole

Preferujete ovládání přes webové rozhraní? Pak je tady Guacamole. Stačí nahrát serverovou stranu na vzdálené počítače, ke kterým chcete mít přístup, a pak se na ně připojujete z prohlížeče.

+ přenášení dat pomocí sdílených síťových jednotek

+ práce v prohlížeči s více vzdálenými počítači najednou

- hostování vzdálené plochy musí probíhat pod Linuxem, a hodí se proto spíše pro zkušené uživatele

Mikogo

Pro méně zkušené uživatele, kteří ale přesto touží po webovém rozhraní a netroufají si na instalaci Guacamole, bude ideální volbou Mikogo. Stačí ho nainstalovat na počítač s jakýmkoliv OS a ke vzdálené ploše se ihned může připojit až 25 uživatelů.

+ přihlášení z aplikace i webového prohlížeče

+ spousta nástrojů pro pracovní konference, jako je videochat, sdílený dashboard a přenos souborů

Vzdálená plocha Chrome

Snadná instalace pomocí jednoduchého pluginu do prohlížeče bude tou správnou volbou pro fanoušky nástrojů Google. Využívejte jednorázový přístup pomocí svého originálního PINu nebo si nastavte správu více počítačů – ty však musí rovněž využívat Chrome.

+ jednoduchá konfigurace

+ i pro vaše tablety a smartphony s Androidem

- minimum možností pokročilé konfigurace

 

Na co se vám bude hodit vzdálená správa?

Správa serveru

Technická pomoc na dálku

Kopírování dat z domácího počítače na pracovní a naopak

Spolupráce na projektech s kolegy

 

Ať už si oblíbíte kterýkoliv z nástrojů vzdálené plochy, naprostou nutností bude stabilní a rychlé internetové připojení. Ověřte si dostupnost internetu v místě svého bydliště nebo sídla své firmy a surfujte rychlostí až 500 Mb/s s Vodafonem.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese