Smajlíci: Usnadňují komunikaci už více než 30 let

30.11.2016

Přečteno 8857x

Tři znaky za sebou – dvojtečka, pomlčka a závorka. Bez smajlíků si dnes už internetovou komunikaci dokážeme jen těžko představit. Vždyť právě díky nim můžeme do slov dostat naše pocity. A osoba na druhé straně tak ví, jestli jsme šťastní, naštvaní, smutní, nebo si jen děláme legraci. O to víc nás potom překvapí, že smajlík s námi zase tak dlouho není.

Kde se vzal smajlík?

První pokusy o smajlíka se začaly objevovat už koncem 19. století v denním tisku. Tehdy se ale žádný z nich neuchytil. Klasického žlutého smajlíka tak, jak ho známe dnes, poprvé představil až v roce 1963 grafik Harvey Ball.

Vznikl za poměrně zvláštním účelem. Veselý obličej měl totiž za úkol zvýšit morálku zaměstnanců a zároveň potěšit zákazníky jedné pojišťovací společnosti. Ball tehdy dostal za žlutou kulatou tvář s černýma očima a usměvavou pusou 45 dolarů. Kdyby si tento obrázek patentoval, nemusel by do konce života pracovat.

Smajlík a internet

Na textového smajlíka v podobě oněch tří znaků jsme ale museli počkat ještě dalších téměř 20 let. Revoluci v používání smajlíků v online světě odstartoval Scott. E. Fahlman z pensylvánské Carnegie Mellon University. Studenti a profesoři tehdy sdíleli informace a názory v prostředí jakýchsi předchůdců diskuzních fór nazývaných bboards.

V textu šlo rozlišit seriózní poznámku od legrace jen těžko, a to diskuzi komplikovalo. A proto 19. září 1982 navrhnul právě Scott Falhlman znak, který používáme i dnes :-). Naopak dnešní zamračený smajlík :-( označoval texty, které bylo třeba brát vážně. Tyto znaky se rychle ujaly na dalších univerzitách a domov našly i v neodborných diskuzích. A ze smajlíka se postupně stala ikona, která nás obklopuje na každém kroku.

Znáte význam smajlíků?

Od té doby se rodina smajlíků pořádně rozrostla. A to do takové míry, že někdy ani nevíme, co přesně který smajlík znamená. Schválně – viděli jsme někdy v diskuzi smajlíka s písmenem O místo pusy? Asi se shodneme, že otevřená pusa bývá výrazem překvapení. Co přesně to ale znamená? Můžeme ho nahradit spíše slovy jako „wow, paráda“, nebo naopak ironickým „to si děláš legraci“? Pojďte se podívat, jestli používáte smajlíky správně.

Slovník smajlíků pro začátečníky

S těmito smajlíky se v konverzaci potkáte snad každý den. Pokud tedy neznáte jejich význam, měli byste si základní vzdělání v tomto směru hned doplnit:

:-)  :) Tady je asi zbytečné cokoli vysvětlovat. Jde o klasický úsměv, který známe z konverzací všichni.

:-D Člověk na druhé straně se pravděpodobně nahlas směje. Zřejmě jste dobří baviči.

:-(  :( Tak takhle vypadá v internetovém světě smutek.

:-P  :p  q: Vypláznutý jazyk. Nemusí to hned znamenat nic špatného. Tenhle znak může znamenat i hravost nebo drzý vtip.

:-| Hmmmm. Nejde o zrovna pozitivní reakci.

:-/ Vás konverzační partner je k tomu, co jste napsali, skeptický. Anebo je prostě otrávený.

:´-( Pláč. Tenhle smajlík asi nepotěší nikoho, že?

<3  :-* Srdíčko a polibek – takoví smajlíci vám hned tak od někoho nepřijdou.

;-) Souhlasné mrkání, nebo flirtování? To záleží na kontextu konverzace.

>:-) O:-) Ďábelský úsměv vs. nevinný úsměv, co dodat.

 

Vyšší dívčí aneb Víte, co znamenají i tito smajlíci?

Dokážete správně určit význam všech smajlíků i v této kategorii? Pokud ano, máte internetovou konverzaci opravdu pod palcem.

o_O Vypadá to, že jste svůj protějšek dokonale zmátli. Neví totiž, o čem to mluvíte.

:-O  :O Váš partner je nepříjemně překvapený nebo rovnou zděšený.

*:-) Tady právě někdo dostal nápad!

:-[ Tenhle smajlík znamená stud.

>> To, co jste napsali, bylo pravděpodobně oplzlé nebo velmi nevhodné.

;P Tohle je trochu matoucí – nejde totiž o mrknutí. Znamená to „fuj, nechutné“.

: > Zřejmě jste napsali velmi sarkastickou poznámku.

:-V Ani tohle není dobré znamení. Uživatel na vás křičí.

{-) Oči v sloup. Co jste to napsali za nesmysl?!

I-O Asi nudíte. Tohle je totiž zívající smajlík.

<->, <:> Tyhle tři znaky za sebou znamenají vztek, tak pozor!

<:-I Je tento smajlík reakcí na vás? Pak to znamená, že jste hlupák.

:-o Údiv. Pozor! Neplést s :-O – tenhle smajlík znamená zděšení.

:-(*) Zvracení. S tímhle smajlíkem se snad nepotkáte.

 

Chcete být ninjové online konverzací? Pak se rozhodně podívejte také na to, jak správně používat internetové zkratky!

5 věcí, které jste o smajlících nevěděli

1)      Na univerzitě, kde vzniknul vůbec první smajlík, padly v roce 1982 i další návrhy na to, jak upozornit na humorný smysl sdělení. Mezi znaky navrženými pro tento typ obsahu byla například hvězdička (*) nebo křížek (#).

2)      V Japonsku používají lidé trochu jiné emotikony než ve zbytku světa. Jde o takzvané lineární smajlíky. Například tyto znaky ^_^ jsou obdobou našeho :-).

3)      Setkali jste se už v mailu s velkými písmeny místo smajlíku? Potom byste měli vědět, že „J“ stojí místo klasického usměvavého smajlíku :-), „K“ místo zamračeného smajlíku :-( a písmenem „L“ systém nahrazuje neutrálního smajlíka :-|.

4)      Věděli jste, že slovem roku 2015 byl podle Oxfordkého slovníku smajlík? Jednalo se o tvář se slzami štěstí a bylo to poprvé v historii, kdy nevyhrálo slovo, ale emotikona.

5)      Smajlík plačící štěstím je v současnosti úplně nejpoužívanější. Například v USA je každý čtvrtý smajlík v konverzaci právě tento, a předběhl tak klasického usměváčka.

 

Jaké smajlíky používáte nejraději? Preferujete ty přednastavené, které nabízí nejrůznější chatovací programy, nebo si vystačíte s klávesnicí?

A jestli před chatováním dáváte přednost raději volání, rozhodně se mrkněte, jak si se svými blízkými popovídat zdarma díky chytrým aplikacím.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese