Tik Tok je populární sociální síť, jde z ní ale i strach

23.04.2019

Přečteno 927x
Tik Tok je populární sociální síť, jde z ní ale i strach

Facebook nebo WhatsApp? Tyto oblíbené sociální sítě házejí mladí lidé za hlavu a snaží se dobýt svět prostřednictvím jiné. Říká se jí Tik Tok, a pokud je vám víc než 20 let a nežijete v Asii, možná byste se o ní jen tak nedozvěděli.

Tik Tok (nebo taky Douyin, protože aplikace má svůj domov v Číně) v současné době používá asi 500 miliónů lidí. V porovnání s miliardami uživatelů Facebooku se to může zdát jako kapka v moři, oblíbenost sítě Tik Tok ale závratně roste a mezi mladými je povinností spíš ona než „Fejs“. Své fanoušky si našla ve 154 zemích po celém světě. Nejpopulárnější je přitom v Asii, především v Thajsku, kde ji používá každý sedmý člověk, a funguje v 75 jazykových verzích.

Celých 55,6 % jsou muži nebo chlapci. V souhrnu všech tvoří největší věkovou skupinu děti a dospívající mezi 10 a 20 lety – celých 39,9 %. U dvacátníků pak procenta klesají, a to na 26,1 %. U třicátníků dokonce na 10,2 %. Ale pozor! Věková skupina 40 až 50 let je na síti zastoupena 16,8 % a ve věku nad 50 let je tu 6,5 % uživatelů. Zatím si prosím pamatujte, že na Tik Toku jsou i dospělí, ještě na to přijde řeč.

Krátká videa – to je to, co tu letí

Kdo by se psal se statusy na Facebook a složitým a těžkopádným systémem by je pak vypouštěl mezi své přátele, když o tom, co zrovna děláme, co umíme nebo čím se chceme pochlubit, může díky šikovnému algoritmu vědět kdokoli na světě?

Kouzlo sociální sítě Tik Tok spočívá v tom, že je plná krátkých videí, která netrvají déle než 15 vteřin. Konzumace videa je mnohdy příjemnější než louskání písmenek. Samotná síť je pak velmi dynamická, což je voda na mlýn každé mládeže. Dalším plusem je možnost nahrát k videu hudbu, která je k dispozici přímo v aplikaci.

Na Tik Toku jste všem na očích

Jenže! Na rozdíl od Facebooku, Instagramu a dalších platforem jste na Tik Toku na očích celému světu. Je sice možné měnit soukromí, ale právě to uživatelé nechtějí a nastavený algoritmus jim naprosto vyhovuje.

Jak to na Tik Toku vypadá a jak vypadáte vy? Máte svůj účet a profil, fotku a pár informací. A pak nahrávaná videa. Videa ostatních uživatelů lajkujete, dáváte jim srdíčka. Počet srdíček je pak vidět na jeho profilu (i na vašem profilu budou vidět srdíčka, která dostanete), a to v celkovém součtu, což jasně hovoří o tom, kdo je na Tik Toku pánem.

Znovu ale opakujeme, že je tu lepší „dvakrát měřit a jednou publikovat“, protože bez vašeho zásahu do nastavení může video vidět opravdu kdokoli, kdo si aplikaci nainstaluje. A taky může každý vidět, kdo lajkoval vaše videa a která videa jste komu lajkovali vy.

Kromě klasických videí je v Tik Toku také možnost streamování, během kterého vám může fanoušek napsat nebo vám poslat dáreček. Takový dáreček ale musí koupit. Na nevyřčenou otázku odpovídáme: „Ano, za běžné peníze.“

Zatímco děti v devadesátkách utrácely kapesné za žvýkačky s tetovačkami, ty dnešní kupují virtuální dárečky svým oblíbencům na sociální síti. Ti si pak dárečky smění zpátky na peníze a Tik Toku z této transakce zůstane asi 30 %.

Vyhledávejte, obsahu je tu nekonečno

Tik Tok je jako celý vesmír. Neustále na něj uživatelé nahrávají data a vy si je pak můžete filtrovat – vyhledávat uživatele, zvuky i hashtagy. Když si chcete užít nějakou tu legraci navíc, zapojíte se do výzev. Způsobů, jak tady tvořit obsah, je spousta a musíme říct, že jsou nápadité, svěží a neotřelé. Jenže…

Sociální síť Tik Tok je také bezpečnostní hrozba

Dostáváme se k tomu, co je pro jednu skupinu skvělé a pro druhou důvod k vytváření katastrofických scénářů. O pár odstavců výš jsme psali, že nejpopulárnější je Tik Tok mezi dospívajícími od 10 do 20 let. Dvacátníci a čtyřicátníci na ní mají ale taky nezpochybnitelné zastoupení, v součtu tvoří tyto dvě skupiny dohromady 42,9 % uživatelů. Poměrně nehezký výsledek této rovnice je ten, že je Tik Tok chápán trochu jako ráj pedofilů, ve kterém pro děti není bezpečno. A nejen to – kyberšikana tu roste jako houby po dešti.

Tik Tok, nástupce původní aplikace musical.ly, má sice věkové omezení a uživatelé by neměli být mladší 16 let, už jsme si ale řekli, že je to jinak. Úniky videí těch nejmladších, kterým je kolem 11 let, pak mohou být dost zásadní – zpívání, dovádění na posteli a poskakování mnohdy aspoň zčásti obnažených dětí, po tom následuje srdíčko od neznámého dospělého… A pak? Co bude v dalším videu? Prokázány jsou už případy, kdy se děti skutečně stávaly cílem dospělých osob, které chtěly vidět víc.

A to ještě není všechno. Tik Tok je ideálním nástrojem pro šíření těchto typů obsahu:

  • Klasická pornografie: najdete tu nejedno video třeba s masturbujícím člověkem.

  • Killingstalking: druh „umění“, při kterém si chlapci přikládají nože k hrdlům nebo předstírají týrání.

  • Videa zaměřená na sebepoškozování a sebevraždu: nikdo si přitom nepřeje, aby se s tím jeho dítě dostalo do kontaktu.

  • Videa zaměřená na anorexii nebo morbidní obezitu: nikdo si ani nepřeje, aby si jeho dítě umanulo, že bude vychrtlé, nebo se naopak vykrmí.

  • Hating: věřte, že když někdo vytváří nenávistný obsah na Facebooku, je to slabý odvar oproti tomu, s čím se setkáte na Tik Toku.

  • Výzvy: ty mohou být fajn a zábavné, při některých ale zase může jít o zdraví, ne-li o život; nikomu by se nelíbilo, kdyby se mu dítě kvůli pár srdíčkům procházelo po římsách vysoké budovy nebo skákalo před jedoucí auta.

Co tedy s tím? Základem je samozřejmě poučit dítě, které ještě nemusí mít z veškerého obsahu rozum, co je dobré a co ne. Nastavte mu soukromí a přihlaste se do aplikace taky, abyste ho měli pod kontrolou (třeba to bude důvod, proč ji nakonec přestane používat). A taky zamezte aplikaci, aby lokalizovala mobilní zařízení dítěte. Nikdy nevíte, jestli dalším uživatelem není podivín z druhého konce města.

Zdroj fotografie: www.tiktok.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese