Snapchat: Jak funguje a v čem se liší od jiných sociálních sítí?

18.07.2016

Přečteno 14135x

Na počátku bylo… školní zadání. A na konci aplikace, přes kterou si v listopadu 2015 lidé během jediného dne poslali 6 miliard krátkých videí. Snapchat přitom původně vznikl jen jako školní projekt na Stanfordské univerzitě. A dnes je sociální sítí, které odborníci předpovídají obrovskou budoucnost. Co je to Snapchat? Na jakých principech funguje? A jaká jsou jeho rizika?

Začalo to jako školní projekt. A pod jménem Picaboo. Nicméně geniálně jednoduchá aplikace, kterou představili studenti Stanfordské univerzity, měla v dubnu 2011 na akademické půdě takový úspěch, že se už v červenci objevila ke stažení jako aplikace pro iOS.

Co je to Snapchat?

Její princip byl (a stále je) až směšně jednoduchý. Snapchat je sociální sítí, na které především s lidmi, které znáte, sdílíte fotky a videa. Sledovat ale můžete i celebrity nebo zajímavé události. Případně můžete „poloveřejně“ sdílet „Svůj příběh“. V čem se tedy Snapchat liší od ostatních sociálních sítí?

Na fotografiích a jejich sdílení je postavená i další sociální síť: Instagram: Sociální síť plná fotek. Jak se na něm chovat a koho sledovat?

Tím, že obsah, který na něj nahrajete – fotky a od prosince 2012 i krátká videa – si může příjemce na svém mobilním telefonu zobrazit jen na omezený čas (odesílatel před odesláním volí časový interval od jedné do deseti sekund). A pak? Pak se takzvané „snapy“ smažou. Zmizí. Nikam se neuloží. Jsou nedohledatelné.

Snapchat v číslech a datech

Snapchat je pro iOS ke stažení od července 2011, od října 2012 je k dispozici i pro Android. Zatímco v květnu 2012 přes něj uživatelé poslali 2,2 milionu fotografií denně, v listopadu 2015 to bylo 6 miliard videí každý den. Odhaduje se, že jen v USA ji používá 70 % mladých lidí. Přestože na Snapchatu můžete lovit úlovky z veřejných akcí a oficiálních programů, 71 % veškerého obsahu je soukromého charakteru.

Konec virtuálního odpadu

Online prostor je zahlcený takzvaným virtuálním odpadem, fotkami a videi, které nemají žádnou přidanou hodnotu. Takových snímků máme plné paměťové karty, pevné disky, mobilní telefony. Díky tomu, že jsou výtvory ze Snapchatu časově omezené a pak mizí, vytváříte virtuálního odpadu podstatně méně.

Snapchat je ideální pro sdílení momentek. Ostatně, sami tvůrci ho označují jako „nejrychlejší způsob, jak sdílet chvíle s přáteli“.

Snapchat: Aplikace, která nenabourá soukromí. Opravdu?

Zdaleka největší popularity se Snapchat těší ve Spojených státech. Zamilovali si ho mladí lidé, kteří si skrze tuto službu začali posílat lechtivé fotografie. Beze strachu, že se tyto snímky někdy, někde objeví. Ano, Snapchat oficiálně tvrdí, že veškerý obsah, který skrze něj uživatelé posílají, mizí nejpozději po 10 sekundách v nenávratnu, ale…

Youtubeři a vlogeři: Noví hrdinové dneška, jejichž videa vydrží online déle než 10 sekund

… odborníci poukazují na to, že lidé při instalaci programu souhlasí s licenčními podmínkami, které Snapchatu povolují to, aby o vás mohl sbírat data. A nijak blíže nespecifikují, co všechno mezi tato data patří. Pokud by se v budoucnu přišlo na to, že Snapchat uchovával i „odstraněné“ fotografie a videa, znamenalo by to pravděpodobně konec tohoto projektu.

Screenshoty – Achillova pata Snapchatu

Největší slabinou Snapchatu nicméně nejsou licenční podmínky, ale screenshoty, které si může příjemce zprávy vytvořit. Pokud to tedy v intervalu, který má na prohlédnutí, stihne. Fotografie, která měla po pár sekundách zmizet, ze světa, tak může být uchovaná. Snapchat sice odesílatele na vytvoření screenshotu obrazovky upozorní speciální ikonkou, ale inkriminovaný snímek z paměti telefonu neodstraní.

Nehledě na to, že snímek obrazovky, nebo video je možné zachytit i na jiný mobilní telefon a odesílatel se o tomto počinu ani nedozví.

Registrace? I na Snapchatu narazíte na věkový limit

Chcete-li začít používat tuto aplikaci, zabruste do Apple Store nebo Google Play – od října 2012 je tato aplikace dostupná i pro Android. Registrace je omezená věkem – stejně jako na Facebooku je oficiální hranicí věk 13 let (mimochodem, existuje i „dětská“ verze Snapkidz). Vše vám zabere jen pár desítek vteřin a pak už se můžete spojit se svými přáteli.

Snapchat je sice oficiálně určený pro starší 13 let, ale znáte to… Děti a jejich bezpečnost na internetu: Víte, jak se váš potomek chová na sociálních sítích?

Stejně jako u ostatních sociálních sítí i u Snapchatu ale doporučujeme dobře rozmýšlet, komu a co pošlete. Komunikace skrze tuto platformu je totiž do značné míry postavená na vzájemné důvěře lidí, kteří spolu komunikují. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese