Víte, jak vznikl internet?

13.03.2013

Přečteno 13973x

Stručná historie internetu - základní fakta a milníky.

Bez internetu si podstatná část lidské populace život nedokáže představit. Přitom to není starý vynález – o masovém rozšíření mezi veřejností se dá mluvit někde kolem poloviny 90. let. Víte, kde a jak internet vznikl?

Původně vojenský projekt

Úplně první myšlenky na propojení jedinců a možnost sociální interakce přes počítačovou síť pochází z roku 1962, kdy J. C. R. Licklider sepsal své myšlenky „Galaktické sítě“, která velmi připomínala dnešní internet.

Základy internetu byly pomalu pokládány v průběhu celých šedesátých let, kdy mnoho vědců přicházelo s novými teoriemi a postupy. Nemalý podíl na celém vývoji měla i americká výzkumná organizace ARPA (později DARPA –(Defense) Advanced Research Projects Agency), ve které Licklider pracoval. Podle ní se také jmenovala první opravdová síť a předchůdce internetu – ARPANET, jejíž oficiální spuštění bylo roku 1969.

První zprávu přes ARPANET poslal student Charley Kline 29. října 1969 z University of California do Stanfordského výzkumného institutu. Zajímavostí je, že se pokusil odeslat slovo „login“, ale po prvních dvou písmenech systém spadl, takže první zpráva, která kdy prošla přes „internet“, bylo pouhé „lo“.

ARPANET propojoval především univerzity a vládní subjekty. Jak název napovídá, celou dobu byla síť provozována americkou vládou a tím bylo také dané její možné využití, které bylo omezené pouze na výzkumnou činnost. Sice se tolerovala určitá míra přátelské konverzace, ale například prosazování jakýchkoliv politických názorů bylo nelegální.

Postupné rozšiřování po univerzitách

Síť se dále rozšiřovala, každý měsíc o několik dalších univerzit nebo vládních zařízení. První neamerické zařízení v síti byl NORSAR (Norwegian Seismic Array) – zařízení v Norsku určené pro detekci zemětřesení a jaderných výbuchů.

V roce 1986 DARPA přestala mít zájem na provozování sítě, a tak ji předala organizaci NSF (National Science Foundation) a síť byla přeměněna na NSFNET. Následovalo několik dalších změn a proměn a až v roce 1995 byly páteřní sítě NSFNET o rychlosti 45 Mbit/s nahrazeny prostředky komerčních poskytovatelů. Tím byla cela původní síť začleněna do současného internetu a jako samostatný subjekt zanikla.

Dědictví ARPANETu

Možná si myslíte, že náš internet je ARPANETu velmi vzdálený, ale pravděpodobně pro vás bude překvapením, že stejné myšlenky, s jakými ARPANET začínal, fungují dodnes. Jedná se především o koncept paketově orientované sítě, kde provoz funguje na bázi posílání a směrování různých paketů. Na principu paketů a jejich směrování fungují dnes téměř všechny globální sítě.

Druhým důležitým prvkem je protokol TCP/IP. Datum jeho vzniku nelze přesně určit, jelikož se vyvíjel společně s ARPANETem pod různými názvy. Největší rozvoj přišel v 80. letech. V roce 1982 protokoly TCP/IP standardizovala americká armáda pro své počítače a v následujících letech se postupně dostávaly i do komerční sféry.

A odkud se vlastně vzal název „Internet“? Poprvé se objevil v RFC 675 v roce 1974 jako zkratka ze slova internetworking. Všeobecně se pro velkou TCP/IP síť začal používat název Internet v době, kdy se ARPANET sloučil s NSFNET. Název se uchytil a stalo se z něj synonymum pro globální počítačovou síť – Internet.

 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese