Virtuální realita vs. augumentovaná realita: Máte jasno v pojmech?

15.06.2018

Přečteno 812x

Věci, co ve skutečnosti nemáte před sebou, uvidíte tak jako tak – záleží ale na tom, v jaké míře. Jak daleko se můžete dostat pomocí virtuální reality a co přesně znamená, když realitu jenom rozšiřujeme? Teď si v tom konečně uděláte pořádek.

Augumentovaná realita „jenom“ přidává objekty

Také jste neodolali a pokoušeli jste se pomocí mobilního telefonu nachytat neexistující pokémony? Alespoň jednou? Pak pro vás augumentovaná realita (AR) není nic nového, jen jste si to možná neuvědomili.

Hra Pokemon GO je totiž ideálním příkladem toho, jak augumentovaná neboli rozšířená realita funguje. A není na tom nic složitého. Na rozdíl od virtuální reality využívá rozšířená realita obrazy reálného světa, do nichž přidává počítačově vytvořené objekty. Mohou to být bázlivá kreslená zvířátka, informace o historii okolních budov nebo třeba kočičí ouška ve vašem selfíčku.

Zjednodušeně přitom existují tři možnosti, jak je do naší „obyčejné“ reality přidat. Nejznámější z nich je využití smartphonu nebo tabletu, jejichž displej nám zprostředkuje obraz reality doplněný o libovolné grafické prvky. Propracovanější variantou jsou pak speciální brýle, které reálný obraz světa dokážou rozšířit přímo před očima uživatele, a poslední možností je prostorová augumentovaná realita, v níž se grafické informace zobrazují přímo na fyzických objektech.

V jakých oborech se AR využívá?

  • Oblíbená je například v turistice, kde nahrazuje zdlouhavé výklady průvodce - místo poslouchání jednoduše namíříte telefon na historickou památku a prohlížeč rozšířené reality vám k ní nabídne nejdůležitější informace či zajímavosti.​

  • Nezaměnitelnou roli hraje rozšířená realita také ve sportovních přenosech. Jen si představte Mistrovství světa v hokeji bez elektronické tužky.

  • Využití nachází také v technických oborech nebo ve školství, kde pomáhá s vizualizací při plánování projektů. Její pomocí se dají analyzovat také různá řešení nebo úlohy.

Virtuální realita vás vtáhne do jiného světa

Pokud ale chcete kromě pokémonů chytat třeba i vrcholové sportovce nebo mraky, nebude vám rozšířená realita stačit – pustit se budete muset do té virtuální (VR). Ta na rozdíl od augumentované vytváří autonomní světy plné možností, které se v realitě nenachází. Anebo jsou od vás vzdálené tisíce kilometrů.

Díky virtuální realitě můžete navštívit fantazijní světy počítačových her, bojovat s vesmírnými roboty, místo běhání v parku můžete závodit s Usainem Boltem anebo se místo běžného tréninku můžete proletět. Zní to neuvěřitelně? Systém Icaros skutečně nabízí přístroj, se kterým posilujete celé tělo, zatímco lítáte nad horskými hřebeny. Tím to ale nekončí.

Virtuální realita není jenom zábava, pomáhá také zachraňovat životy. Uskupení Medical Realities například pracuje se speciálními aplikacemi, díky kterým si začínající chirurgové mohou nanečisto vyzkoušet třeba operaci mozku nebo srdce a mohou také expertům v oboru koukat pod ruce. Doslova. Pomocí virtuální reality zprostředkované 360stupňovými kamerami se totiž ocitnou s nimi na sále.

VR pomáhá k léčbě těla, ale i duše

Nejlepší světové kliniky využívají virtuální realitu jako jeden ze způsobů kognitivní terapie. Například pacienti trpící úzkostmi se díky virtuální simulaci mohou konfrontovat se zdrojem svého strachu a pokusit se ho překonat. Po celou dobu přitom zůstávají v bezpečí ordinace a stresovou situaci mohou kdykoliv přerušit.

Nasaďte brýle, pokrok nepočká

Jak se ale do virtuálních světů dá dostat? Potřebovat budete především speciální brýle, které na dvou displejích s vysokým rozlišením přenášejí každému oku obraz pod jiným úhlem. Tím vytvářejí dojem prostoru a často jsou doplněné také o speciální senzory pohybu a rukavice nebo ovladače, díky nimž se můžete okolních předmětů dotýkat, přemisťovat je nebo třeba malovat.

Nejnovějším produktem na trhu jsou ovšem VR brýle, do kterých stačí vložit chytrý telefon s kvalitním displejem. I když kvalita zážitku v tomto případě není tak vysoká jako u specializovaných brýlí, má takové řešení jednu velkou výhodu – je mnohem dostupnější. A zážitek z virtuálního světa si tak už dnes mohou vyzkoušet mnozí z nás.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese