Od internetu minulosti k internetu budoucnosti: Superrychlá gigabitová síť je tady!

27.08.2020

Přečteno 778x
Od internetu minulosti k internetu budoucnosti: Superrychlá gigabitová síť je tady!

13. únor 1992 a 13. srpen 2020. Tahle dvě data jsou v internetové kronice Česka tučným písmem. V únoru 1992 se Československo připojilo k internetu a v srpnu 2020 má víc než milion domácností a firem díky Vodafonu k dispozici internetové připojení s rychlostí 1 Gb/s. Tedy rychlostí, kterou jsme ještě před pár lety považovali za sci-fi. Vítejte v budoucnosti!

Zatímco vy jste za nezaměnitelného „chroustání“ modemu čekali, až se vám načte stránka, rodiče v obýváku tiše zuřili, protože se nikdo nedovolal na pevnou linku. A navíc ten měsíční účet za telefon! Vytáčené připojení totiž opravdu probíhalo jako hovor mezi vámi a poskytovatelem internetu – v 90. letech 20. století „závratnou“ rychlostí až 56 kb/s.

To je mimochodem rychlost, se kterou byste si dnes ani pohodlně nepřečetli maily. Pro jejich stažení, pročtení a následné odeslání se obvykle jako minimum uvádí 300 kb/s.

Revoluce v pevném připojení: Internet rychlý až 1 Gb/s

Naštěstí jsme v roce 2020. A máme za sebou další revoluci v pevném připojení. Od 13. srpna 2020 je totiž pro 1,3 milionu českých domácností a firem k dispozici připojení k internetu s rychlostí 1 Gb/s. Což je zhruba 30krát rychlejší internet, než je podle Českého statistického úřadu republikový průměr.

Tahle digitální dálnice s neomezenou rychlostí vznikla díky spojení firmy Vodafone a dnes už neexistující společnosti UPC. A vyšší rychlost pevného připojení žádný jiný z poskytovatelů nenabízí. Aby si zákazníci mohli výhod připojení s rychlostí až 1 Gb/s užít naplno, uvedl Vodafone na trh i novou generaci výkonnějších modemů se silnější Wi-Fi.

„Žádná jiná firma v Česku nedokáže připojit k tak rychlému internetu tolik domácností a firem. Je to výsledek naší dlouhodobé práce a náš výrazný příspěvek k digitalizaci této země. Digitální dálnice jsou cestou k úspěšné a konkurenceschopné České republice. Samozřejmě zároveň přinášejí lidem i příjemnější, spolehlivější a zábavnější užívání internetu,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

Zjistěte víc o superrychlé gigabitové síti – včetně dostupnosti giga rychlého internetu ve vaší lokalitě.

Mám rychlý internet a… dál?

Zatímco dříve bylo rychlý internet spíše pro fajnšmekry a dopřávali si ho především hráči online her, případně profesionálové, kteří rychlé a stabilní připojení potřebovali k práci, dnes je rychlý internet standardem, se kterým stojí a padá komfortní a bezchybné fungování domácnosti.

 „Domácí připojení musí být parťák, na kterého je spolehnutí. Pro zákazníky, kteří chtějí špičkový a stabilní internet, přináší Vodafone nejvyšší možnou rychlost v České republice. S pevným připojením 1 gigabit za sekundu můžete počítat s bleskovým stahováním i hraním online her pro celou rodinu bez limitů. Myslím si, že kdo jednou takto kvalitní připojení vyzkouší, už nebude chtít nic jiného,“ říká Quique Vivas, viceprezident Vodafonu Czech Republic pro nefiremní zákazníky.

Mimochodem, zatímco pro připojení jediného zařízení k internetu vám s přimhouřením očí velmi často postačí i „průměrná česká rychlost“, tedy 30 Mb/s, jakmile je zařízení více, nároky rostou.

A nejsou to jen stolní počítače, ale i notebooky, tablety, mobilní telefony doma připojené k domácí Wi-Fi nebo třeba smart televize. A dá se předpokládat, že chytrých zařízení, které pro svůj provoz potřebují připojení k internetu, bude přibývat. Vy ale budete se superrychlým připojením na všechny výzvy budoucnosti připravení! 

Tápete v rychlostech? Mrkněte, jak rychlý internet potřebujete, když...

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese