Twitch: Fanděte hráčům počítačových her

09.07.2019

Přečteno 655x
Twitch: Fanděte hráčům počítačových her

Miliony lidí pravidelně sledují, jak někdo jiný hraje počítačové hry. Místo toho, aby si šli sami zahrát. Nevěříte? Tak to jste asi ještě nebyli na Twitchi, serveru s živými přenosy z her jako Counter-Strike, Dota 2 nebo třeba World of Tanks. Zjistili jsme za vás, co na tom lidi tak baví.

Pár faktů na začátek. Twitch je takový „živý videoherní YouTube“. Přesněji největší streamovací server na světě specializovaný na videa z počítačových her. Vznikl v roce 2011 a už od začátku měl takový úspěch, že ho v roce 2014 koupil internetový gigant Amazon za 970 milionů dolarů. A byla to dobrá investice, jak potvrzuje globální úspěch twitchových celebrit.

Říkají vám něco jména Tyler “Ninja” Blevins, Michael „Shroud“ Grzesiek anebo Fatty Pillow? Jestli ne, tak vězte, že první dva patří mezi nejpopulárnější Twitch streamery na světě. Mají miliony fanoušků a vydělávají statisíce dolarů měsíčně. Fatty je pak jeden z nejsledovanějších Čechů na Twitchi. K tomu rapuje, účinkuje v  televizních show a o jeho milostném životě si počtete v bulváru.

Ze života streamerů

 • Vlastní streamy vyrábí každý měsíc přes 2,3 milionu uživatelů.

 • Nejsledovanější streamer Tyler "Ninja" Blevins má 14 milionů fanoušků a vydělává 500 tisíc dolarů měsíčně streamováním Fortnite.

 • V Česku aktuálně frčí streameři Fatty Pillow, Agraelus nebo Marty vole.

Tihle lidé vysílají živě na internet, jak paří počítačové hry a vypouští jednu hlášku za druhou. Fanoušci se jich za to nemohou nabažit. Představte si ten život.  Zatímco většina z nás chodí do práce a hry hraje ve volném čase, let's playeři (let's play = pojďme hrát) se hraním živí a nic jiného dělat nemusejí. Alespoň tedy ti nejslavnější.

Tohle je váš výhled při sledování živého vysílání let's playerů. Vidíte záběr ze hry i samotného streamera v okně s webkamerou. K tomu pak vedle běží online chat, kde můžete komunikovat jak s ostatními fanoušky, tak i se streamerem.

Proč byste měli být na Twitchi i vy?

 • Jako normální hráči se můžete učit přímo od profíků a obdivovat jejich „skill“, stejně jako když fandíme Ronaldovi v Lize mistrů.

 • Populární let's playeři umějí udělat show, ať už hrají cokoli. Jsou vtipní, mají zajímavé postřehy a pohotově odpovídají na dotazy fanoušků z chatu.

 • Chcete zahrát novou pecku a nadchly vás recenze i reklamní videa. Mnohem víc o hře se ale dozvíte z reálné „gameplay“.

 • Kde jinde se dívat na eSports turnaje než na Twitchi? Extrémně populární záležitost. Třeba u sledování finále MS v League of Legends strávili diváci loni v součtu 81,1 milionu hodin.

 • Načerpejte inspiraci, abyste se mohli do streamování pustit sami. Třeba v sobě objevíte talent a fanoušci i peníze se jen pohrnou.

Pozor, Twitch dnes už není výhradně jen o let's play videích. Někteří streameři vysílají svoje talk show nebo si jednoduše povídají s fanoušky a pouštějí jim svá oblíbená YouTube videa. Sekce Just Chatting je jich plná.

Další platforma, na které tráví mladí uživatelů spoustu času, je sociální síť Tik Tok. Přečtěte si, co stojí za její popularitou a proč z ní jde zároveň strach.

5 nejpopulárnějších her na Twitchi (květen 2019)

 • Fortnite

 • League of Legends

 • Grand Theft Auto V

 • Dota 2

 • Hearthstone

Začínáme na Twitchi

Zjistit, jestli jsou videa na Twitchi i pro vás, je hračka. Pokud znáte YouTube, tady se rozkoukáte hned. Dokonce je v češtině. Jako první se registrujte (jde to i přes Facebook), zvolte si vlastní přezdívku a naklikejte si, jaké hry a témata vás baví. Pak už vám nic nebrání začít se porozhlížet kolem.

Začněte na horní liště pomocí záložek Objevit a Procházet. Nebo zadejte do vyhledávacího okna jméno některé z osobností, o kterých byla řeč v předchozích odstavcích. Líbí? Dejte Sledovat a příště kanál najdete v sekci Sledování. A až najdete kanál, ze kterého budete opravdu nadšení, můžete si ho předplatit nebo mu poslat bity, virtuální měnu.

 • Předplatné – Několika eury podpoříte svého oblíbeného streamera. Odměnou vám bude výsadní postavení ve fanouškovském chatu, kde budete mít speciální odznak a sadu emotikonů. Streamer vám jistě poděkuje.

 • Bity – Za reálné peníze si můžete nakoupit bity, které pak můžete odměňovat streamery za dobrou show. 20 % jde Twitchi, zbytek autorům streamu.

Pro všechny, kteří na Twitchi tráví hodně času, je tu také služba  Twitch Prime. Za poplatek (5,99 dolaru měsíčně) získáte hry zdarma, in-game předměty do her jako Fortnite nebo League of Legends, speciální emotikony a odznaky do chatu. Zároveň můžete každý měsíc podpořit svůj oblíbený kanál předplatným, o kterém jsme psali výše.

Cítíte se na to začít sami streamovat? Jen do toho

Na streamování nepotřebujete drahé vybavení. Stačí mít doma rychlý internet, webkameru a vhodný software, nejoblíbenější u let's playerů je OBS Studio. Jak vše správně nastavit, vám poradí přehledné rozhraní Twitche. Podrobné videotutoriály najdete i na YouTube. Zkuste si to nejdřív nanečisto, a až se na to budete cítit, pusťte svůj stream do světa!

Na Twitchi ani na herních serverech si bez rychlého internetu ani neškrtnete. Zjistili jsme pro vás, jak rychlý internet potřebujete pro hraní online her.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese