Virtuální velikonoční vajíčka: Podívejte se na nejznámější Easter eggs

14.12.2018

Přečteno 787x
Virtuální velikonoční vajíčka: Podívejte se na nejznámější Easter eggs

Tvůrci počítačových programů a internetových stránek bývají hračičkové a vtipálci. Čas od času nás totiž pobaví i tam, kde bychom to nečekali. Do svých výtvorů schovávají různá překvapení, tzn. Easter eggs – například skryté zprávy, minihry nebo popkulturní odkazy. Objevte s námi ty nejzábavnější!

Začínáme: Otevřete prohlížeč Google, zadejte do něj „do a barrel roll“, zmáčkněte Enter a sledujte, co se stane. Vítejte ve světě internetových Easter eggs.

Výraz Easter egg v překladu znamená velikonoční vajíčko. Odkazuje na anglosaské Velikonoce, kdy rodiče na velikonoční pondělí schovávají po zahradě vajíčka a děti je pak hledají. U počítačových Easter eggs je to podobné. Bývají důvtipně ukryté, a proto máte vždycky radost jak z objevu, tak i ze samotného objevování.

Když brouzdáte po internetu, není někdy od věci trochu anonymity, kterou vám zaručí VPN. Přečtěte si, co to VPN je a proč byste ji měli mít i vy.

7+1 Easter eggs, které můžete vyzkoušet teď hned

Nehledejte obrázky, zahrajte si Atari Breakout

Jednu z ikonických her ze starých konzolí a herních automatů Atari si můžete zahrát přímo v prohlížeči Google. Zadejte „atari breakout“ do vyhledávače obrázků, potvrďte stisknutím klávesy Enter a už hrajete. Cíl je jasný – rozbít všechny barevné cihly kuličkou, která se odráží od podložky ovládané myší. Tak co, jaké skóre jste urvali napoprvé?

Facebook umí pirátsky

Nejpopulárnější sociální síť už dávno mluví dokonale česky a samozřejmě zvládá i ostatní světové jazyky. Pokud se chcete pobavit a ovládáte angličtinu, v nastavení si jako hlavní jazyk vyberte pirátskou hantýrku English (Pirate). Nebo vyzkoušejte English (Upside down) a všechny popisky se najednou začnou psát hlavou dolů.

Lochnesska žije, tedy alespoň v Google mapách

Skotské jezero Loch Ness je velké, jinak ale docela obyčejné. Až na to, že v ní žije jedna z nejslavnějších příšer světa. Ještě nekupujete letenky? Co si jezero obhlédnout alespoň na Google mapách? Tenhle malý výlet můžete podniknout z pohodlí svého domova. Zadejte do vyhledávání „Loch Ness“ a koukněte na street view panáčka – místo žluté postavičky se vám zobrazí Nessie!

Rozbombardujte nejen Česko na Mapy.cz

Český konkurent Google map, Mapy.cz, samozřejmě nesmí zůstat pozadu. Do vyhledávacího okna zadejte „iddqd“ a pak „idkfa“, cheaty do legendární počítačové střílečky DOOM. Na mapě se pak objeví silueta letadla se zaměřovačem a vy můžete začít rozsévat virtuální zkázu tlačítkem Ctrl. Bomb máte nekonečno, takže na nějakou chvíli je o zábavu postaráno.

Psaní dlouhých textů nikdy nebylo snazší

Doběhla vás tvůrčí krize? Otevřete si textový editor Word, napište "=rand(5,10)" a odentrujte. Okamžitě máte černé na bílém pět dlouhých odstavců s 10 větami, a ani to nebolelo. Super vychytávka, i když jednu chybičku to má. Za víceméně náhodně vygenerovaná slova rozhodně nedostanete Nobelovu cenu ani jedničku ze seminárky.

Konami kód stále žije

Cheaty na Dooma už jsme tu měli, možná ještě slavnější je ale kombinace z Konami mlátičky Contra „šipka nahoru – šipka nahoru – šipka dolů – šipka dolů – šipka doleva – šipka doprava – šipka doleva – šipka doprava – B – A“. Vyzkoušejte ji na stránkách www.reddit.com, www.wired.co.uk nebo www.buzzfeed.com a jen čekejte, co se stane.

Coca-Cola je i ve zdrojovém kódu

Dívat se internetovým stránkám do zdrojového kódu není pro většinu běžných internetových uživatelů zrovna zábavná kratochvíle. Jednou z mála výjimek je domovská stránka Coca-Coly www.coca-colacompany.com. Až tam budete, zmáčkněte Ctrl+U a kromě kódu uvidíte i logo společnosti vyvedené z písmenek a interpunkčních znamének.

Překvapení v Androidu

Poslední tip máme pro majitele mobilů s operačním systémem Android. Jděte do nastavení, vyberte úplně vespod informace O telefonu > Informace o softwaru > Verze Android. Pak začněte klepat na svou verzi Androidu tak dlouho, než se objeví minihra. Jaká přesně to bude, to záleží na tom, jak aktuální verzi systému máte.

Máte dost Easter Eggs? Zabruste do virtuální reality. Anebo do augumentované reality? Připravili jsme pro vás článek, který vám udělá v  pojmech virtuální a augumentovaná realita jasno.

Náš seznam ani zdaleka neobsahuje všechny Easter eggs, se kterými se na internetu setkáte. Proto mějte během surfování oči na šťopkách a třeba objevíte nějaké i vy.

Zdroj titulní fotografie: Freepik.com 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese