Operační systém Mac OS X

18.11.2013

Přečteno 965x

Před pár týdny firma Apple uvolnila poslední verzi svého operačního systému Mac OS X. A je zdarma pro všechny! Jaký je systém od společnosti z kalifornského Cupertina? Liší se nějak podstatně od dominujících Windows? A jaké je s ním brouzdání na internetu?

Zarytí příznivci Windows vám budou tvrdit, že operační systém od Apple je jako hračka pro děti. Ti, co používají výrobky s nakousnutým jablkem, budou zase až fanaticky chránit svůj sytém. Pravdu hledejte jako vždy někde uprostřed.

Dětsky lehký

Vše co je lehké, nemusí být primitivní. Filozofie celého systému se nese v tomto duchu. Pokud to nepotřebujete, tak vám to systém nenabídne. Přístup k pokročilejším funkcím je opravdu trochu krkolomný, ale ruku na srdce, kdo z běžných uživatelů potřebuje upravovat skryté soubory nebo systémové knihovny.

Asi nejmarkantnější rozdíl je v grafickém prostředí. Ve spodní části úvodní obrazovky naleznete tzv. Dock. To je lišta, ze které máte přístup k vašim aplikacím. Něco jako nabídka Start ve Windows. Ve vrchní části obrazovky je vždy přítomný pruh s nabídkami, které se mění podle aktuální aplikace. To je asi největší rozdíl oproti Windows a je potřeba si na něj zvyknout.

Usnadnění na každém rohu

Celý systém je doslova protkán dotykovými gesty, které výrazně ulehčují práci v jeho prostředí. Vlastníte-li Magic Trackpad nebo Mouse, bude pro vás jakákoliv práce tak trochu i zábava.

Tak třeba: posunete-li třemi prsty po trackpadu nahoru, objeví se před vámi přehled oken všech spuštěných aplikací – ekvivalent listování v prostředí Aero. Gesta si samozřejmě můžete měnit. Podobné funkce můžete přiřadit i jednotlivým rohům obrazovky. Říkáte si – drobnost. Ano, ale silně návyková.

Internet

Operační systém Mac OS má v sobě předinstalovaný prohlížeč Safari. Můžete samozřejmě použít jakýkoliv jiný, ale byla by to škoda. Safari není nejlepší ani nejrychlejší. Ve světě Apple, kde je vše provázáno, hraje ovšem důležitou roli.

Máte-li na stolním počítači otevřenou stránku v Safari, automaticky ji uvidíte i na svých dalších jablečných zařízení (např. iPhone nebo iPad) a můžete pokračovat v prohlížení, budete-li mít k dostupný rychlý internet. Nic nemusíte nastavovat, ničím se nemusíte zaobírat. Vše funguje napoprvé a bez zdlouhavých procesů.

S oblibou produktů společnosti Apple, roste i podíl operačního systému Mac OS. Dalším odlišnostem a systému jako celku se budeme zcela jistě ještě věnovat. Rozhodně není čeho se bát. Systém je jednoduchý, stabilní a v přátelský k jeho uživateli.  

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese