Jaký internetový prohlížeč vybrat - 1.díl: Internet Explorer

03.04.2015

Přečteno 5317x

Jak vybrat internetový prohlížeč? Jednoduchá otázka, která nemusí mít snadné řešení. Běžný uživatel hledá zejména příjemné a přehledné webové rozhraní a prohlížeč, který mu nabídne dostatečnou rychlost prohlížení webových stránek. Proto jsme pro vás připravili seriál o výhodách a nevýhodách jednotlivých internetových prohlížečů.

Jaký internetový prohlížeč vybrat – 1. díl: Internet Explorer

A začněme tím nejstarším. Internetový prohlížeče Internet Explorer uvedla firma Microsoft na trh v roce 1995. Od té doby si na trhu držel téměř dekádu prvenství. Dokud ho nepřeválcoval nástup Chromu od společnosti Google a Firefoxu od společnosti Mozilla.

 Microsoft navíc před několika měsíci oznámil, že chystá nový prohlížeč, jehož pilotní název zní Spartan. Internet Explorer by tak mohl nadobro zmizet. Přítomen zůstane pouze v některých verzích Windows 10.

Internetový prohlížeč s nechvalnou pověstí

„Pokud chcete chytit vir, pořiďte si Internet Explorer.“ Podobných vtipů bychom našli mnohem víc. Explorer si totiž za dobu svého působení vydobyl nechvalnou pověst, a to zejména z hlediska svého zabezpečení. Zlepšení nastalo až s verzí 9. Podle testů má dokonce nejlepší ochranu proti phishingu (nebezpečným stránkám, které se tváří jako stránky bank nebo sociálních sítí a snaží se z uživatelů vylákat jména a hesla k jejich účtům).

Internet Explorer 11 – Skvělá rychlost a nové technologie

Za nejpovedenější verzi je považovaná ta s pořadovým číslem 11. Stáhnout si ji můžete zdarma. Mezi její výhody patří:

  •  Rychlejší surfování na internetu a zpětná vazba - IE 11 se přizpůsobil dnešní podobě webových stránek, umožňuje stahování a zobrazování s vysokou mírou interaktivity.

  •  Rychlejší a intuitivnější navigace

  •  Posilnění bezpečnostních prvků v boji proti phishingu a malwaru

  •  Rodičovská kontrola webových stránek

  •  Nová zabezpečovací funkce SmartScreen Filter - Funkce běží v okamžiku, kdy jste online. Pokud se objeví něco neobvyklého, zobrazí se upozornění nabádající ke zvýšené opatrnosti.

  •  Synchronizace záložek, uložených hesel a webové historie napříč zařízeními

  •  Rychlejší vykreslování stránek včetně výkonu v JavaScriptu

  •  Hardwarová akcelerace 3D webové grafiky - Podpora WebGL a webových technologií, díky který mohou vývojáři vytvářet nové 2D a 3D prvky.

  •  Vytváření HTML5 videí bez pluginů

  • Nová sada nástrojů pro vývojáře F12

Mezi nejčastější mínusy řadí uživatelé zejména chybějící podporu doplňků a synchronizací. Rovněž zmiňují příliš komplikované uživatelské rozhraní, které běžným uživatelům může připadat nepřehledné. A své fanoušky si nenašel ani u uživatelů operačního systému MacOS/iOS, na kterém IE nefunguje.

Chcete-li zjistit, zda by vám poslední verze Internet Exploreru vyhovovala, stáhněte si ji a vyzkoušejte. Jedině tak si pořádně osaháte jednotlivé funkce a zjistíte, jestli se s Internet Explorerem dokážete sžít.

V příštím díle se zaměříme na další z prohlížečů, kterým bude Mozilla Firefox.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese