Pravidelné zálohování dat je základ

08.10.2015

Přečteno 3956x

Zálohujte data a vyhněte se tak jejich zbytečné ztrátě.

Jednou se to stalo snad každému z nás. Počítač z ničeho nic odmítá poslouchat, na obrazovce se nic neděje nebo v horším případě celá zmodrá. Uživateli se na čele pomalu tvoří kapičky potu a nejhorší scénář, který mohl nastat je tu – ztráta dat kvůli vadnému harddisku. A co teď?

Na tuto otázku by měl každý hledat odpověď ještě před samotnou krizovou situací. V momentě, kdy dojde k nějaké závadě, je již většinou pozdě. Zachraňovat data, pokud je to vůbec možné, může být časově a finančně značně náročné. Existuje však poměrně snadné řešení, jak se strastiplným momentům vyhnout – pravidelné zálohování.

Zálohování na pevné disky

Moderní operační systémy vám s větší či menší ochotou vždy umožní zálohovat svá data na externí pevné disky. Zpravidla musíte zálohování nejprve aktivovat a nastavit jeho parametry. K pravidelnému ukládání dat můžete využít i aplikace 3. stran. Jedna z nejoblíbenějších je Cobian Backup. Doporučit lze i Acronis True Image. Ten dokonce zvládne vytvořit obraz celého pevného disku a uložit ho na vámi zvolené místo – lokálně, nebo do cloudu.

Pokud cloudovým řešením nedůvěřujete, právě s místem na externím disku bývá často problém. Záloha jediného filmu ve slušném formátu může totiž lehce přeskočit hranici 2 GB dat, nemluvě o 3D filmech či počinech v rozlišení 4K. Měli byste se tedy poohlédnout po disku, který bude mít dostatečnou kapacitu na uskladnění všech vašich souborů, což ovšem nemusí být nikterak levnou záležitostí. A kdo vám zaručí, že se s ním nestane přesně to stejné jako s pevným diskem vašeho počítače?

Jisté východisko z této prekérní situace je si pořídit disky hned 2, zapojit je zrcadlově do RAID pole a pomocí speciálních programů kopírovat zálohu na zrcadlový disk. Tak si vlastně vytvoříte dvojitou zálohu. A pravděpodobnost, že se vám pokazí oba disky, je prakticky nulová. Toto řešení ale také vyžaduje dostatek financí a je vhodné spíše pro pokročilejší uživatele.

Cloudová alternativa

I když vám může být cloud podezřelý, vlastně ho už všichni používáme, a to většinou ve formě e-mailových klientů, ke kterým máme přístup odkudkoliv, kde je dostupný rychlý internet. Zdá se to jako elegantní a jednoduché řešení. Má však spoustu „ale“.

Tím nejdůležitějším, co by vás mělo zajímat, je bezpečí vašich dat. Dobrovolně je svěřujete 3. straně a umísťujete je na disk, který se může nacházet na opačné straně světa. Většina těchto služeb nicméně poskytuje dobré záruky a vynikající stupeň šifrování. Takže teoreticky můžete být klidní.

Horší je ovšem fakt, že daná firma může ze dne na den zkrachovat a vy o svá data nenávratně přijdete. Dobré je tedy tyto služby využívat jen jako pasivní zálohy a raději si tvořit více takovýchto záchytných bodů a diverzifikovat místa, kam svá data ukládáte.

Kam s daty

Kam tedy umístit svá data do cloudu? Mezi nejznámější služby patří Dropbox.com. Zdarma získáte 2 GB prostoru pro vaše data a pomocí doporučování se můžete vyšplhat až na 16 GB. Dropbox poskytuje i jednoduchou aplikaci pro váš desktop, pomocí které probíhá zálohování jen prostým zkopírováním dat do speciální „dropboxí“ složky ve vašem počítači. K datům máte díky ní přístup i offline.

Obdobné funkce s rozdílem pokročilé volby zálohovaných složek nabízí SugarSync. Ten je ovšem již placený, ale svých cca 200 Kč měsíčné získáte 100 GB prostoru. Jako svou hlavní výhodu uvádí, že na rozdíl od Dropboxu umožňuje zálohovat a zachovat celou vaši dosavadní složkovou strukturu.

Vlastní řešení nabízí i společnost Microsoft. Její OneDrive vám nabídne zdarma 15 GB místa.

Takto bychom mohli pokračovat donekonečna, protože online úložen je dnes opravdu mnoho. Než se pro nějakou rozhodnete, tak si pečlivě prostudujte její podmínky, abyste si vybrali službu, jež vám poskytne optimální poměr cena/výkon/bezpečí dat podle vašich potřeb. Podrobnější informace a srovnání on-line zálohovacích služeb vám přinášíme v článku Zálohování lehké jako obláček.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese