SSD versus HDD: V čem se liší a který harddisk si pořídit?

15.07.2020

Přečteno 158x
SSD versus HDD: V čem se liší a který harddisk si pořídit?

Víc než 60 let trvající vláda HDD končí. V běžném provozu magnetické pevné disky nestačí na SSD, rychlejší, spolehlivější a dnes už i cenově dostupnou technologii. I když jsou stále ale i oblasti, kde HDD najde uplatnění, třeba při archivování a zálohování. Pojďme si spolu obě média rozebrat do posledního šroubku.

HDD (anglická zkratka Hard Disk Drive) je tu s námi už od roku 1956, kdy na trůnu úložných médií nahradil magnetickou pásku. A nutno říct, že technologie od té doby ušla opravdu dlouho cestu. Pro představu, první magnetický pevný disk byl velký jako dvě ledničky, měl kapacitu na svou dobu úctyhodných 5 MB. A cena? Samozřejmě astronomická, 10 000 dolarů za každý MB.

Jak funguje HDD? Na rozdíl od SSD má HDD pohyblivé části, čtecí hlavu a plotny poháněné elektromotorem. Hlava čte data z plotny, která vypadá podobně jak CD, pomocí magnetické indukce.  V běžných discích se plotny točí rychlostí 7200 otáček za minutu. 

HDD opustí trůn v roce 2021

I přes všechen ten neskutečný pokrok jsou dnes HDD v kategorii úložných médií parním strojem, levnou volbou pro nenáročné uživatele s dobrým poměrem ceny a kvality. Nakonec, mnohým z nás sice pevný disk ještě stále hučí doma v pécéčku, i když nejspíš jen do příštího upgradu. 

TIP: Možná byste s výměnou disku neměli otálet, nebo vám neodešel předčasně do křemíkového nebe. Otestujte si, v jaké kondici váš HHD je, s programem HDDSCan

Podle dostupných prognóz SSD (Solid State Drive) v počtu prodaných kusů předstihne pevné disky v roce 2021. Technologicky pokročilejší Flash paměť už dávno dominuje v MP3 přehrávačích nebo mobilech, před pár lety ovládla notebooky a postupně se prosazuje i na velkých PC.

SSD válcuje HDD rychlosti a spolehlivosti 

„Esesdéčka“ jsou díky absenci pohyblivých částí spolehlivější, 100% bezhlučné a spotřebují méně energie. Prodávají se buď holé, nebo v rámečku pro použití v noteboocích. Na počítačích s oběma typy médií bývá hlavním uložištěm pro operační systém, hry a všechny důležité programy. 

V čem jsou mezi oběma technologiemi největší rozdíly, si pojďme ukázat na příkladu. Za stejnou cenu, plus minus 1600 Kč, jsme na jednom českém e-shopu vybrali dva disky od stejné značky, každý s jinou technologií záznamu. Tady je srovnání.

Porovnání disků
  HDD: Seagate BarraCuda 2TB SSD: Seagate BarraCuda 510 SSD 256GB
Kapacita 2000 GB (2 TB) 256 GB
Rychlost zápisu 220 MB/s 1050 MB/s
Rychlost čtení 220 MB/s 3100 MB/s
Cena 1599 Kč 1599 Kč

Jak vidíte, v kapacitě je rozdíl brutální. U SSD koupíte 1 GB za 6,24 Kč, u HDD jen za 0,80 Kč. Jenže ruku na srdce, potřebujete tolik úložného prostoru? V přímém srovnání se to nezdá, ale i 256 GB je pořád pořádná porce, která většině uživatelů bohatě stačí na práci, hry i fotky ze všech dovolených v životě. Zvlášť v době cloudových a streamovacích služeb.

Když jste s nižší kapacitou OK, SSD vám nabídne ve srovnání s HDD úžasnou rychlost. Rozdíl poznáte okamžitě. Počítač a všechny programy i hry uložené ve flash paměti startují za pár sekund, žádné dlouhé a hlasité „chroustání“ jako u pevných disků.

V archivaci bude mít HDD navrch ještě dlouho

Možná přeci jen potřebujete kapacitu na kolekci filmů ve 4K kvalitě, dokumenty, fotky a zálohu systému. Na to je ideální externí disk, který přes USB připojíte k PC, k notebooku, a klidně i k televizi. Za jeden dva tisíce korun pořídíte HDD s několika TB paměti v pevném pouzdru, který snese i méně šetrné zacházení.

Dnes už si nemusíme stahovat filmy a seriály do počítače, nejnovější trháky si pustíme online. Projděte si s námi Proměny sledování televize od společných večerů k on-demand službám a binge-watchingu.

Shrnující rada na závěr zní: Pokud si v nejbližší době budete vybírat počítač nebo notebook, dejte přednost rychlosti před kapacitou a vyberte si konfiguraci s SSD diskem. A kdyby vám přece jen začalo docházet místo, vyřešíte to externím HDD uložištěm, který už jen tak rozhodně nezaplníte. 

Zdroj úvodní fotky: Freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese