Videopůjčovny: Od klasických VHS až k inteligentním online videotékám

18.11.2015

Přečteno 1193x

Věděli jste, že slavný režisér Quentin Tarantino má přezdívku „Blázen z videopůjčovny“? To proto, že právě v klasické videopůjčovně kdysi začínal. Ostatně, videopůjčovny byly nedílnou součástí americké kultury a u nás symbolem raných 90. let. Dnes už neexistují, namísto nich ale fungují inteligentní online videotéky – a jednou z nich je i My Prime.

Police s vyskládanými obaly, barevné nálepky, jež odstupňovaly ceny za půjčení, rezervace na dlouho očekávané tituly, ale i potrhané pásky a děsivá kvalita obrazu. Pamatujete na klasické videopůjčovny?

Jejich boom v Česku (respektive v Československu) přišel po revoluci, v raných 90. letech. Ve Spojených státech zažily videopůjčovny největší rozmach jen o pár let dřív, v polovině 80. let.

Zánik klasických videopůjčoven

Ještě v roce 2007 bylo v Česku zhruba 1500 klasických videopůjčoven (pravda, zastaralé VHS v nich nahradil progresívnější formát DVD), o tři roky později už jich byla jen zhruba stovka a dnes byste videopůjčovny v Česku napočítali na prstech jedné ruky. Ve Spojených státech dokonce deník The Wall Street Journal označil konec videopůjčoven za konec části americké kultury.

Přes levná DVD až k online videotékám

Videopůjčovny v Česku postupně vytlačily kabelové televize, levná DVD, možnost stahování z internetu a v poslední době i chytré online videotéky (nebo chcete-li virtuální videopůjčovny), mezi které patří i televize s chytrým doporučovacím algoritmem Vodafone TV.

O způsobech, jak sledovat filmy a seriály přes internet jsme psali v tomto článku: Jak sledovat televizi přes internet?

Vodafone TV - filmy a seriály online na jednom místě

+ online ke zhlédnutí stovky titulů – filmů a seriálů pro děti i dospělé

+ na vše ve videotéce můžete koukat opakovaně a po neomezenou dobu

+ koukat na své oblíbené hrdiny můžete nejen na televizi, ale i na mobilních zařízeních, počítači nebo tabletu

Pátek večer, v televizi nic nedávají, venku je sychravo a vám se nikam pro DVD nechce. Co s tím? Pokud máte Vodafone TV v balíčku komplet, nemůže se stát, že byste neměli na čem okem spočinout. Součástí balíčku je také nabušená videotéka HBO GO, ve které na vás čekají tisíce hodin dalších filmů a seriálů. A pokud HBO GO není součástí vašeho Vodafone TV balíčku, získáte přístup do videotéky HBO GO jednoduše tím, že si dokoupíte HBO televizní balíček. Kromě videotéky v něm na vás čekají i televizní programy pod taktovkou HBO.

Sledovat Vodafone TV i HBO GO můžete kdekoli a kdekoli. Stačí, když si do svého zařízení stáhnete příslušnou aplikaci a filmy, seriály a další televizní pořady si můžete libovolně pouštět, kdykoli se vám zachce. A to jak na mobilu, tak i třeba na počítači nebo tabletu.

Sledování videí na internetu je fenomén posledních let: YouTube, nebo Stream? Jak sledujete videa vy?

Online videotéka, která vám doporučí vhodný film

„Tohle si nepůjčujte, to je ztráta času i peněz!“ Pravděpodobně jste tuhle větu někdy v klasické videopůjčovně zaslechli. Obsluha bývala prvním kritikem, recenzentem a zároveň i rádcem při výběru. Vodafone TV vám poradí stejně, ne-li lépe.

Vodafone TV je vybavená takzvaným inteligentním doporučováním obsahu – chytrý doporučovací algoritmus dokáže vyhodnotit, na co jste se koukali v předchozích dnech a týdnech nejen ve videotéce, ale i v televizi – a na základě toho vám nabídne obsah, o kterém si myslí, že se vám bude líbit.

Ve videotéce neplatíte za počet zhlédnutí, ani za to, že je vám konkrétní titul k dispozici po předem určenou dobu. Platíte měsíční paušál a celý „archiv“ je vám k dispozici neustále. Aby vám Vodafone TV perfektně běžela i na mobilních zařízeních, je k pohodlnému sledování potřeba mít dostatečně rychlý internet. Nakombinujte si megarychlý internet s interaktivní Vodafone TV u Vodafonu! 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese