Videopůjčovny: Od klasických VHS až k inteligentním online videotékám

18.11.2015

Přečteno 733x

Věděli jste, že slavný režisér Quentin Tarantino má přezdívku „Blázen z videopůjčovny“? To proto, že právě v klasické videopůjčovně kdysi začínal. Ostatně, videopůjčovny byly nedílnou součástí americké kultury a u nás symbolem raných 90. let. Dnes už neexistují, namísto nich ale fungují inteligentní online videotéky – a jednou z nich je i My Prime.

Police s vyskládanými obaly, barevné nálepky, jež odstupňovaly ceny za půjčení, rezervace na dlouho očekávané tituly, ale i potrhané pásky a děsivá kvalita obrazu. Pamatujete na klasické videopůjčovny?

Jejich boom v Česku (respektive v Československu) přišel po revoluci, v raných 90. letech. Ve Spojených státech zažily videopůjčovny největší rozmach jen o pár let dřív, v polovině 80. let.

Zánik klasických videopůjčoven

Ještě v roce 2007 bylo v Česku zhruba 1500 klasických videopůjčoven (pravda, zastaralé VHS v nich nahradil progresívnější formát DVD), o tři roky později už jich byla jen zhruba stovka, dnes byste videopůjčovny v Česku napočítali na prstech jedné ruky. Ve Spojených státech dokonce deník The Wall Street Journal označil konec videopůjčoven za konec části americké kultury.

Přes levná DVD až k online videotékám

Videopůjčovny v Česku postupně vytlačily kabelové televize, levná DVD, možnost stahování z internetu a v poslední době i „chytré“ online videotéky (nebo chcete-li virtuální videopůjčovny) – z nichž patří k nejprogresívnějším služba My Prime od společnosti UPC.

O způsobech, jak sledovat filmy a seriály přes internet jsme psali v tomto článku: Jak sledovat televizi přes internet?

My Prime – filmy a seriály online

+ online ke zhlédnutí stovky titulů – filmů a seriálů pro děti i dospělé

+ na vše ve videotéce můžete koukat opakovaně a po neomezenou dobu

+ koukat na své oblíbené hrdiny můžete nejen na televizi, ale i na mobilních zařízeních

Pátek večer, v televizi nic nedávají, venku je sychravo a vám se nikam pro DVD nechce. Co s tím? Pokud jste zákazníky UPC a máte novou televizi Horizon s videotékou My Prime, pak ji stačí jen zapnout a přejít do videotéky.

My Prime je jednou z nejbohatších a nejpestřejších videoték na českém trhu – aktuálně (v listopadu 2015) v její nabídce najdete zhruba pětistovku filmů, několik desítek epizod populárních seriálů i spoustu obsahu pro děti. Sledovat je můžete kdykoli a díky službě Horizon Go i odkudkoli – My Prime vám díky aplikaci bude k dispozici i na mobilních zařízeních – tabletech, mobilech i klasických noteboocích.

Sledování videí na internetu je fenomén posledních let: YouTube, nebo Stream? Jak sledujete videa vy?

Online videotéka, která vám doporučí vhodný film

„Tohle si nepůjčujte, to je ztráta času i peněz!“ Pravděpodobně jste tuhle větu někdy v klasické videopůjčovně zaslechli. Obsluha bývala prvním kritikem, recenzentem a zároveň i rádcem při výběru. Videotéka My Prime vám poradí stejně, ne-li lépe.

My Prime je vybavená takzvaným inteligentním doporučováním obsahu – dokáže vyhodnotit, na co jste se koukali v předchozích dnech a týdnech nejen ve videotéce, ale i v televizi – a na základě toho vám nabídne obsah, o kterém si myslí, že se vám bude líbit.

V My Prime neplatíte za počet zhlédnutí, ani za to, že je vám konkrétní titul k dispozici po předem určenou dobu. Platíte měsíční paušál a celý „archiv“ je vám k dispozici neustále. Jste-li odběratelem služby Horizon Komfort+, nebo Horizon Komplet+, máte My Prime integrovanou už v ceně služby. Zákazníci s tarifem Horizon Klasik+ s internetem si mohou videotéku My Prime přiobjednat za 99 Kč měsíčně.

Interaktivní televize Horizon od UPC

Na českém trhu se objevila 1. května 2015

Jde o propojení živého vysílání, online obsahu, internetových aplikací a online videopůjčovny MyPrime

Díky aplikaci Horizon Go můžete interaktivní televizi Horizon využívat i na tabletu, mobilním telefonu nebo notebooku

Vybírat můžete ze tří tarifů – Horizon Klasik+, Horizon Komfort+, Horizon Komplet+

Aby vám služba My Prime perfektně běžela i na mobilních zařízeních, je potřeba mít dostatečně rychlý internet. Nakombinujte si megarychlý internet s interaktivní TV Horizon u UPC! 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je UPC internet dostupný i na vaší adrese