Němčina online: 4 tipy, jak si prosvištět německá slofíčka i gramatiku

24.08.2018

Přečteno 758x

S Německem a Rakouskem jsme sousedi, Němci jsou navíc naši nejdůležitější obchodní partneři a firmy platí zlatem ty, kteří němčinu ovládají. Jestli tohle není dobrý důvod naučit se němčinu pořádně, tak už nevíme. Přitom abyste mohli začít, nemusíte si ani kupovat učebnici. Stačí vám počítač nebo mobil a našich pár tipů, které jsou všechny zdarma.

1. Duolingo – Übung macht den Meister

Mobilní appka Duolingo, to je dnes základ pro samouky. Je tím nejjednodušším způsobem, jak s cizím jazykem zůstanete neustále v kontaktu. I pár minut denně postačí alespoň k tomu, aby vám neatrofovalo jazykové svalstvo. A protože aplikace funguje tak trochu jako počítačová hra, je to i zábava.

Jasně, časem stejně přijdete na to, že jednotlivá slovíčka, fráze a typy cvičení se opakují. Opakování je ale matka moudrosti, alespoň to říká staré latinské přísloví. Die Wiederholung ist die Mutter der Weisheit, to zase říkají Němci. Chcete se naučit ještě nějaká německá přísloví? Čtěte dál!

Deutsch ist ein Plus, aber Englisch ist ein Muss? Naučte se online i anglicky!

2. Zaposlouchejte se do podcastů

Výslovnost a nová slovíčka nejlépe naposloucháte z podcastů, které si prostě pustíte do sluchátek místo hudby. Skvělé studijní materiály pro všechny studenty i samouky vytváří stanice Deustche Welle, ale i další:

  • Das sagt man so! – Během necelých 2 minut pochopíte význam jednoho německého přísloví nebo ustáleného slovního spojení (schválně, co znamená například „In der Not frisst der Teufel Fliegen“?). Je to vtipné, a až něco z toho použijete třeba u v reálném životě, rodilí mluvčí budou uznale kývat hlavou.

  • Deutsche im Alltag – Tohle už je trochu náročnější, ale když se budete soustředit, dáte to. Odměnou vám bude větší porozumění životu v Německu, širší společenský rozhled a schopnost bavit se v cizím jazyce i o něčem jiném než jen o koníčcích a rodině.

Tip:  Součástí obou podcastů Deutsche Welle jsou krátké testíky, ve kterých si ověříte, jak dobře jste rozuměli.Těch pár minut navíc se vyplatí, váš mozek si toho pak zapamatuje mnohem víc.

  • Andrea erzählt – Naopak trochu snazší (pro úroveň A2-B1) jsou podcasty novinářky a vypravěčky Andrey. Text, který posloucháte, si můžete zároveň číst a přehrávat si znovu jednotlivé fráze. Nechybí ani vysvětlená slovní zásoba.

3. Dejte šanci německé romanci (Ich liebe dich, du liebst mich nicht)

Sledování filmů v němčině bez českých titulků? Jestli si myslíte, že tohle už je vyšší dívčí, nejspíš prostě jen vybíráte zbytečně náročné snímky. My doporučujeme začít s romantikou od Ingy Lindströmové. Ano, tyhle filmy na ČSFD nesbírají červená čísla, děj je zoufale předvídatelný a šablonovitý. Ale to je naopak vaše výhoda!

Proč to má tak unylé tempo a všechny postavy mluví pomalu a srozumitelně? Proto, aby se neztrácela ani 80letá Trudi z Obersdorfu, která si zapnula telku k pletení. Ani vy nebudete mimo mísu, přestože má třeba vaše němčina k dokonalosti daleko. Těšte se na tu radost, až se zorientujete v tom, kdo je čí utajovaná dcera a do koho je zamilovaný urostlý majitel koňských stájí.

Jeden slzopudný slaďák týdně servíruje zdarma online televize ZDF. Pustit si ho můžete v HD. A kdybyste přeci jen nestíhali, zapněte si titulky (německé).

4. Když potřebujete gramatiku…

Jestli to myslíte s němčinou aspoň trochu vážně, určitě vám není jedno, jestli používáte správně koncovky nebo časování nepravidelných sloves. Na to vám ovšem žádná mobilní aplikace, film ani podcast stačit nebude. Spolehněte se raději na poctivé „školní“ testy. Už proto, že hned zjistíte, co opravdu umíte a co ne.

My doporučujeme stránku German.net. Je trochu suchá, ale dokonale funkční, tak jako německá auta Opel a Volkswagen. Ideální na dril všech chytáků a záludností, které němčina přináší. A že je jich dost!

Možná není od věci si ke studiu němčiny pustit i německou hudbu. Toten Hosen, Rammstein, Kraftwerk i Tokio Hotel najdete na Spotify, Deezeru a dalších streamovacích službách

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese