Jak na streamování hudby: Spotify, Deezer a další oblíbené služby

21.02.2018

Přečteno 5697x

My, posluchači hudby, žijeme v krásné době. Když si vzpomeneme na nějakou písničku a chceme si ji pustit, stačí ji jen najít a za pár vteřin už nám hraje ve sluchátkách. Vítejte ve světě Spotify, Deezeru, Google Play a dalších streamovacích služeb, které vám přinášejí hudbu až pod nos a (skoro) zadarmo.

Kupovat si cédéčka nebo stahovat empétrojky z internetu? Ale no tak, je rok 2018. Pokud nejste hipster a neujíždíte na vinylech, je lepší „poslouchat“ hudbu přímo z internetu bez čekání. Samozřejmě, to umí YouTube víceméně taky. Stamiliony uživatelů ale dávají přednost Spotify a spol. Řekneme vám proč.

Než si nasadíte sluchátka, nalaďte se taky na vysokou produktivitu. Přečtěte si o aplikacích, které pomůžou s produktivitou i time managementem.

Streamování je budoucnost

Co je na streamovacích službách nejlepší? Pohodlí. V aplikaci, která vám funguje na počítači, na mobilu, televizi a třeba i chytrých hodinkách, máte jeden účet se společnou knihovnou hudby. V ní jsou dokonale roztříděná všechna hudební alba, písničky a playlisty.

Online knihovny obsahují desítky milionů skladeb, i když ani tak tam není zdaleka všechno. Pokud například milujete českou alternativní scénu ze začátku 90. let, na streamu z ní najdete zlomek. Fanoušci současné hudby si na druhou stranu přijdou v 99 % na své – nedávno se na Spotify po letech trucování vrátila i megahvězda Taylor Swiftová.

Datová náročnost streamování

Na jaký datový objem vás přijde streamování hudby? Pokud posloucháte zhruba 2 hodiny denně každý den, pak vám za měsíc skrze streamování hudby „protečou“ asi 3 až 4 Gb dat. Což s Vodafone internetem není žádný problém. I základní rychlost Vodafone internetu bez problémů zajistí streamování hudby kvalitně a bez sekání.

Vždycky máte co poslouchat

Streamovací služby umějí rozšířit obzory a nabídnout vám interprety, u nichž se dá předpokládat, že by se vám mohli líbit. Z dat svých uživatelů totiž vědí, že fanynky Tomáše Kluse si rády poslechnou i Jarka Nohavicu. A že když ulítáváte na novém albu Green Day, nejspíš nedáte dopustit ani na „starý dobrý“ Offspring a Rancid.

Do uší si také můžete pustit 50 aktuálně nejpopulárnějších písniček z celého světa, zurčení potůčku anebo si nechat namixovat hudbu ideální na soustředění při práci, na sport, relaxaci... Jediným rizikem je, že si na běhání vyberete muziku s nálepkou „motivační“ a Spotify vám pustí Justina Biebera (beliebers prominou).

Poslouchejte offline

Streamovací služby umožňují (obvykle tedy až v prémiovém placeném režimu), stáhnout si oblíbené playlisty na paměťovou kartu a poslouchat i offline, bez připojení k domácímu internetu. A existují dokonce i mobilní tarify, které „streamovací“ data nezapočítávají do datového limitu. 

Streamování je zadarmo, za komfort si ale připlatíte

Spotify, Google Play nebo Deezer jsou i zadarmo, má to ale samozřejmě háček. Když za ně nechcete platit, musíte se smířit s  přehráváním reklamy. A taky s tím, že výše zmíněné stahování se vás netýká a mezi skladbami není možné přepínat. Pořád je to ovšem pohodlnější než si přehrávat písničky z YouTube, kde je reklam ještě mnohem víc, o vyšší datové náročnosti ani nemluvě.

Premium účet bez reklam a se stahováním, neomezeným přeskakováním a vyšší kvalitou zvuku stojí u většiny streamovacích služeb cca 150 Kč měsíčně, v rodinném balíčku nebo jako student zaplatíte ještě o polovinu méně. Běžná je i bezplatná zkušební doba zhruba na jeden měsíc. Jestli váháte, kterou službu si vybrat, tak vyzkoušejte si několik služeb a uvidíte.

Plánujete brzo někam vyrazit? Stáhněte si nejlepší aplikace pro cestovatele.

Náš TOP 5 výběr streamovacích služeb

  • Spotify – lídr na trhu s globálním podílem kolem 36 % jw pro spoustu uživatelů synonymem pro streamování hudby. Funguje bez problémů na všech operačních systémech a najdete tu 30 milionů skladeb včetně textů jednotlivých písní a perliček o jejich vzniku.

  • Google Play – Tuhle appku najdete ve všech mobilech s Androidem. Připravte se na trochu složitější prostředí, ale určitě stojí za vyzkoušení. Knihovna je srovnatelná se Spotify, navíc si sem můžete nahrát vlastní hudbu a z vybraných zemí se snadno přepnete na bezreklamové YouTube Red.

  • Deezer – Uživatelé této služby milují kvalitně navrženou funkci Flow. Ta je pro všechny, kteří prostě chtějí jen zmáčknout Play a poslouchat mix oblíbených písniček a novinek, které jim aplikace naservíruje. Deezer má taky úctyhodně rozsáhlou knihovnu – 43 milionů skladeb.

  • Apple Music – Takové Google Play pro jablíčkáře. Jeho největší výhodou je, že si tu můžete přehrávat hudbu z iTunes. Uživatelé chválí hudební knihovnu, naopak kritizují nepřehledné ovládání a zvláštní algoritmus výběru skladeb. Není důvod, proč to nezkusit, první tři měsíce platí Apple.

  • Tidal – Ta správná volba pro audiofily, kteří neváhají dát půl výplaty za nová sluchátka. Tidal navíc nevlastní žádná kořistnická korporace, ale sami umělci – americký rappera Jay-Z  a jeho společníci. Kromě té nejvyšší kvality nahrávek jsou tu také skladby, které si pustíte jen a jen tady. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese