Volání přes internet zdarma – 2. část - Skype a FaceTime

15.07.2015

Přečteno 3212x

V dnešním článku navážeme na přehled aplikací, které lze využít pro volání přes internet. Jde o aplikace, díky kterým zdarma voláte a posíláte zprávy.

V minulém díle jsme rozebrali aplikace Viber, WhatsApp a FB Messenger. Dnešní díl tak věnujeme populárnímu Skypu a méně známému FaceTimu.

Skype i FaceTime patří ke stálicím bezplatné komunikace přes internet. Abyste je mohli používat, stačí vám „chytrý telefon“ a kvalitní rychlý internet.

 Skype

Za průkopníka volání přes internet se všeobecně považuje Skype. ten vznikl už v roce 2003. Skype si oblíbili nejenom běžní uživatelé pro komunikaci mezi přáteli a rodinou, jeho výhody využívají i společnosti k vlastní interní komunikaci či meetingům. V poslední době našel výrazné využití i při náboru nových zaměstnanců a v online vzdělávání. 

Skype byl původně vyvíjen jako program pro desktopová zařízení, své mobilní verze se dočkal teprve před pár lety. Poprvé byl Skype představen v roce 2003 a za jeho vznikem stojí dánští vývojáři Niklas Zennström a Janus Friis. V roce 2011 jej za 8,5 miliardy dolarů koupila americká softwarová společnost Microsoft, která jeho prostřednictvím chtěla ovládnout trh internetového volání. 

Mobilní aplikace Skype umožňuje audio hovory nejenom přes WiFi připojení, ale i přes mobilní data. Díky svému jednoduchému a přehlednému uživatelskému rozhraní je ideální pro všechny, kteří s podobnými aplikacemi začínají. Aplikace vás instalací provede krok za krokem, proto její nainstalování zvládne opravdu kdokoliv.

Nejnovější Skype je navíc oproti starším verzím ještě více zjednodušený a uživatelsky přívětivý. 

Výhody Skypu:

  • Dostupný pro Android, iOS, Blackberry, Windows Phone
  • Mobilní i desktopová verze
  • Kvalitní a jednoduchá hlasová komunikace
  • Zapnutí video a audio hovoru jedním kliknutím
  • Podpora SkypeOut – volání do ostatních telefonních sítí za drobný poplatek
  • Automatické indikátory hovorů
  • Možnost skupinových hovorů

FaceTime

Služba FaceTime byla uvedena na trh v roce 2010 společně s novým telefonem iPhone 4. Její nástup se ale setkal s rozporuplnými reakcemi. V původní verzi totiž FaceTime nabízel pouze video hovory. Což nebylo všem uživatelům zrovna příjemné. Rovněž jste službu mohli využívat jenom přes WiFi připojení.

Využívání mobilních síti bylo brzy zprovozněno a v roce 2013 se příznivci Applu dočkali nejenom nového operačního systému iOS 7, ale i vylepšeného FaceTimu. Ten konečně uživatelům nabídl i možnost audio hovorů. Volání přes FaceTime se skutečně stalo voláním. 

Bez stahování

Jednou z velkých výhod FaceTimu je jeho integrace do operačního systému a dostupnost na všech zařízeních Apple. Nemusíte nic stahovat a složitě instalovat, jako v případě ostatních komunikátorů.

Jediné, co k obsluze FaceTimu potřebujete, je internetové připojení, telefonní číslo nebo e-mailová adresa.

S ostatními uživateli, kteří vlastní zařízení od Applu, pak budete propojeni automaticky. Nevýhodou však je, že nevíte, zda jsou online nebo offline. Nejste si tak nikdy jistí, zda se hovor uskuteční skrze FaceTime nebo mobilního operátora.

Zajímají vás výhody dalších aplikací pro telefonování, jako jsou Viber, FB Messenger a WhatsApp? Potom si přečtěte první díl našeho seriálu

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese