Programy na střih videa: Do počítače i mobilu

16.11.2020

Přečteno 16x
Programy na střih videa: Do počítače i mobilu

Vytvořit parádní video a uchovat si vzpomínku na nejdůležitější zážitky a životní okamžiky není žádná věda. Nebo minimálně nemusí být, pokud sáhnete po osvědčeném programu. Naprostá většina telefonů už má integrovaný nástroj na základní střihání videa. Jestli ale chcete svoje střihačské schopnosti posunout na další úroveň, pravděpodobně se s tak základním softwarem nespokojíte.

Jestli stále tápete, v čem videa stříhat a jaký program, aplikaci nebo online editor zvolit, už nemusíte.
Všechny uvedené programy a aplikace jsou zdarma ke stažení. Přihodíme i pár tipů na webové editory, které můžete rovnou využívat, protože nevyžadují žádné stahování ani instalaci.

Programy na střih videa zdarma

I programy zcela zdarma nabídnou řadu šikovných funkcí, takže se nemusíte bát je klidně postupně vyzkoušet všechny. Osaháte si je a zjistíte, které jsou zrovna pro vás uživatelsky nepřívětivější.

Fotky – nástupce Windows Movie Makeru

Naprostá klasika, kterou nemůžeme opomenout je Windows Movie Maker. Video editor od Microsoftu, který byl až donedávna součástí balíčku Live Essential, s příchodem Windows 10 nahradil jiný program. Pro někoho možná nelogicky pojmenovaný Fotky (případně Grafický editor).
Nicméně zvládne všechny základní úpravy videa, jako jsou střih, přidání titulků, popisků, zvukových efektů a hudby. Pohrajete si v něm i s animacemi, vizuálními efekty, změníte barvy nebo upravíte jas. Dokonce nabízí i vlastní hudební knihovnu a automatický střih videa podle vybrané nálady.

Tip: Video můžete rovnou z programu exportovat třeba na YouTube, Vimeo nebo svůj OneDrive.

Lightworks 12 – stříhejte jako profík

Tenhle program se prezentuje jako profesionální střižna pro každého. Pro střihače-začátečníka ale může být chvilku problém se zorientovat ve všech nabízených funkcích.
Najdete v něm zhruba stovku nejrůznějších efektů a video filtrů, které umožní korekci barev, tónování, vytvoříte přechody, přidáte obrazové nebo zvukové efekty.

Tip: Ovládnout tenhle program a využít ho na maximum zabere trochu více času. Pro snazší proniknutí do střihačského řemesla je k dispozici řada video tutoriálů, které vám s tím pomohou. Jen pozor na to, že stejně jako celý Lightworks jsou i návody pouze v angličtině.

OpenShot Video Editor – funguje na všech platformách

Jestli hledáte šikovný a zároveň uživatelsky přívětivý program na střih videa, pak je OpenShot přesně pro vás. Zvládnete s tím naprosto všechno – zpomalit nebo zrychlit záběry, přidat hudbu, animace, 3D efekty nebo titulky. Můžete si v něm navíc zkusit i funkci klíčování pomocí zeleného a modrého pozadí.

Tip: OpenShot lze stáhnout, ať už pracujete v operačnímu systému Windows, Linux nebo máte Maca.

Mobilní aplikace na úpravu videí

Někdy se prostě nechcete zdržovat nahráváním videa do počítače, ale toužíte upravovat videa rovnou v mobilu.  Přinášíme výběr mobilních aplikací, které si se střihem hravě poradí.

VivaVideo – Video Editor a Video Maker

Pokud hledáte mobilní aplikaci s jednoduchým a intuitivním ovládáním, pak je VivaVideo přesně to, co potřebujete. Aplikace je k dispozici zdarma, ale můžete si zaplatit i za pokročilou verzi, ve které vám z videa zmizí nenápadný vodoznak.
Tahle aplikace zvládne samozřejmě střih, přidáte do videa hudbu, titulky a nejrůznější přechody. Můžete ji využít také na výrobu video koláží. Případně s ní rozpohybujete fotky, když bude potřeba vytvořit obrázkovou prezentaci.

VideoShow – editor pro hračičky

Další skvěle ovladatelná aplikace, se kterou si s úpravou videa na mobilu vyhrajete. Využijete ho i v případě, že si chcete z klipu vytáhnout hudbu, protože nabízí konvertor „video to mp3“.
Na začátku vás aplikace provede základními ovládacími prvky pomocí sympatického tutoriálu.
A pak už se v něm můžete vyřádit dle libosti. Stříhat delší záznam nebo spojit více krátkých videí do jednoho.
Vyzkoušíte si různé filtry, přidáte hudbu nebo text. Do videa jde vložit i hlasový komentář. Výsledné dílo pak můžete přímo z aplikace sdílet na sociální sítě.

Tip: Aplikace VideoShow je zdarma a v češtině. Vývojáři si mákli i na optimalizaci, takže například export videa už nezabere tolik času.

Magisto – ideální pro lenochy

Pokud se vám nechce pouštět s videem do žádných velkých akcí a preferujete aplikaci, která toho udělá hodně za vás, stáhněte si Magisto.
Vývojáři vsadili na editor s umělou inteligencí, který v podstatě všechnu práci udělá za vás. Upraví videa, přidá grafiku, efekty, filtry i hudbu.
Snadno pomocí šablon vytvoříte třeba narozeninové přání nebo pozvánku na událost. 
Aplikaci umí spojit dohromady fotky a videa, nabízí množství stylů a témat a taky vlastní hudební knihovnou.

Jak na střih videa rovnou v prohlížeči

Abyste jednoduše upravovali videa, nemusíte nic stahovat a instalovat. Postačí vám k tomu online video editor. Snadno si ho otevřete přímo v prohlížeči a rovnou se můžete pustit do úprav.

YouTube Editor – naprostý základ

Asi nejznámější platforma na sdílení videí nabízí i svůj základní editor, se kterým jednoduše video sestříháte, ořežete nebo otočíte. Doplníte titulky, hudbu, upravíte jas a kontrast. Video zrychlíte nebo zpomalíte podle potřeby. Stačí se přihlásit do svého účtu a můžete začít.

Tip: Pokud si s něčím nevíte rady, využijte YouTube nápovědu. Obsahuje plno užitečných rad a je celá v češtině. Případně prozkoumejte další vychytávky, které YouTube umí.

WeVideo – intuitivní a hravý

Po jednoduché registraci se pustíte rovnou do úprav. WeVideo si množstvím nabízených funkcí nezadá ani s plnohodnotným střihačských programem. Můžete v něm vytvářet nejrůznějších obsah pro sociální sítě i pro obchodní prezentace.
Zvládne v podstatě všechno, co vás napadne. Získáte přístup také do rozsáhlé digitální knihovny, která obsahuje nejen hudbu ale i připravenou grafiku, efekty a jednoduché animace. Pohrát si můžete i s přechodovými efekty nebo titulky.

Tip: WeVideo pravidelně přidává tipy a tutoriály, jak svá videa ještě víc vyšperkovat. Pokud vám nevadí angličtina, určitě na ně mrkněte.
 

Jestli se chcete posunout třeba svůj instagramový profil na další úroveň, podívejte se i na aplikace pro úpravu fotek.

Zdroj titulní fotky: freekpik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese