Volání přes internet zdarma - 1. část - WhatsApp, Viber a Facebook Messenger

07.07.2015

Přečteno 21920x

Provoláte měsíčně stovky minut, protože chcete být neustále v kontaktu se svou rodinou a přáteli? Pak by se vám určitě líbilo volat zadarmo. Není to nemožné.

Stačí vám k tomu jenom připojení k internetu, „chytrý telefon“ a mobilní aplikace. Připravili jsme pro vás přehled těch nejznámějších.

Volání zdarma přes internet je běžnou praxí. Zvláště ho oceníte, pokud se část vaší rodiny nebo známých nachází v zahraničí. V dnešním článku si představíme aplikace WhatsApp, Viber a Facebook Messenger.

Všechny jsou běžně dostupné, neplatíte za jejich stažení a fungují na všech operačních systémech. Volání přes internet je zdarma a za nulové náklady rovněž rozesíláte SMS zprávy. Navíc můžete posílat fotografie, videa, hlasové zprávy a obohacovat svou komunikaci stovkami samolepek nebo emotikonů.

Na začátku zmiňme jednu společnou nevýhodu těchto aplikací. Zdarma přes internet můžete volat pouze kontaktům, které mají aplikaci nainstalovanou.

Přehled celosvětově nejpoužívanějších komunikačních aplikací (data za březen 2015).

WhatsApp Messenger

WhatsApp patří k celosvětově nejstahovanějším aplikacím. Největší odliv uživatelů zaznamenala po akvizici americkou společností Facebook. I přesto ale stále patří mezi nejoblíbenější chatovací aplikace. Před několika měsíci navíc vývojáři rozšířili WhatsApp i o hlasové volání. Aplikace se tak stala jedním z největších konkurentů pro Viber a Skype.

WhatsApp oproti Viberu nebo Messengeru není plně zdarma. Bezplatně ho využíváte jeden rok. Roční poplatek je pak 1 dolar.

 Pojďme si představit výhody WhatsAppu:

 • Během hovoru možnost zapnutí hlasitého handsfree, ztišení hovoru nebo přechod do chatu
 • Bez reklam
 • Využívá připojení 4G, 3G, 2G, Edge a Wi-Fi
 • Odesílání a přijímání multimédií – fotografie, videa a hlasové zprávy
 • Dostupné i pro počítače a tablety
 • Bez registrace – aplikace pracuje s vaším telefonním číslem  a kontakty
 • Offline podpora – nikdy nepřijdete o žádný hovor nebo zprávu
 • Přehledné a srozumitelné uživatelské rozhraní
 • Podpora migrace na jiné telefonní číslo


Tipy

V sekci Oznámení si můžete pro zprávy, skupiny a hovory nastavit vlastní zvuk. Například svůj aktuálně nejoblíbenější hit.

Na plochu telefonu si můžete umístit zástupce konverzací s přáteli, se kterými komunikujete na denní bázi. V sekci Konverzace dlouze stiskněte kontakt nebo skupinu, kterou chcete umístit na domovskou obrazovku, a vyberte možnost Přidat zástupce konverzace.

Chcete-li si hlídat data, která jste s WhatsAppem spotřebovali? Podrobné statistiky najdete v sekci Nastavení -> Účet -> Využití sítě. Široká podpora – iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone.

Viber

Za aplikací Viber stojí vývojářská společnost Viber Media Inc. První verze z roku 2010 byla určena pouze pro telefony iPhone. V současné chvíli je aplikace dostupná na všech zařízeních  - Android, iOS, Windows Phone, Blackberry.

Tipy

Pokud nechcete dostávat spoustu notifikací denně, přepněte na funkci Smart Notifications. Aplikace všechna upozornění sjednotí do jednoho.

Nechcete-li, aby vás někdo kontaktoval, můžete jeho číslo umístit do block listu.

Pro případy většího soukromí si v nastavení vypněte „Send Seen Status“. Vaše kontakty už neuvidí, zda jste si SMS zprávu přečetli, nebo ne.

 Aplikaci oceníte nejenom v telefonu, naistalovat si ji totiž můžete i do počítače či tabletu. Jaké jsou její další výhody?

 • Aplikace nevyžaduje registraci či přihlašování – pracuje s vaším telefonním číslem a aktuálním adresářem
 • Nemusíte vyhledávat přezdívky svých přátel – aplikace ve vašem adresáři označí veškeré kontakty, které mají aplikaci nainstalovanou
 • Vysoká kvalita hovoru v HD zvuku
 • Využívá připojení 3G, 4G a samozřejmě Wi-Fi
 • Podpora Viber Out – za drobný poplatek voláte i uživatelům, kteří nemají aplikaci nainstalovanou
 • Bez reklam a bez poplatků
 • Možnost videohovoru skrze počítač

Facebook Messenger

Většina uživatelů Facebooku má jistě ve svém chytrém telefonu nainstalovanou aplikace Facebook Messenger. Ta především usnadňuje a zrychluje psanou konverzaci. To, že Messenger umožňuje i hlasové volání, zůstalo lehce pozapomenuto.

Oproti výše zmíněným aplikacím může být velkou výhodou fakt, že Facebook má širokou základnu uživatelů a většina vašich přátel tak má Messenger k dispozici. Nemusíte je proto přemlouvat k jeho instalaci, jako v případě Viberu nebo WhatsAppu.

Messenger jako svou největší konkurenční výhodu uvádí video hovory, které jsou prý nejkvalitnější, co se zvuku a videa týče. A to bez ohledu na typ zařízení či datové připojení.

Aby se Facebook konkurenčně přiblížil aplikacím Viber, WhatsApp či Skype, testuje aktuálně novinku s názvem Hello. Ta by měla pracovat s telefonními čísly, které máte přiřazené ke svému FB účtu. Užitečnou funkcí by mohlo být slibované odbavování hovorů, které umožní hovory automaticky přesměrovat do hlasové schránky. Rovněž byste měli být schopní blokovat hovory od konkrétních čísel.

Shrnutí

Jednotlivé aplikace pro volání přes internet se od sebe svými funkcemi příliš neliší. Vybírat tedy budete zejména podle toho, jakou aplikaci používají vaši známí. Horkou novinkou jsou však aplikace, které umí kombinovat výhody mobilního telefonu a klasické pevné telefonní linky. Zajímá vás, jaké nové funkce a možnosti tato kombinace umožňuje? Přečtěte si více o aplikaci UPC telefon.

 

V příští části seriálu se zaměříme na velice oblíbený Skype a nepříliš známý Facetime.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je UPC internet dostupný i na vaší adrese