Optické připojení k internetu: Rychlost, stabilita a vaše data v bezpečí

03.03.2018

Přečteno 17275x
Optické připojení k internetu: Rychlost, stabilita a vaše data v bezpečí

Mluví se o něm jako o technologii budoucnosti. Jako o připojení, které dokáže přenést téměř neomezené množství dat. Navíc rychle a bezpečně. Optické připojení k internetu pomocí optického kabelu navíc patří k cenově nejvýhodnějším typům připojení. Za své peníze dostanete vysokorychlostní internet, který nepadá a se kterým film nestahujete půl dne.

Optická vlákna jsou obvykle páteří celé internetové sítě. Na optice jedou největší a nejvytíženější linky. Donedávna ale platilo, že optické připojení nebývá tím posledním krokem a k samotnému zákazníkovi už optická vlákna nevedou.

Tohle se ale (naštěstí) postupně mění. Vždyť optické připojení je nejmodernějším způsobem, jak se k internetu připojit, jde o technologii budoucnosti, u které ukrajujeme zatím jen zlomek z celkového potenciálu, který má.

ADSL, kabel, mobil… a dál? Optické připojení

Kam zařadit optické připojení v hierarchii všech připojení? Nejvýš. Hluboko pod ním najdete ADSL připojení, které využívalo staré telefonní kabely, a bylo pomalé a nestabilní. Mobilní internet? Zrychluje, to ano, ale tempu optického internetu nestačí. A o stabilitě? O té se vlastně nedá ani mluvit.

Od optického vlákna k optickému kabelu

Co je to vlastně optické vlákno? Obvykle jde o vlákno ze skla nebo z plastu, ve kterém se signál přenáší pomocí světla. Svazek takových vláken se označuje jako optický kabel a má takovou „datovou kapacitu“, kterou prozatím nejsme schopní v běžném životě maximálně využít. V laboratorních podmínkách se nicméně vědcům podařilo dosáhnout datového toku o rychlosti 111 Gb/s.

Mimochodem, věděli jste, že optickým kabelem se přenáší kompletní barevné spektrum světla? Právě tím se výrazně zvyšuje kapacita. Laicky řečeno totiž každá barva spektra znamená jinou datovou informaci.

Výhody optického připojení k internetu

Jste k internetu připojení přes optiku? Gratulujeme, máte nejspolehlivější a nejrychlejší internet, jaký je možný. Pro „optiku“ je charakteristická vysoká přenosová rychlost v obou směrech – rychle nejen stahujete, ale i odesíláte. Optický internet málokdy „spadne“ a v neposlední řadě máte s optickým připojením jistotu, že v budoucnu můžete navyšovat kapacitu, a využívat tak nové služby.

A dál?

Výše zmíněné vlastnosti oceníte jako běžný uživatel. Nicméně připojení přes optický kabel má i další výhody. Protože jedno optické vlákno přenese mnohem víc informací než klasický elektrický kabel, šetří „optika“ spoustu místa v kabelovém vedení.

Než se poprvé pustíte do surfování, čeká vás Instalace internetu: Tři nejčastější chyby, které vás nepustí surfovat

Charakteristický je pro optický kabel i nízký útlum. Data se tak na velké vzdálenosti přenáší bez použití zesilovačů a převodníků z optického na metalický kabel. Tím se výrazně snižuje pravděpodobnost poruchy na jakémkoli pasivním prvku na cestě. Životnost datových kabelů je v řádech desítek let. Kromě toho je optická síť odolná vůči jakýmkoli typům rušení a data jsou v bezpečí, protože optické kabely není možné „odposlouchávat“.

A protože nejsou optické kabely elektricky vodivé, používají se i v prostředí, kde běžně hrozí riziko vznícení.

FTTB versus FTTH

Už jsme zmiňovali, že na optice „jedou“ páteřní části sítě. Na konci celé „přenosové trasy“ pak ale velmi často bývá zkombinované optické připojení a ethernetu. To znamená, že do budovy je zavedené optické vlákno, do jednotlivých bytů už ale „jen“ ethernetový kabel, který ústí v klasické přípojce. Tohle řešení se označuje zkratkou FTTB/ETTH a je celkem běžné.

V poslední době ale přibývá takzvaného „Fiber to the Home“ připojení, takzvaného FTTH, kdy je optické vlákno zakončeno přípojkou až v bytě klienta, na té umístěná optická brána a až v té jsou ethernetové porty, případně i port na telefon nebo HD televizi. 

Chcete i vy surfovat na vlnách rychlého optického internetu? Pořiďte si rychlý internet u Vodafonu – získáte stabilní připojení na optické síti s vysokou rychlostí stahování, bez agregace a bez limitů na datové přenosy.  

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese