3D tisk: Vlastní 3D tiskárnu si můžete postavit i doma

19.04.2018

Přečteno 2627x

Že je 3D tisk jenom pro kutily, kteří touží po miniaturní trojrozměrné podobizně? To sotva. Třeba právě vy díky němu jednou získáte perfektní zubní protézu nebo rychlejší auto. Není divu, že 3D tiskárny tolik fascinují obyčejné lidi i vědce - vyrobit se pomocí nich dá v podstatě cokoliv. Svoji 3D tiskárnu si klidně můžete sestavit doma a tisknout na ní cokoli. Třeba miniaturní lidské postavičky...

...Umělkyně Karin Sander si na nich dokonce postavila kariéru. Pomocí speciálního skeneru zaznamená lidskou postavu, vyretušuje digitální model a zbytek už nechá na tiskárně. Ta vystřikuje lepidlo do plastového prášku přesně v bodech, kde se má postava zformovat. Prášek se slepí a dokonalá lidská miniatura může svou propracovaností fascinovat návštěvníky výstav.

Metoda 3D tisku totiž zdaleka nespočívá jen ve vrstvení roztaveného plastu. I když je tento způsob vůbec nejčastější, existují i další metody, které umožňují tisknout kov nebo třeba keramiku. Při tzv. spékání laser roztaví kovový prášek v přesných bodech, které postupně vytváří souvislé vrstvy.

Tímto způsobem se už dnes vyrábějí dokonale přesné zubní náhrady – a zatímco zubní technik by protézu vytvářel 2-3 hodiny, 3D tiskárna ji má hotovou za 20 minut.

Využití 3D tisku v lékařství ale míří mnohem dále

Už dnes je možné vytisknout kousek kůže, bez zásobování výživnými látkami však nemůže měřit více než jeden cm2. Vědci proto pracují na vzniku trojrozměrných cévních struktur a vyvíjejí také srdeční chlopeň, do které se při operaci vloží živé buňky. Po několika měsících by se chlopeň měla rozpustit a zanechat po sobě jen dokonalou organickou náhradu.

Díky 3D tisku vznikají součástky i na oběžné dráze

Své využití 3D tisk nachází třeba i v automobilovém průmyslu. I když by teoreticky bylo možné vytisknout celá auta, automobiloví inženýři si zatím vystačí s dokonale přesnými modely. Mohou díky nim analyzovat složitou aerodynamiku a levně získají přesná data, která by z virtuálních simulací nikdy nevytěžili.

A pokračovat bychom mohli až do vesmíru. Dopravit náhradní díly na mezinárodní vesmírnou stanici přeci jen není úplně snadné a šikovná 3D tiskárna se astronautům k opravám docela hodí. Společnost Made in Space ve spolupráci s NASA proto pro potřeby ISS vyrobila první 3D tiskárnu, která dokáže pracovat ve stavu beztíže.

Tiskárna s příznačným názvem Zero-G Printer

Na vývoji se podílelo 25 zaměstnanců, kteří tiskárnu testovali 300 000 hodin. Nejnákladnější částí pak bylo 400 letů, během nichž byl testován stav beztíže.

Můžete si vyrobit i vlastní tiskárnu – třeba tu nejlepší na světě

Využití 3D tiskáren v předních vědeckých disciplínách ale stále tvoří jen vrcholek ledovce. V četnosti použití vítězí tisk běžných součástek, který se pro mnohé stal kreativním koníčkem. Věděli jste, že vlastní 3D tiskárnu si můžete sami sestavit podle open source řešení, které je volně dostupné na internetu?

Najdete k tomu bezpočet návodů a snadno seženete i součástky. Kompletní stavebnici pro 3D tiskárnu prodává třeba i český vývojář Josef Průša, jehož tiskárna Prusa i3 pravděpodobně patří mezi nejpoužívanější na planetě. Prestižní americký magazín Make ji dokonce označil za nejlepší tiskárnu světa v poměru ceny a výkonu i v jejím open-source řešení.

Vylepšený model stavebnice Prusa i3 MK2 vás přitom vyjde přibližně na 19 tisíc korun a už zkompletovanou tiskárnu koupíte asi za 27 tisíc.

Online nakoupíte leccos. I 3D modely

Jak ale vytvoříte digitální model, podle kterého budete tisknout? Nejrozšířenější je v současnosti modelování v CAD softwaru, případně využití 3D skeneru. Pokud ale patříte mezi úplné začátečníky, můžete modelování zcela vynechat. Na internetu fungují tzv. 3D tržiště, kde si rychle a bezstarostně stáhnete nebo zakoupíte už vytvořené 3D modely.

Pak už stačí jen koupit náplň a můžete tisknout. Nejběžnější náplní do 3D tiskáren je termoplastický materiál ABS, v těsné blízkosti za ním pak stojí polylactid acid neboli PLA. Plastová struna se nastaví do hlavice a za chvíli už se začnou dít divy.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese