Smart TV: Co umí chytré televize? A může je napadnout hacker?

24.11.2016

Přečteno 7085x

Mají parádní obraz a zvuk a sledovat na nich oblíbený film je zážitek. Chytré televize neboli smart TV toho ale umí mnohem víc. Můžete na nich surfovat na internetu, sledovat jen to, co opravdu chcete nebo používat oblíbené aplikace. I chytré televize nicméně mají několik „ale“ – včetně rizika, že se do vaší domácí sítě nabourá hacker a zobrazí si důvěrné informace.

Ještě před pár lety byl pojem „internet věcí“ hudbou budoucnosti. Dnes jsou právě chytré televize základem tohoto trhu. Díky smart TV se jako divák nemusíte omezovat na to, co televize aktuálně vysílají a můžete si její obsah přizpůsobit přesně na míru svým potřebám.

Co je to smart TV?

Chytré televize jsou analogií k chytrým telefonům. Smart TV jsou de facto jednoduššími počítači. V přístroji je implementovaný operační systém, který umožňuje spouštět nejrůznější funkce a aplikace. A ač je na trhu hned několik typů operačních systémů, které se mezi sebou liší, základní principy a funkce jsou u většiny modelů stejné.

Online platformy a operační systém v chytrých televizích

Zapomeňte na jeden standard a jeden operační systém. Stejně jako v „klasickém“ počítačovém prostředí nebo v mobilních telefonech i na trhu chytrých televizí zuří konkurenční boj. Značka LG své televizory vybavila systémem WebOS, Samsung využívá vlastní rozhraní Tizen, Sony a Philips používají Android TV, Panasonic pak systém Firefox.

Co všechno chytré televize umí?

Konkrétní funkce a možnosti toho, co všechno smart TV nabízí, se odvíjí od toho, jaký konkrétní model si pořídíte. Všechny chytré televize nicméně pracují na stejném principu – umožňují prostřednictvím integrovaného prohlížeče surfovat na internetu, instalaci oblíbených aplikací a bezdrátové propojení s dalšími „chytrými“ přístroji.

V drtivé většině smart TV bývá integrovaný webový prohlížeč, díky kterému můžete brouzdat po internetu. Nicméně nepočítejte s nijak omračující rychlostí, odezva bývá pomalejší.

Pro brouzdání v internetových vodách pak také, logicky, musíte být připojeni k rychlému internetu. Lepší modely smart televizí se připojují prostřednictvím WI-FI, u starších modelů je nutné připojení přes kabel.

Aplikace – vedou VoD služby

Díky připojení k internetu si také můžete stáhnout oblíbené aplikace, které doplní portfolio těch, které výrobce do televizoru předinstaloval. Logicky nejpopulárnější jsou aplikace z kategorie VoD služeb – tedy aplikace, které umožňují přehrání oblíbených pořadů na vyžádání, kdykoli, kdy máte chuť na jejich sledování.

K nejpopulárnějším službám z této kategorie patří – především díky skvělým seriálům – HBO GO, videotéka, díky které můžete pořady sledovat nejen na smart TV, ale i na mobilních zařízeních. Patří sem Netflix, bohužel stále bez české podpory, iVysílání z dílny České televize, Stream, nebo třeba i Seznam TV. Výhodou všech těchto aplikací je to, že pořad z „filmotéky“ si můžete vyvolat kdykoli a kdykoli jeho sledování přerušit a pak se k němu znovu vrátit.

Interaktivní televize Vodafone TV

Nemusíte mít chytrou televizi, abyste si mohli pustit oblíbený film z videotéky. Videotékou My Prime disponuje i interaktivní televize Vodafone TV – v ní si jednoduše vyberete film. Televize Vodafone navíc umožňuje pustit si oblíbený pořad z vysílání až 7 dní zpětně nebo sledovat televizi na mobilu, tabletu nebo notebooku.

Smart TV jako multimediální centrum

Poslechnout si oblíbené hudební album, prohlédnout si fotografie z poslední dovolené, pustit si rodinné video… Díky chytrým televizím už nemusíte mít obývací pokoj plný elektroniky. Televize všechno zastane sama. Nepotřebujete žádný přehrávač.

Data je obvykle možné uložit i na externí disk nebo na klasický disk USB. Některé modely pak umožňují propojit televizi s mobilem nebo tabletem a obsah z mobilního zařízení jedním klikem sdílet na velké obrazovce.

Jste-li fanouškem sportu, určitě oceníte tento článek: Hokej online a v TV: Kde sledovat evropské ligy a kde NHL?

Pozor na hackery!

Asi by vás před pár lety nenapadlo, že se k vám domů zloděj vloupá skrze televizní obrazovku. V éře smart televizí se to ale může stát. V nejzazším případě se vám šikovný hacker může přes síťové zařízení „probourat“ do domácí sítě a pak si třeba zobrazit důvěrné informace nebo na dálku aktivovat škodlivý kód i v dalších připojených zařízeních.

Na začátku roku 2016 se takto hackeři vkradli do televizí, které byly „nachytřené“ prostřednictvím síťového zařízení EZCast.

I z „hloupé“ televize může být smart TV

Á propos – máte-li doma televizi se skvělými parametry, která je ale „hloupá“, nemusíte věšet hlavu. „Nachytří“ ji takzvaný smart TV box. Krabička vzhledem připomínající set-top box připojí televizi k síti. Nechcete-li tedy utrácet za novou televizi, může být právě tohle alternativou.  

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese