Vyhledávejte rychleji a lépe: Vychytávky a rady pro Google vyhledávání

12.05.2016

Přečteno 1985x

Internetové vyhledávače mají jasný cíl – nabídnout vám odpověď na váš dotaz. Umíte se ale v Google vyhledávání správně zeptat? Ukážeme vám několik vychytávek, rad a tipů, díky kterým bude vyhledávání ještě jednodušší a často i zábavnější. Přesvědčte se sami!

Každou vteřinu Google odpovídá přibližně na 50 000 dotazů a první výsledky vyhledávání vrací ještě předtím, než svůj dotaz vůbec dopíšete. Po právu je celosvětovou jedničkou a vlastně jen v pěti zemích na světě musí bojovat s poměrně silnou konkurencí v podobě místního vyhledavače. A ano, kromě Ruska, Japonska, Jižní Koreje a Číny do této skupiny patří díky vyhledavači Seznam i Česko.

Google vyhledávání ale i u nás neustále posiluje a důvodem jsou i různé vychytávky, které nám Google nabízí. Google vyhledavač umí perfektně pracovat s volně dostupnými daty na internetu a následně je, v uživatelsky přívětivé formě, zpracuje a nabídne ještě nad výsledky vyhledávání. Nemusíte tedy z vyhledávače klikat nikam dál, odpověď se totiž dozvíte okamžitě.

Vyhledavač Google také aktivně využívá Cookies: Internetové „sušenky“, které nás (ne)okrádají o soukromí

Rady a tipy pro rozšířené Google vyhledávání

  • Jaké dnes bude počasí?

Chystáte se vyrazit na výlet nebo prodloužený víkend a zajímá vás, jaké počasí vás na místě čeká? Nemusíte složitě hledat na meteo portálech. Stačí do vyhledávacího políčka zadat dotaz počasí a k němu název konkrétního města, předpověď uvidíte okamžitě.

  • Kalkulačka ve vyhledávacím políčku

Možná ani nevíte, že vyhledávací políčko Google funguje i jako kalkulačka. Stačí zadat „příklad“ tak, jak byste ho napsali na klasické kalkulačce, a vyskočí na vás výsledek. Od roku 2012 se pak výsledek objevuje na vizualizované kalkulačce, na které dokonce můžete dál pracovat.

Mimochodem, kromě základních početních operací umí tato kalkulačka pracovat i s matematickými funkcemi, mocninami, odmocninami a dokonce výsledky vizualizovat do grafů.

  • Převody čehokoli na cokoli

Potřebujete přepočítat, kolik euro dostanete za českou tisícikorunu? Nehledejte na stránkách bank, ale použijte Google vyhledávání. Do políčka hledání prostě a jednoduše zadejte dotaz ve tvaru: 1000 CZK to EUR a vyhledavač vám odpoví. Analogicky můžete pracovat i s dalšími měnami.

Na stejném principu fungují i převody jednotek – délky, hmotnosti, ale i bitů, bajtů a podobně. Dotaz zadávejte analogicky jako dotaz na měny. Zadávejte je ideálně v anglickém znění, česká varianta Google vám ne vždy odpoví tak, jak by měla.

  • Zjištění informací o letu

Chystáte se na cestu nebo máte někoho vyzvednout na letišti? Vyplňte do políčka hledání číslo letu a Google vám hned naservíruje detaily o časech vzletu, přistání, označení terminálu i číslo brány a případně přidá i doušku o zpoždění.

  • Když potřebujete metronom nebo vodováhu…

Potřebujete funkci metronomu? Není třeba nic instalovat, jen napište metronome. V mobilní verzi anglického Google pak funguje i vodováha. Do vyhledavače zadejte výraz Bubble level a sledujte, jak se na dipleji zobrazí „vzduchová bublinka“. Tahle elektronická vodováha sice nespasí vše, ale jako jednoduchý a rychlý pomocník se může někdy hodit.

  • Ztratil se vám mobil?

Pokud máte v mobilu nainstalovanou nejnovější verzi Google prohlížeče, povolenou lokalizaci i osobního asistenta Google Now, můžete pátrat po svém mobilu prostřednictvím vyhledávání. Prostě jen do Google vyhledávání vyťukejte Find my phone a jako odpověď by se vám měla vrátit jeho poloha. Přes tuto vychytávku je prý možné telefon i prozvonit.

V Google vyhledávání jsou ukryté i mnohé další „Easter eggs“, drobná, ale milá překvapení. Zkuste si třeba do obrázkového vyhledávání vyťukat výraz Atari Breakout. Nebo v dalším článku rovnou prozkoumejte, jaká jsou nejznámější Easter eggs na internetu

Vyhledávací operátory – zjednodušují vyhledávání Google

Kromě výše zmíněných vychytávek, které fungují jen ve vyhledavači Google, můžete při hledání vsadit i na takzvané operátory – jednoduché příkazy, které například umí omezit oblast hledání.

Mezi nejznámější patří operátor SITE – ten zúží vyhledávání jen na konkrétní doménu. Do vyhledávacího pole se zadává ve tvaru site:www.nazev-domeny.cz hledaný výraz (konkrétně tedy například site:www.vodafone.cz rychlý internet). Vylučovat některá slova nebo weby můžete prostřednictvím znaménka minus (-)ve vyhledávání.

Uvozovky ve vyhledávacím políčku pak vyhledávači oznamují, že chcete najít přesnou shodu. Operátor FILETYPE pak bude hledat jen ten typ souboru, který potřebujete (použití například: návod na instalaci internetu filetype:pdf). Operátor RELATED najde stránky podobné té, kterou napíšete (použití related:www.vodafone.cz), operátor LINK pak vypíše stránky, které na vámi zadanou stránku odkazují.

Výčet vyhledávacích operátorů, stejně jako vychytávek pro vyhledávání Google, není kompletní, nicméně jsou základní ukázkou toho, že rychlé hledání není jen o rychlém internetu, ale také o chytrém zadávání vyhledávacích dotazů. Podělte se s námi o své triky i vy!

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese