Vzdálená plocha: Výhody, rizika i nástroje, které vám ji pomohou ovládnout

10.09.2019

Přečteno 1064x
Vzdálená plocha: Výhody, rizika i nástroje, které vám ji pomohou ovládnout

Nemusíte být žádný hacker, abyste se na dálku jednoduše připojili k cizímu počítači kdekoliv světě a ovládali ho úplně stejně, jako byste u něj seděli. Přečtěte si, co všechno dokážete s nástroji vzdálené plochy, které spustíte dokonce i na mobilu.

Jednodušší řešení IT problémů

S pojmem vzdálená plocha se nejčastěji setkáte jako zaměstnanec pracující s počítačem. Jakmile řešíte softwarový problém, ozvete se „ajťákovi“. On se ze své kanceláře na dálku připojí na vaši plochu a sám všechno nastaví a nainstalujte. Za pár minut je hotovo a nikdo nemusí nikam chodit.

Ač se to zdá jako těžká hackeřina, podobný postup můžete klidně využít vy, až vám babička zavolá, ať jí přijedete nainstalovat Skype nebo ovladače do tiskárny. Zvládnete to bez toho, abyste ztráceli nervy vysvětlováním naslepo, kdy a kam má přesně kliknout. Potřebujete na to jen jednoduchý prográmek, třeba TeamViewer.

Jako uživatel počítače, ke kterému je zrovna připojený někdo cizí, vidíte v přímém přenosu, co se děje. Kdyby ajťák lezl, kam nemá (třeba do historie prohlížeče), můžete připojení kdykoli utnout.

Jaké programy pro vzdálenou plochu využít:

  • Připojení ke vzdálené ploše je funkce, kterou umí přímo Windows. Nevýhodou je, že tu nenajdete žádné pokročilé funkce. Na druhou stranu, nemusíte nic stahovat a instalovat, stačí se jen proklikat se nastavením.

  • Program TeamViewer je mezi programy pro vzdálenou plochu to, co Coca-Cola mezi sladkými limonádami. I proto, že v základní verzi je zdarma, jednoduše se ovládá, umí česky a umožní vám mezi počítači jednoduše posílat soubory.

  • Dobrou alternativou TeamVieweru je AnyDesk, který vyniká svou rychlostí a má zabudovaný chat, přes který se můžete s uživatelem na druhé straně komunikovat o tom, co se na ploše právě děje.

Díky vzdálené ploše můžete pracovat opravdu odkudkoli

Když máte dostatečně rychlé připojení k internetu, můžete pracovat opravdu z každého počítače, dokonce i z tabletu a mobilu. Pokud máte Mac, spustíte bez problémů programy pro Windows a naopak. Všechno vám navíc běží naprosto plynule i na 10 let starém počítači. Alespoň ve firmách, kde funguje protokol RPD (Remote Desktop Protocol).

Jak RDP Funguje? Vaše zařízení, ať už notebook, nebo mobil, slouží jen jako okno a dálkový ovladač k serveru a ostatním firemním počítačům. Na serverech jsou uložené soubory, nainstalované všechny aplikace a provádějí se všechny výpočty. S RDP je jedno, kde se zrovna nacházíte. Pracovat můžete z domova, a když je nejhůř, tak i z dovolené.

Aby práce na dálku byla dobře zabezpečená proti hackerům a datovým únikům, probíhá přes síť VPN. Přečtěte si, co to VPN je a proč byste ji měli mít i vy.

Zahrajte si nové hry na starém počítači

Představte si, že nemáte dost dobrou grafickou kartu a další PC komponenty, abyste rozchodili nejnovější herní pecku. Dobrá zpráva – nemusíte si pořizovat nový herní superstroj za desítky tisíc, a stejně si zapaříte na plné detaily bez sekání. Potřebný výkon si pronajmete přes placené služby jako Nvidia GeForce NOW nebo Remote Play od Sony.

Mimochodem: I „staré“ hry mají něco do sebe: Herní legendy: Zavzpomínejte na Maria, Dooma nebo Prince of Persia

Funguje to podobně jako u pracovních RDP stanic. Nic neinstalujete, jen se přihlásíte a hrajete. Přes internet odesíláte ovládací příkazy myší a klávesnicí, vše se bleskurychle zpracuje na herních superserverech v Německu a nazpátek k vám putuje obraz a zvuk. Podobně to brzy může fungovat se všemi náročnými operacemi jako je stříhání videa a 3D modelování.

Že instalování náročných programů odzvonilo, dokazují třeba online grafické programy jako Canva nebo Fotor.

Všechno je to o rychlosti internetu

Abyste přes vzdálené připojení mohli pracovat nebo hrát hry s dostatečně rychlou odezvou, neobejdete se bez opravdu rychlého a stabilního připojení. Např. GeForce NOW vyžaduje rychlost alespoň 25 Mbps pro hraní v rozlišení 1080p při 60 fps a připojení přes kabel nebo 5GHz Wi-Fi.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese