QR kódy: K čemu jsou, jak na jejich tvorbu a čtení?

09.08.2016

Přečteno 4230x

Někteří o nich s trochou skepse hovoří jako o rozsypaném čaji. A QR kódy mohou skutečně na první pohled působit jako naprosto chaotický prostor plný černých a bílých ploch. Za zdánlivým chaosem se ale ukrývá dokonalý řád – a prostor pro uložení informací. Ty navíc získáte snadno a velmi rychle – vždyť QR je zkratkou pro Quick Response.

Do systému bílých a černých plošek, tedy QR kódu, můžete ukrýt 7089 čísel, pokud chcete kombinovat čísla a písmena, pak je kapacita QR kódu 4296 znaků. Jen pro zajímavost, tato hodnota zhruba odpovídá délkou 1. zpěvu Máchovy básně Máj. Je to několikaSETnásobně více informací, než kolik jich může nést klasický čárový kód.

Trocha historie

Mimochodem, věděli jste, že klasický čárový kód byl patentovaný v roce 1952 ve Spojených státech a čárové kódy jsou ve své podstatě jen „protažené“ čárky a tečky Morseovy abecedy. Informační kapacita tedy není taková jako v případě QR kódů. K jejich masivnímu rozvoji došlo zejména v 70. letech 20. století – a dnes si bez nich obaly výrobků ani neumíme představit.

Při načtení a otevření obsahu QR kódu můžete do mobilu stáhnout i škodlivé programy: Co je spyware a jak se ho zbavit?

S QR kódy přišla až v roce 1994 japonská firma Denso Wave, která chtěla s jejich pomocí označovat díly na výrobní linkách v automobilkách. Na svůj vynález si nenárokovala žádná práva – a tak mohlo dojít k masivnímu rozšíření QR kódů především v Japonsku. Ostatně, japonský původ je také důvodem, proč můžete do QR kódu vložit i japonské znaky kandži, což je znakový systém pro zápis japonštiny. Těch se do jednoho kódu vměstná až 1827.

Co je to QR kód?

A co je tedy vlastně QR kód? Laicky řečeno jde o variaci na klasický čárový kód. Ten ale nese informaci jen na horizontální linii. QR kód pak nese informaci jak na horizontální, tak na vertikální linii. Netvoří ho tedy jen svislé čáry, ale černé a bílé body. Pro ty platí, že černé body jsou kódované jako jedničky, bílé body pak jako nuly.

Každý QR kód je potom opatřený i kotvícími body (to jsou čtverečky, jež jsou obvykle umístěné alespoň v jednom a maximálně ve třech rozích), zaměřovacími značkami, informacemi o použité velikosti, o formátování a najdete na něm také oblast pro korekci chyb.

I prostřednictvím QR kódu můžete do mobilu stáhnout vir. A cestu do systému mu usnadní absence antiviru. Surfujte bezpečně i na mobilu: Tipy na nejlepší antivirové programy

Existuje celkem 40 velikostí QR kódů – od kódů velikosti 21 x 21 bodů až po velikosti 177 x 177 bodů. Horní i spodní hranice je limitovaná možnostmi fotoaparátů a mobilních telefonů, které QR kódy snímají.

Výhody QR kódu

Můžete s ním otáčet, jak chcete, ale kód bude díky kotvícím bodům čitelný i otočený o 180 stupňů. Načtete ho i v případě, že barvy budou inverzní, a barevný kontrast také nemusí být příliš velký. Samozřejmě, že velkou výhodou QR kódu je i jeho kapacita.

QR kód navíc načtete i v okamžiku, kdy je částečně poškozený, znečištěný, odtržený… A to díky modulu pro korekci chyb. Mimochodem, už při tvorbě kódu si můžete určit, jaký standard pro korekci chyb použijete. QR generátory nabízejí 4 – L, M, Q a H. Standard L je nejnižší a načtete díky němu kód, který je poškozený maximálně ze 7 %. Naopak standard H je nejvyšší a kód, který ho využívá, je k načtení i v okamžiku, kdy je zničený ze 30 %.

Pozor ale na to, že čím nižší standard použijete, tím více informací do kódu vepíšete a naopak – vyšší standard znamená menší informační kapacitu.

Jak se s QR kódy pracuje?

Práce s QR kódy je snadná. Pro jejich čtení vám stačí jen mobilní telefon s fotoaparátem, který se po nainstalování QR čtečky promění v QR snímač. V Google Play najdete desítky aplikací, které tuto funkci nabízejí – hledejte pod označením QR Code Reader nebo QR Code Scanner. Pak už stačí jen QR kód načíst a odkrýt jeho obsah.

Při otevírání QR kódů ale buďte obezřetní a používejte selský rozum. Stejně jako pro klasické odkazy i pro QR kódy platí, že mohou odkazovat na stránky se škodlivým a nebezpečným obsahem.

I u QR kódů si dejte pozor na Phishing – co to je a jak se proti těmto podvodníkům bránit?

QR generátor – vytvořte si vlastní kód

QR kódy nemusíte jenom snímat a načítat, ale můžete je i sami vytvářet. Internet je plný QR generátorů. K těm nejznámějším, ale placeným patří generátor Kaywa zdarma jsou například QR Code Generator nebo český QRgenerator.cz. Stačí jen do příslušných kolonek zadat údaje a systém během chvilky vytvoří QR kód, který můžete umístit, kamkoli potřebujete. 

Využití QR kódů – od vizitek po trailery

Využití QR kódů je omezené jen vlastní kreativitou. Zapsat do něj můžete prostý text. Už standardem jsou QR vizitky, podrobné informace o produktech nebo o složení potravin. V QR kódu na plakátě může být zakomponovaný i odkaz na filmový trailer. Praktickou variantou využití je zapsání přesných GPS souřadnic, do QR kódu je možné vepsat i informace o WIFI připojení – tedy název sítě a heslo.

Na podzim roku 2011 pak mohli třeba cestující v pražském metru prostřednictvím QR kódů nakoupit drogerii – ve vybraných stanicích byly totiž umístěné plakáty s regály se zbožím, které stačilo načíst, a kód vás pak provedl celou objednávkou.

Stáhněte si QR čtečku, načtěte kód a zjistěte, jak získat opravdu rychlý optický internet nebo interaktivní televizi. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese