Proměny sledování televize: Od společných večerů k on-demand službám a binge-watchingu

04.08.2019

Přečteno 872x
Proměny sledování televize: Od společných večerů k on-demand službám a binge-watchingu

Hodiny odbily osmou hodinu večer a celá rodina se sešla před televizní obrazovkou. Možná vaše vzpomínky na dětství vypadají podobně. Dnes už ale sledování televize vypadá úplně jinak. A často už to ani není sledování televize, ale jiného displeje. Seznamte se s pojmy, jako jsou binge-watching, video-on-demand nebo PPV placení.

Takzvané lineární vysílání, respektive lineární sledování televize je na ústupu. Zvláště mladá generace nepřišla na chuť „klasické“ konzumaci pořadu za pořadem tak, jak je uvedeno v televizním programu, ale obsah, který chce sledovat, si míchá podle sebe. Často bez reklam, bez přerušení. A poskytovatelé televizních služeb i samotné televizní stanice jim jdou svými službami naproti.

Video-on-demand: Pusťte si kdykoli (téměř) cokoli

Ještě na přelomu tisíciletí panovala okolo služby video-on-demand spíše skepse. Internetové připojení nebylo příliš rychlé, cena za přenos dat vysoká. Odborníci tehdy vyčíslili, že by stažení, respektive online přehrání (pokud připustíme, že by datové připojení bylo dostatečně rychlé) jednoho filmu v DVD kvalitě filmového fanouška přišlo na zhruba 2 až 3 tisíce korun.

Tyhle časy už jsou naštěstí pryč. A videon-on-demand služby zažívají zvláště v posledních letech díky rychlému internetu veliký boom.

Co je to video-on-demand?

Zjednodušeně se dá říci, že jde o „videopůjčovnu na dálku“. Videa jsou umístěná na serveru, vy si vyberete to, které vás zajímá, a přehrajete ho u sebe. Aby mohla být služba označená jako video-on-demand, musí splňovat ještě podmínky redakční odpovědnosti za umístěný obsah a obsah by měl být také tematicky členěný. I proto do této kategorie nespadá například YouTube.

Virtuální videotéky obvykle fungují na principu přímého předplatného (Netflix) nebo přes poskytovatele, který je velmi často nabízí jako bonus k základní programové nabídce (HBO GO) nebo jako freemium model. Obsah v takové videotéce bývá zdarma, ale je „obalený“ reklamami (iPrima v neplacené verzi). Technologicky pak jde o online videotéky, videotéky fungující v HbbTV prostředí nebo videotéky, které fungují na obou platformách (typicky iVysílání České televize).

Podívejte se, kde všude můžete sledovat oblíbené filmy a seriály online.

HBO OD: I televizní gigant nabízí on-demand videa

Pokud jste fanoušek „quality TV“, pak určitě oceníte, že službu video-on-demand nabízí i televize HBO. Jmenuje se HBO OD (došlo k přejmenování z HBO Digital), a pokud jste zákazníkem UPC a vlastníkem některého ze set top boxů, můžete tuhle službu využívat. HBO OD je dostupné i prostřednictvím služby Horizon Go.

Přečtěte si, jak nastavit a zprovoznit HBO OD i na vašem set top boxu.

Máte-li doma HD Mediabox, je potřeba, aby byl propojený s modemem, a tedy připojený k internetu. U HD DVR Mediaboxu, který v sobě má modem integrovaný, nemusíte toto řešit. Pak už jen stačí zasednout na oblíbené místo před televizí a užít si v libovolném čase a v HD kvalitě film nebo seriál. Toho, že po pár dnech nebude na co koukat, se bát nemusíte. K obměňování snímků v HBO OD dochází na týdenní bázi.

PPV – Zaplať za zhlédnutí

Většina video-on-demand služeb funguje na principu časového předplatného. Zkrátka zaplatíte poplatek a pak se celý měsíc díváte. Občas se ale můžete setkat i se zkratkou PPV (Pay per view).

Binge-watching: Je libo všechny díly seriálu naráz?

Pojem binge-watching zaznamenal velký boom společně s rozvojem on-demand služeb. O co jde? Nejčastěji se tímto výrazem označuje maratonové sledování více epizod seriálu za sebou. Zkrátka v osm večer zasednete k televizi s tím, že si přeci pustíte jen jeden díl, a do postele odcházíte ve tři hodiny ráno. Zničení, ale šťastní, že jste seriál dokoukali do konce.

Binge-watching má překvapivě svůj původ hluboko v minulosti. Americké televize v 80. letech 20. století nabízely maratóny starších seriálů. A vzpomeňte si na akce některých kin, která pořádala maratóny Hvězdných válek, Harryho Pottera nebo Pána prstenů. I to je binge-watching.

Mimochodem, v roce 2015 se spojení binge-watching dokonce stalo slovem roku podle slovníku Collins English Dictionary.    

Zdroj titulní fotografie: Freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese