Jak na platby přes internet?

27.03.2014

Přečteno 1867x

Chcete se dozvědět o nejmodernějších metodách internetových plateb? Náš článek se pokusí zodpovědět všechny vaše dotazy.

S nákupy na internetu má zkušenost bezmála 80 % dospělé online populace. Významné procento z nich navíc denně provede velké množství platebních transakcí přes internet. I tak ale stále vnímáme jisté obavy a předsudky ohledně online platby za nakoupené zboží. Jak jste na tom vy?

Většina Čechů volí pro dokončení svého nákupu platbu dobírkou. Je to totiž jednoduchý způsob, jak se ujistit, že „zaplacené“ zboží opravdu obdrží. Nicméně e-shopy tento způsob platby většinou oproti jiným znevýhodňují. 

Dobírka nevýhodou

Proč vám internetové obchody tuto formu platby znevýhodňují? Pokud se na to podíváte z jejich strany, tak je to celkem pochopitelné - chtějí mít peníze za své zboží co možná nejdříve v kapse a většinou jim nic nezaručí, že si zboží vyzvednete ihned po jeho doručení na poštu. Mohou tak čekat i několik týdnů, než peníze od České pošty doputují na jejich účet. A právě proto se snaží protlačit jiné formy plateb.

Platba kartou 

Platbu kartou nabízí snad každý internetový obchodník – a to většinou bez jakéhokoliv poplatku navíc. Po nákupu budete přesměrováni na jednu z platebních bran. A zde je potřeba zpozornit. U velkých a zavedených internetových obchodů si můžete být jisti, že se dostanete na správnou stránku. U menších se raději přesvědčte, kam zadáváte vaše údaje.

Na co při platbě kartou pamatovat?

Obchodník by rozhodně měl používat 3D-Secure řešení. Jedná se o protokol vyvinutý společnostmi Visa a MasterCard pro bezpečné platby na internetu. Přenos dat by měl probíhat v zabezpečeném HTTPS režimu.

Pokud by vám všechna tato opatření nestačila, můžete si u své banky zřídit speciální účet s kartou, který budete používat jen na platby na internetu. Na tom udržujte pouze nezbytně nutnou hotovost nebo ji vždy převádějte těsně před platbou. Číslo této karty poté můžete klidně zadávat, kam se vám zachce.

PayPal

PayPal je poměrně stará a prověřená služba, která je oblíbená především ve Spojených státech. Může za to její úzké provázání na aukční síň eBay. Nicméně je plně lokalizovaná do češtiny. Jedná se vlastně o prostředníka mezi obchodníkem a vámi.

Číslo své karty sdělíte pouze společnosti PayPal, u které si předem vytvoříte účet. Po ověření správnosti karty můžete čile nakupovat. Je nutné si ale předem ověřit, zda obchod tuto platební metodu podporuje. Obchody se ale většinou touto metodou „chlubí“, protože se jedná opravdu o renomovaný systém. Po dokončení nákupu zvolíte možnost zaplatit přes PayPal a budete přesměrováni na stránky této společnosti, na kterých se přihlásíte na váš účet. Následně pouze potvrdíte platbu a hotovo. Částka (pokud platíte v zahraničních měnách, tak s výhodným kurzem) bude odečtena z vaší karty. Bez poplatku!

Exotika mezi platbami - bitcoin

Mezi tak trochu unikátní způsoby patří rozhodně platba pomocí bitcoinů. Toto internetové platidlo doslova pobláznilo svět a má řadu příznivců a minimálně stejný počet odpůrců. Zjednodušeně řečeno můžete bitcoiny směňovat za národní měnu na jedné z burz nebo je přímo dolovat. To probíhá tak, že propůjčíte část výkonu svého počítače k velmi složitým matematickým úkonům spojených s ověřováním bitcoinových transakcí.

Kde se dá touto měnou zaplatit, můžete zjistit třeba na stránce www.coinmap.org. Česká republika nepatří mezi země bitcoinu zaslíbené, ale i tak si za virtuální peníze můžete koupit bagetu, nechat se ostříhat nebo si dokonce pořídit byt.

Pro jaký způsob se rozhodnout?

Vlastně je vcelku jedno, pro jaký způsob platby se rozhodnete. Pokud budete totiž ochotní si připlatit za dobírku, tak vás nikdo nepřesvědčí, abyste zaplatili kartou předem.

Pokud se ale rozhodnete použít jednu z bezhotovostních variant, vždy se přesvědčte, že obchodník poskytuje nejvyšší možnou míru zabezpečení. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese