Tipy a triky pro Google Maps: Umíte správně naplánovat trasu?

16.08.2016

Přečteno 10209x

8. únor 2005 byl malou revolucí. Minimálně tedy v práci s mapami. Právě v tento den se poprvé rozeběhly stránky Google Maps. Během více než 10 let od „narození“ Google Maps vyrostly. Použít je můžete jako klasickou navigaci do auta, používat je i bez připojení k internetu, případně přes ně zjistit, kdy vám jede nejbližší vlak. I na Google Maps ale pořád existují „bílá“ místa.

Plánování trasy je s Google Maps rozhodně jednodušší než s klasickou papírovou mapou. Ať už se rozhodnete pro cestu autem, pěšky nebo na kole. Pokud se tedy nechystáte na některé z míst, které nesmí zobrazit ani Google. A absence internetového připojení? Nevadí.  

Používejte Google Maps i v offline světě

Tato funkce se hodí při cestách do zahraničí, kde se často spoléháme jen na WI-FI připojení a nemáme mobilní data dostupná kdekoli. Google Maps nicméně umožňují práci s mapami offline. Mapu si do mobilu nebo tabletu jednoduše stáhnete ještě před cestou a pak s ní můžete pracovat.

Jak na to? Zadejte na mapě oblast, která vás zajímá. Rozklikněte si menu v levém horním rohu. Zvolte „Offline oblasti“, stiskněte modré tlačítko „+“, potvrďte výřez a mapa se vám do zařízení stáhne.

Co označují žluté plochy?

Žluté plochy v Google Maps zobrazují místa s vyšší koncentrací Places of interest, bodů zájmu (firmy, restaurace, zajímavá místa…). Mohou tedy naznačovat, ve kterých částech města to nejvíce žije… Ale pamatujte na to, že jde o strojové vyhodnocování, které má své mouchy.

Jediná mezení platí pro velikost offline oblasti (stáhne se vám mapa oblasti o rozloze max. 120 000 km čtverečních) a pro zobrazení trasy (zobrazí se vám „jen“ trasy vhodné pro auto, nikoli veřejná doprava a pěší trasy). V režimu offline také neuvidíte aktuální provoz. Můžete ale použít navigaci a vyhledávat místa.

Nastudujte si i vychytávky pro klasické vyhledávání: Vyhledávejte rychleji a lépe: Vychytávky a rady pro Google vyhledávání

Získejte nejaktuálnější snímky

Tahle vychytávka je pro fajnšmekry. Máte-li pocit, že satelitní snímek oblasti neodpovídá aktuální realitě, zkuste v levém menu vypnout 3D zobrazení. Snímky ve 2D zobrazení, které se vám načtou, jsou aktuálnější. Vypnutí 3D pomůže i ve chvíli, kdy je internet pomalý a pomalu se načítají i mapy.

A jak to tu vypadalo před lety?

Zajímá-li vás, jak dané místo vypadalo před lety, proklikněte se do Street View (na notebooku žlutý panáček vpravo dole) a levém horním rohu můžete rozkliknout časovou osu, ve které na fotografiích vidíte proměny místa.

Google Maps pro cestu autem

Google Maps jsou skvělý nástroj pro plánování trasy autem. Trasu v mapách nejen naplánujete, ale díky funkci „Provoz“ (opět v levém rozklikávacím menu) můžete sledovat, zda na vás nečíhají zácpy – zeleně jsou vyznačená místa, která jsou bez problémů, oranžová značí mírnější zdržení, červená a rudá signalizují, že si na místě chvilku postojíte.

Google Maps fungují i jako klasická navigace – a to včetně hlasu, který vás při cestě vede. Na mobilu stačí zadat trasu a následně přidržet modré tlačítko se způsobem dopravy v dolní části stránky. Navigace se automaticky spustí a můžete si nastavit, zda na vás má po celou dobu hovořit, nebo přehrávat jen aktuální upozornění.  

Google Maps versus veřejná doprava – 0:1

V Google mapách najdete linky metra, tramvaje a… to je všechno. Městské autobusy, ani trolejbusy v mapách zanesené nejsou. Google také nedisponuje všemi daty, která se týkají veřejné dopravy – proto berte informace o nejbližších odjezdech vlaků a dálkových autobusů spíše orientačně. Nemusejí být kompletní.

Bílá místa na Google Maps

Ani na Google mapách není všechno. Z bezpečnostních důvodů je rozmazaná například letecká základna Reim ve Francii. Digitálně upravená je prý i střecha Bílého domu – a to tak, aby nebyly vidět bezpečnostní prvky, které jsou na ní umístěné. Dříve býval rozostřený i Kapitol – ten nyní vidět je, ale i tady jsou prý snímky z bezpečnostních důvodů neaktuální.

Pošlete mapu známým… nebo sobě do mobilu

Google Maps také umožňují souřadnice konkrétních míst a naplánované trasy sdílet. Pokud se vám lépe vyhledává na klasickém počítači než na mobilu, pak vězte, že si výsledek vašeho snažení v Google Mapách můžete poslat do mobilu nebo tabletu.

Opět stačí jen konkrétní místo vyhledat, trasu naplánovat a pak zvolit v otevíracím levém menu možnost „Poslat na mobilní telefon“. Přímo z telefonu pak můžete konkrétní mapu sdílet s přáteli. Jak? Snadno - vysuňte spodní menu, rozklikněte možnost „Sdílet“ a vyberte způsob, který je vám nejpříjemnější.

Mimochodem, tuto funkci oceníte třeba v okamžiku, kdy se vám nedaří vzájemně se najít. Stačí takto příteli sdílet svou aktuální polohu.   

Vytvoření vlastní mapy a tras

Máte-li před sebou výlet do některé z metropolí, nebo třeba přechod hor, můžete si trasu dopodrobna naplánovat. Včetně vašich osobních poznámek. Google Maps totiž umožňují vytvoření vlastních map. V levém horním rohu rozklikněte menu, zvolte položku „Vaše místa“, následně záložku „Mapa“ a „Vytvořit mapu“. A i tuto mapu následně můžete sdílet – třeba s dalšími účastníky výletu.

Používáte Google Maps? Nebo dáváte přednost jejich českému konkurentovi – službě Mapy.cz od Seznamu?

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese