Pinterest je sociální síť nejen pro bydlenky. Jak funguje?

22.02.2019

Přečteno 1272x
Pinterest je sociální síť nejen pro bydlenky. Jak funguje?

Kde najít inspiraci na dnešní večeři nebo na velikonoční a vánoční výzdobu? No přece na Pinterestu. Pojďte se seznámit s obrázkovou sociální sítí, která funguje jako online sbírka těch nejlepších nápadů a zajímavých obrázků.

5 faktů o Pinterestu

 • Spuštěný v roce 2010. Od roku 2013 je i v češtině.

 • V Česku má zhruba 200 tisíc uživatelů, globálně 175 milionů uživatelů.

 • Nejrozšířenější je v USA a 81 % uživatelů tvoří ženy.

 • Nejpopulárnější „ženská“ témata: recepty a gastronomie, ruční práce, domácí dekorace.

 • I muže na Pinterestu zajímá gastronomie, ale také třeba moderní technologie.

Pinterest spojuje šikovné lidi s těmi, kdo se chtějí inspirovat.  Kdo má styl, je šikovný a umí fotit, přispívá na Pinterest. Každý den tu přibývají tuny nových fotek a obrázků od těch, kteří se jimi chtějí pochlubit, nalákat návštěvníky na svoje stránky nebo i nabídnout své zboží k prodeji.

Lidé, kteří se sem chodí inspirovat, pak sbírají jednotlivé nápady, vytváří si z nich vlastní tematické nástěnky a sdílí je mezi sebou. Cokoli vás na Pinterestu nebo jinde na internetu zaujme, si na ní uložíte (říká se tomu „pinování“) a pak to tu také najdete. Hned si také ukážeme, jak se to dělá.

Máte fotky, které by si zasloužily připíchnout na Pinterest? Než je nahrajete, věnujte jim náležitou péči. Našli jsme 5 nejlepších grafických programů, které fungují i na mobilu.

Začínáme s Pinterestem

Co je to Pin a „pinování“ – Pin je anglicky špendlík či připínáček. V prostředí Pinterestu jsou piny jednotlivé příspěvky, fotky s krátkým popiskem, případně i odkazem na související web. Jednotlivé piny pak uživatelé třídí a sdružují podle kategorií do nástěnek, této činnosti se říká „pinování“.

 1. Jděte na www.pinterest.com a zaregistrujte se. Je to otázka vteřiny, můžete se totiž přihlásit i přes svůj účet na Googlu nebo Facebooku.

 2. Jakmile zadáte pár svých zájmů, naťukejte do vyhledávání klíčové slovo, např. „palačinky se špenátem“. Vyskočí na vás záplava obrázků, vyberte ten nejhezčí a klikněte na něj.

 3. Obrázek se zvětší a zobrazí se i recept nebo odkaz např. na foodblog, kde se dozvíte víc. Hotovo. Vidíte, jak rychlé a efektivní je hledání podle obrázků? Kam se hrabe Google.

 4. Sbíhají se vám sliny? Pusťte se rovnou do vaření. Anebo klikněte na červené tlačítko „Uložit“připněte si fotku na vlastní nástěnku, kterou nazvěte třeba „Jídlo“.

 5. Svou nástěnku se všemi uloženými nápady najdete po rozkliknutí svého profilu. Možná taky na Pinterestu najdete spřízněnou duši s podobnými chutěmi. Sledujte její nástěnku!

Tip pro vyhledávání: Pinterest sice umí česky, mnohem více relevantních fotek ale většinou najdete po zadání anglického termínu. Není divu, hlavní uživatelská základna uživatelů a uživatelek je z USA.

Pinterest samozřejmě není jen o receptech, vánočních a velikonočních dekoracích a pletení, které zajímá jen bydlenky. Najdete tu takřka každý obor lidské činnosti, který je jde vkusně zachytit na fotkách (a je přístupný i mládeži).

Meme vtípky, móda, grafika a design, cvičení, technické vychytávky. Tohle všechno tu je. Nástěnek si můžete vytvořit, kolik chcete, třeba pro každou zálibu jednu. Podle toho, jaké sledujete uživatele a cizí nástěnky, pak vypadá vaše hlavní stránka s novinkami. Podobně jako na Instagramu.

Někteří lidé při hledání inspirace na internetu používají VPN. Co to je a proč byste VPN měli mít i vy, to si přečtěte v našem článku.

Dobrý nápad? Šup s ním na nástěnku!

Zajímavá inspirace samozřejmě existuje i mimo svět Pinterestu. Platí přitom, že téměř cokoli na internetu najdete, si můžete připnout na svou nástěnku a mít tak pohromadě všechno, spolu souvisí. Jak na to?

 1. Tlačítkem „+“ vytvoříte nový Pin z vlastní fotky uložené v počítači. Přidejte komentář, případně internetovou adresu a vložte na tu správnou nástěnku.

 2. Blogy a další internetové stránky mívají u fotek speciální Pinterestové tlačítko, na které jen kliknete, a pinování je o to snazší.

 3. Tlačítko si můžete stáhnout i do internetového prohlížeče. Když na něj kliknete, nabídnou se vám všechny obrázky na právě zobrazené stránce a vy si vyberete ten, který se vám líbí.

Pozor, na některých stránkách je „pinování“ zakázáno kvůli autorským právům. Dejte si také záležet na tom, abyste fotky nahrávali v dostatečné kvalitě, aby byly pořád ke koukání.

Tak, to je všechno, co na začátek potřebujete vědět o Pinterestu. Objevovat můžete jak na počítači, tak i na mobilu přes bezplatnou mobilní appku. Přejeme hodně dobrých nápadů a inspirace!

Zdroj titulní fotky: Freepik.com

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese