Jaký internetový prohlížeč vybrat - 4.díl: Opera

13.05.2015

Přečteno 3048x

V rámci našeho seriálu o webových prohlížečích se dnes zaměříme na webový prohlížeč Opera, který patřil dlouhodobě k nejlépe vybaveným prohlížečům, jeho kvalita však nebyla nikdy plně doceněna. Jeho podíl na trhu se pohybuje kolem 1 %. Na své popularitě ještě více ztratil po výrazném restartu v roce 2013.

Prohlížeč vyvíjí norská společnost Opera Software, která vznikla v roce 1995. Větší pozornosti se ale Opeře dostalo až v roce 2003, kdy se objevila verze 7.0, která byla postavena na vlastním pečlivě budovaném vykreslovacím jádru Presto.

Zlatá éra Opery

Prohlížeč Opera byl od své verze 7.0 skvěle vybaven. Šlo o prohlížeč s pokročilými funkcemi, které oceňovali zejména pokročilí uživatelé.

Opera nabízela:

 • Ovládání hlasem

 • Souběžné prohlížení několika stránek v jednom okně

 • Přeskupování lišt a tlačítek

 • Blokování reklamy

 • Integrovaného Torrent klienta

 • Integrovanou RSS čtečku

 • Integrovaného e-mailového klienta

 • Podporu miniaplikací

Původní Opera byla rychlá, jednoduchá a přesvědčivá. Fungovala na vlastním jádře Presto, které nezatěžovalo hardware a dělalo tak z Opery prohlížeč s méně než 1 GB paměti. Uživatelé si pak rovněž oblíbili jedinečnou funkci „gesta myší“, která zrychlovala a zefektivňovala práci s prohlížečem.

V takové podobě a v bezplatné verzi měla Opera našlápnuto stát se jedním z nejlepších prohlížečů. V roce 2013 ale firma oznámila ukončení technologického vývoje vykreslovacího jádra Presto a přechod na open source projekt Chromio.

Opera 15 – nové jádro a chybějící funkce

Firma Opera Software se chtěla zaměřit především na vývoj samotného prohlížeče, nikoliv na vyčerpávající vývoj vlastní technologie. Novou Operu postavila na vykreslovacím jádře Blink (stejně jako Google Chrome), což do značné míry ovlivnilo paměťovou náročnost prohlížeče.

Verze 15.0 vyvolala u příznivců Opery značné rozpaky. Zmizel totiž integrovaný e-mailový klient a RSS čtečka, které se přesunuly do samostatné aplikace Opera Mail.

Vývojáři se v nové verzi vydali cestou zjednodušování a zbavili se několika oblíbených funkcí. Zmizela klasická správa záložek, namísto toho přibyly funkce „Úschovna“ a „Zajímavosti“. Chyběla synchronizace hesel, nastavení a záložek mezi prohlížeči na různých zařízeních.

Vzhledem k negativním reakcím na změny se postupně odstraněné funkce a rozšíření do Opery vrací. Poslední verze tak opět disponuje záložkami, možnostmi synchronizace záložek mezi zařízeními, importem dat z jiných prohlížečů a sdílením záložek přes cloudový odkaz.

Opera 29.0 a její funkce:

 • Speed Dial – úvodní obrazovku s rychlým přístupem k oblíbeným webovým stránkám

 • Opera Turbo - rychlejší prohlížení webových stránek

 • Integrovanou PDF čtečku

 • Podporu formátů H.264 a MP3

 • Přizpůsobení vzhledu a funkcí prohlížeče (až 1000 rozšíření)

 • Adresní řádek s vyhledáváním (Google, Bing, Yahoo, Amazon nebo Wikipedie)

 • Pokročilá ochrana proti malwaru

Užitečné doplňky

Translator

Rychlý a jednoduchý překladač.

Last Pass

Šifrovaný správce hesel napříč webovými prohlížeči, platformami i správci konkurenčních vývojářů (např. KeePass)

URL Shortner

Zkracovač URL adres.

Youtube Downloader

Stáhnutí oblíbených videí ze serveru Youtube.com

Quick Shortcuts

Jedním klepnutím myší si zpřístupněte správu cookie, doplňků a seznam stažených souborů či zobrazte zdrojový kód.

Opera se tedy z prohlížeče, který byl průkopníkem v mnoha funkcích a body sbíral u pokročilých uživatelů, stala průměrným prohlížečem, který sází zejména na jednoduchost a rychlost.

Alespoň malým uspokojením pro fanoušky staré dobré Opery by mohl být prohlížeč Vivaldi, za kterým stojí původní tvůrci Opery. Vývoj prohlížeče je v současné době teprve na začátku, ale jeho vývojáři slibují širokou škálu doplňků, funkcí, rozšířenou podporu klávesových zkratek a vestavěné moduly včetně e-mailového klienta.

Pokud hledáte prohlížeč, který nabízí širokou škálu doplňků, Opera vás zřejmě neuspokojí. V možnostech rozšíření stále vévodí Mozilla Firefox, o čemž se můžete přesvědčit v našem předchozím článku. Nabízí jich ale více než Internet Explorer. Aby však Opera dosáhla na propracovanost prohlížeče Google Chrome, budou se muset její vývojáři ještě hodně snažit.

V posledním díle našeho seriálu vám představíme prohlížeč Safari.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese