Jaký internetový prohlížeč vybrat - 2.díl: Mozilla Firefox

22.04.2015

Přečteno 2404x

V prvním díle našeho seriálu jsme se zaměřili na výhody a nevýhody internetového prohlížeče Internet Explorer. Dalším prohlížečem, kterému se budeme věnovat, je Mozilla Firefox. Spolu s Chromem od společnosti Google patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším prohlížečům. Vývojáři se totiž při jeho vylepšování stále drží původní vize rychlého a jednoduchého prohlížeče.

Za Firefoxem stojí společnost Mozilla Corporation, která ho vyvíjí za pomocí stovek dobrovolníků. Jeho první česká verze se objevila už v roce 2004. Firefox je dostupný pro všechny oficiálně podporované platformy jako Windows, Linux, Mac OS X.

Mozilla Firefox: Prohlížeč pro workoholiky a milovníky multimédií

Mezi jednu z největších výhod Firefoxu patří vysoká míra personalizace. Ačkoliv může Firefox zaostávat za Chromem z hlediska rychlosti a uživatelského prostředí, prvenství v práci s doplňky už mu nikdo nevezme.

Ocení ho tak zejména pokročilí webmasteři, milovníci multimédií či workoholici. Pro ně všechny nabízí Firefox doplňky, které usnadňují každodenní činnosti a zefektivňují práci.

Užitečné doplňky pro prohlížeč Mozilla Firefox

AdBlock Plus

Blokování reklamy – bannerů, vyskakovacích oken (pop-up) a vloženou video reklamu (YouTube).

 

NoScript

Exkluzivní bezpečnostní doplněk. Povoluje pouze zobrazování obsahu, který si sami nastavíte. Chrání před XXS a Clickjacking útoky.

Classic Theme Restorter

Obnova uživatelského rozhraní před verzi Mozilla Firefox 29 pro milovníky staršího vzhledu.

Tab Mix Plus

Nejkomplexnější možnost konfigurace práce s panely ve Firefoxu.

FasterFox

Rychlejší surfování a zefektivnění každodenních úloh. Zahrnuje snadnější vyhledávání či převod textových URL na aktivní odkazy.

FlagFox

Doplněk pro webmastery a náročnější surfaře. Díky němu dokážete zjistit nepřeberné množství informací o vybraných webech.

WOT

Bezpečné surfování. K výsledkům hledání přidává WOT přehledné ikony ve tvaru semaforu. Poznáte tak, kterým stránkám se dá věřit a které je lepší nenavštěvovat.

DuckDuckGo Plus

Anonymní hledání. Neposkytne např. Google žádné informace o tom, co hledáte.

Session Manager

Průběžné ukládání (případné obnovování) stavu všech oken.

Iderall

Zefektivnění vašeho pracovního času - pomocí doplňku si nastavíte dostupnost sociálních sítí jako Facebook nebo Twitter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mozilla Firefox: Zaměřeno na rychlost a paměť

Vývoj prohlížeče se dlouhá léta nesl v poklidném duchu. Největší emoce vyvolala pouze verze 29, která přišla s kontroverzním projektem Australis.

Nové uživatelské rozhraní bylo podle nespokojených uživatelů příliš překombinované, nedotažené a zjevně okopírované od Chromu.

Vývojáři proto nečekali na větší odliv příznivců a nabídli doplněk Classic Theme Restorer, který umožňuje návrat uživatelského rozhraní před verzi 29.

Ačkoliv po nepříjemném fiasku vydala Mozilla prohlášení, že Australis byl poslední výraznou změnou, čas od času se objeví další nenápadné změny v uživatelském rozhraní. Mezi takové patří například další tlačítko na liště pro jednodušší přístup k postranním panelům (historii, záložkám nebo k Social API) či nové animované prvky.

Od verze 29 se vývojáři zaměřili především na zrychlení prohlížeče, zjednodušení vyhledávání a zejména menší náročnost na paměť. Firefox je tak vhodným prohlížečem zejména pro ty, kteří chtějí šetřit paměť svého zařízení. Pokud vás zajímá paměťová náročnost jednotlivých verzí Firefoxu, podívejte se na stránku www.areweslimyet.com.

Mozilla Firefox 37

Zatím poslední verze prohlížeče Firefox s pořadovým číslem 37 se objevila na začátku dubna 2015.

Nejvýraznější změny nastaly zejména v rámci přehrávání multimédií. Nový Firefox podporuje Media Source Extension (MSE) a umožňuje tak přehrávání HTML5 videí na Youtube.

Užitečné klávesové zkratky

Ctrl + T

Otevření nového panelu.

Ctrl + tabulátor

Přepínání mezi otevřenými panely.

Ctrl + W

Zavření aktuálního panelu.

Ctrl + N 

Otevření nového okna prohlížeče.

Ctrl + F

Vyhledávání konkrétního textu na konkrétní stránce.

Ctrl + D

Uložení aktuálního webu do záložek.

Ctrl + Shift + P

Otevření anonymního režimu prohlížení.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 Co nabízí Mozilla Firefox:

 • Blokování pop-up oken
 • Prohlížení v panelech (tabbed browsing)
 • Zobrazování vektorové grafiky ve formátu SVG
 • Strojový překlad cizojazyčných stránek
 • Větší tlačítka v hlavním menu pro lepší práci na dotekových zařízeních
 • 13 bezpečnostních záplat
 • Ověřování bezpečnosti stránek pomocí protokolu OSCP (Online Certifikate Status Protocol), nově podpore OneCRL
 • Defaultní nastavení HTTPS při hledání v Bingu
 • Animation Inspector Panel – nový nástroj pro vývojáře pro lepší tvorbu složitějších animací
 • Security Panel
 • Navýšení výkonu WebGL – technologie používané při vykreslování hardwarově akcelerované 3D grafiky
 • Kapátko pro vývojáře

 

Ačkoliv se zdá, že Firefox se snaží jít naproti požadavkům svých uživatelů, lze pozorovat klesající tendenci v jeho užívání.  Často je kritizován za typické bezpečnostní problémy, nedodržování webových standardů či náchylnost k nákaze spyware a malware.

Trnem v oku jsou právě i časté aktualizace, změny v nastaveních a funkčnosti jednotlivých doplňků pro různé verze prohlížeče. Tyto časté změny vyvolávají u většinu uživatelů značné rozpaky a ztěžují jim práci s prohlížečem.

 

Pokud vás Mozilla nepřesvědčila, tak si přečtěte náš předchozí článek o prohlížeči Internet ExplorerV dalším díle se můžete těšit na přehled toho nejzajímavějšího, co nabízí prohlížeč Google Chrome.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je UPC internet dostupný i na vaší adrese