Přechod na DVB-T2 a vše, co byste o něm měli vědět

09.08.2019

Přečteno 1306x
Přechod na DVB-T2 a vše, co byste o něm měli vědět

Přechod na DVB-T2 se dotkne až 4 milionů obyvatel ČR. Jaké jsou výhody nové sítě, bude se přechod týkat i vaší domácnosti a co vás případně čeká? Čtěte dál a dozvíte se také, jak získat televizní tarif zdarma k internetu UPC.

Digitální pozemní vysílání DVB-T patří mezi nejrozšířenější typy TV signálu v ČR. Týká se téměř poloviny českých domácností. Od listopadu 2019 až do začátku roku 2021 bude tento standard postupně vypínán. Nahradí ho DVB-T2, kterým je v současnosti pokrytá téměř celá republika. 

Plusy a minusy DVB-T2

DVB-T2 je nejmodernějším typem TV signálu. Měl by vydržet v provozu až do roku 2030. V čem se bude lišit od předchozího standardu?

Výhody DVB-T2

  • Kvalitnější obraz a větší množství stanic ve Full HD.

  • DVB-T2 podporuje „červené tlačítko“ HbbTV s archivy kanálů a dalším obsahem.

  • V novém frekvenčním pásmu bude místo pro zcela nové TV stanice.

Nevýhody DVB-T2

  • Pro část obyvatel nutnost pořízení nové TV, tuneru či DVB-T2 set-top boxu.

Koho se přechod na DVB-T2 týká?

Změna se dotkne domácností, které přijímají signál pomocí venkovní, pokojové či společné televizní antény (STA). Zpravidla se jedná o diváky, kteří za TV neplatí poplatky komerčním poskytovatelům připojení. Tito diváci si budou muset zakoupit DVB-T2 set-top box či televizor s příslušnou certifikací. 

Obávat se naopak nemusí příjemci jiných typů vysílání. Změny se nedotknou digitálního satelitního vysílání (DVB-S) či digitální kabelové televize (DVB-C). Pokud využíváte jeden z těchto typů, můžete být úplně v klidu. Nic se pro vás nezmění.

Pokud patříte mezi velkou část obyvatel ČR, kterých se změna vysílání týká, je potřeba se na přechod připravit. 

Pohodlný přechod na digitální vysílání DVB-T2

Jednou z variant je pořídit si novu TV s DVB-T2 certifikací. Koupě nového televizoru však může přijít na desítky tisíc korun. Další variantou je pořízení DVB-T2 set-top boxu. Kvalitní modem, který není od poskytovatele, se ale může také prodražit až na několik tisíc korun a ne vždy nabízí pořádné multimediální využití. Jaké jsou další možnosti?

Alternativou ke klasické televizi je sledování televize přes internet. Zjistěte o něm víc!

Titulní fotka - www.freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese