Nositelná elektronika – vítejte v budoucnosti

20.03.2014

Přečteno 1281x

Myslíte si, že nositelná elektronika vám teď leží na stole a občas zacinká s oznámením nové SMS zprávy? Nemáte tak úplně pravdu...

Myslíte si, že nositelná elektronika vám teď leží na stole a občas zacinká s oznámením nové SMS zprávy? Nemáte tak úplně pravdu. Pod pojmem „nositelná elektronika“ se ale skrývají zařízení, která si v budoucnosti k tělu pustíme ještě blíže.

Chytrý telefon nebo tablet máme stále u sebe. Mnoho lidí zcela běžné ihned pro probuzení kontroluje nové e-maily nebo těsně před spaním ještě rychle pročítá facebook nebo zjišťuje novinky.  Nositelná elektronika půjde ale ještě dál. Chytré hodinky, náramky, členky nebo vše snímající senzory. Tyto drobnosti by se měly stát součástí vaší denní rutiny a vy byste je neměli ani vnímat.

Sportem k trvalé...

Snad nejmarkantnější je tento trend u amatérských sportovců. Spousta rekreačních běžců využívá svůj smartphone při běhu nejen jako hudební přehrávač, ale pomocí signálu GPS vyhodnocuje svou rychlost a spálené kalorie. Některé chytré hodinky (například ty od firmy Kreyos) touto funkcí oplývají také – a nejen to.  

Chcete-li vylepšit svůj spánkový režim, můžete využít relativně širokou paletu výrobků. Tak třeba výrobce náramků společnost Fitbit, vám nabídne speciální senzory, které v noci měří, jak moc se převalujete, nebo budíte. Vyhodnocením těchto dat můžete dosáhnout klidnějšího spánku nebo zjistit ideální dobu, kdy vstávat.

Chytrý textil

A ve sportu má své kořeny i další koncept. Je jím chytrý textil. Pro upřesnění jsou to látky, do kterých je doslova vetkána elektronika. Tento koncept zatím není zcela použitelný, ale je v něm neuvěřitelný potenciál.

Představte si například chytré tričko, které neustále monitoruje váš tep nebo krevní tlak. Když ho propotíte, jednoduše jej vyperete. Navíc je schopné přes internet data o vašem zdravotním stavu posílat vašemu lékaři. Na světě už je první koncept vyvinutý pro japonskou společnost NTT Docomo.

Google Glass

Z ne tak vzdálené budoucnosti přichází jiný kus elektroniky. Google Glass se prakticky přes noc staly fenoménem. Je to technologie jak vystřižená z nějakého sci-fi filmu. Nicméně funguje na principu rozšířené reality, s nímž si již nějakou dobu pohrávají všechny značky chytrých telefonů, a je jen zabalena do nezvyklé podoby.

Na displeji tak malém…

Na malém displeji, který je umístěn ve vašem zorném poli, se tak zobrazují různé informace, které byste jinak museli hledat na mobilu. Tato kombinace nám v dnešní době může připadat trochu bizarní, ale podobná elektronika se zcela jistě stane běžnou součástí našich životů.

Jen si představte, jak jednoduché by bylo najít správnou cestu v cizím městě, pokud by byla označena prakticky přímo před vámi a vy byste se nemuseli neustále dívat do mapy. Nebo dodatečné informace o objektu, na který se právě díváte doslova v okamžiku – opět přímo před vámi a bez zbytečného hledání. 

V nositelné elektronice je budoucnost (a peníze)

Společnost Juniper Research předpovídá, že v roce 2017 se prodá téměř 70 milionů kusů nositelné elektroniky. Jiné analytické společnosti dokonce tvrdí, že jich bude 170 miliónů. A to jsou již velké peníze.

Ať to bude jakékoliv číslo, je jasné, že se náš pohled na elektroniku v průběhu následujících let značně promění. A nebo se změní náš pohled na svět díky novým technologiím?

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese