Ransomware: Zaplať, nebo se ke svým datům nedostaneš!

18.01.2017

Přečteno 1213x

Počítače čím dál častěji ohrožují únosci dat zvaní ransomware. Jedná se o záškodné malware programy, které po vniknutí do počítače zablokují vaše soukromá data a požadují výkupné. Výměnou za požadovanou částku byste měli obdržet klíč, který vaše data opět odemkne. Jak na takovou situaci reagovat? A opravdu svá data dostanete zpět?

Tohle je vydírání

Taková situace není příjemná pro nikoho. Pracujete na svém počítači a najednou se na vaší obrazovce objeví sdělení, že vaše data byla zablokována a přístup vám hackeři vrátí až po zaplacení výkupného. Čas na zaplacení přitom není neomezený. Na obrazovce se spustí odpočítávání. Máte tři dny, skoro jako v nějakém filmu. V takovou chvíli je potřeba jediné – nepanikařit. A následně neplatit.

Ransomware jsou jen dalším chytrým vynálezem, s jehož pomocí se kyberzločinci snaží získat peníze. A tentokrát nejdou žádnou oklikou. Ransomware uzamkne váš počítač, zablokuje přístup nebo zašifruje data a k opětovnému přístupu požaduje speciální klíč. Ten byste měli obdržet po zaplacení výkupného. Požadovaná částka ovšem nemusí být zrovna malá, u fyzických osob to mohou být desítky tisíc.

Dejte si pozor také na Phishing – co to je a jak se proti těmto podvodníkům bránit?

Současné verze ransomware

V současné době existují tři verze vyděračských programů:

  • Ransomware šifrující programy najde ve vašem počítači nejpoužívanější soubory a zašifruje je. Malwarové programy vymažou stínové kopie souborů a zabraňují jejich obnovení.

  • Ransomware, který soubory nešifruje, blokuje celý počítač. Tento typ často využívá klamných varovných sdělení, které mají uživatele vyděsit. Vir se vydává za zprávu vládního orgánu a požaduje zaplacení pokuty za nezákonné soubory v počítači.

  • Ransomware, který uzamyká prohlížeč, ovlivňuje celý počítačový systém.  Blokuje prohlížeč a zobrazuje podobnou varovnou zprávu jako ransomware nešifrující soubory. Uživatel je vyzván k zaplacení pokuty udělené za nelegální aktivity na internetu. Stejně jako v přechozím případě je toto sdělení zcela smyšlené.

ransomware

Kde číhá nebezpečí

Většina ransomových programů infikuje počítač bez vědomí uživatele. Šíří se přitom jako trojské koně anebo červi nejčastěji přes stažený soubor či chybu v zabezpečení. Uživatel obdrží e-mail, který vypadá, že přišel ze spolehlivého zdroje, ve skutečnosti ovšem obsahuje nakaženou přílohu. Pokud ji uživatel stáhne, má to dočinění s ransomware.

Ransomware není jediné nebezpečí, které na vás číhá: Pozor na keylogger: Umí (nejen) odposlouchávat klávesnici. Víte, jak ochránit svůj počítač?

Druhým nejčastějším způsobem jsou falešná vyskakovací (pop-up) oznámení, která se vyskytují na ilegálních nebo nelegitimních webových stránkách. Měli byste proto věnovat zvýšenou pozornost webovým stránkám, které navštěvujete, a být ostražití i v případě neočekávaných e-mailů. Pokud si nejste jisti, přílohu raději nestahujte.

Po zaplacení nemáte záruku

Vyděračských programů jsou desetitisíce a případy napadení jsou známy z celého světa. Zločinci se přitom nezaměřují jen na koncové uživatele, ale ohrožují i celé firmy nebo instituce. V případě jednotlivců se výše výkupného pohybovala i v desítkách tisíc korun. A to není málo. Záruka, že po zaplacení obdržíte svá data zpět, je přitom nulová. V takovou chvíli je důležité zhodnotit výši možné ztráty. Pokud máte zálohovaná důležitá data, nemusí být situace drastická.

Ostatně, o tom, že pravidelné zálohování dat je základ, už jsme psali.

Odborníci nedoporučují platit výkupné, protože byste snadno mohli přijít o své peníze. Většina antivirových a anti-spywarových programů dokáže ransomware soubory snadno odstranit. Než do výkupného proto raději investujte do kvalitní antivirové a anti-spywarové ochrany.

Lepší je bránit se předem

Prevence je nejlepší variantou, jak předcházet nepříjemným situacím a ztrátě dat. Abyste minimalizovali riziko, věnujte pozornost všem souborům, které stahujete nebo otevíráte. U neočekáváných e-mailů si raději ověřte odesílatele.

Naše mysl má někdy při pohybu na internetu tendenci vypnout, buďte však ostražití a neklikejte na podezřelá vyskakovací okna. A také pravidelně aktualizujte operační systém i jiné programy, znesnadníte tak propašování škodlivých kódů do vašeho počítače.

Zálohovat, zálohovat!

Především ale pravidelně zálohujte svoje data. Zálohování je nejdůležitější prevencí před ztrátou důležitých dat. V případě nákazy ransomware můžete počítač jednoduše přeinstalovat beze strachu ze ztráty dat. Zálohování ovšem není jen prevencí před ransomware, nikdy nevíte, co se může vašemu počítači přihodit, a určitě byste neradi přišli o své vzpomínky nebo pracovní dokumenty.

 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese