Jak ukládat fotografie online: Nejlepší fotoalba na internetu

09.02.2016

Přečteno 8433x

Fotografování zažívá ohromný boom – cvakáme nejen spouště fotoaparátů, ale stále častěji fotíme i pomocí tabletů nebo mobilních telefonů. Disky a paměťové karty se plní neorganizovanou změtí fotek. Jak jim dát řád? A především – kam je uložit online, aby byly v bezpečí a zároveň jsme se jimi mohli kdykoli pochlubit? Připravili jsme pro vás přehled nejlepších online fotoalb na internetu.

Věděli jste, že už v roce 1930 byla pokořená hranice 1 miliardy fotografií ročně? V roce 1960 to byly 3 miliardy, v roce 1990 pak 57 miliard a odhady pro rok 2014 mluvily o 880 miliardách vzniklých fotografií. A otázka zní jasně – kam s nimi?

Problémem už dnes totiž není jen množství fotek, ale i jejich datová velikost. Schválně se mrkněte, kolik místa vám zabírá složka „Fotografie“ z kapacity vašeho disku. Je to dost, co říkáte?

Zálohování je důležité! A také jednoduché: Zálohování lehké jako obláček

Uživatelsky přívětivým a zároveň bezpečným (z pohledu případné ztráty dat) řešením jsou online fotoalba – některá fungují jen jako praktická online uložiště, jiná mají přidanou hodnotu v podobě jednoduchého fotoeditoru nebo online prezentace.

Tady jsou ta nejznámější i se svými výhodami a nevýhodami:

Flickr.com – (téměř) nekonečné fotoalbum online

+ ukládání fotek v plné velikosti do prostoru o velikosti 1 TB

+ automatické zálohování fotek a kvalitní fotoeditor

Největší slabinou služby Flickr.com bývalo hromadné nahrávání fotografií. V květnu 2015 ale tvůrci představili nástroj Flickr Uploadr, který hromadný upload fotek z pevného média výrazně usnadnil a zpříjemnil.

Přidejte k tomu nástroj Camera Roll, který fotky organizuje a umožňuje i hromadně editovat a štítkovat, možnost přístupu do účtu i z mobilních zařízení na platformách iOS a Android, prostor o velikosti 1 TB a velmi kvalitní fotoeditor a máte jeden z nejlepších nástrojů pro uložení a správu fotek online.

Google Photos – (až příliš) chytré fotoalbum na internetu

+ možnost zobrazení na všech zařízeních

- omezení pro fotografie s velikostí větší než 16 Mpix

+/- strojová analýza obsahu

Od konce května 2015 můžete své fotografie online svěřit i službě Google Photos. Má to ale pár háčků. Google sice mluví o neomezeném prostoru pro fotky, ale jen pro ty do velikosti 16 Mpix. Na větší fotografie máte vymezeno jen 15 GB prostoru. Jde tedy vlastně o fotoalbum pro méně náročné a spíše „mobilní“ fotografy.

Abyste u uploadu fotografií nezestárli, doporučujeme nejrychlejší internet od Vodafonu.

Google Photos se chlubí „chytrým vyhledáváním“ a tím, že můžete vyhledávat třeba jen podle toho, co si o fotkách pamatujete. Jde tedy o strojovou analýzu obsahu, kterou Google následně využívá pro ještě přesnější cílení reklamy na internetu.

Zonerama.com – česká stopa mezi online fotoalby

+ online fotogalerie bez limitu

+ bez poplatků a bez reklam

Výraznou českou stopou mezi online fotoalby je fotogalerie Zonerama.com. Pro své fotografie tu máte neomezený prostor, jediným omezením je jejich formát – obrázky musejí být ve formátu JPG. Nahrávat můžete i videa, byť s určitým datovým omezením. Fotky je možné nahrávat přes rozhraní v programu Zoner Photo Studio, případně přes web Zonerama. Existuje i aplikace pro Android.

Velkým kladem je absence jakýchkoli poplatků i reklam a nulová komprese při nahrávání fotografií.

Zonerama je bez reklam a bez reklam si můžete užít i klasické surfování: Jak blokovat reklamy na internetu? AdBlock to jistí

Rajče.net – největší české online fotoalbum

+ provázání s online tvorbou fotoproduktů

+ neomezený prostor pro fotografie zdarma

Pro spoustu Čechů je Rajce.net dodnes synonymem pro všechna online fotoalba. Služba, která vznikla už v roce 2005, nabízí zdarma neomezený prostor pro sdílení fotografií. A pokud plánujete své blízké obdarovat například fotoknihou, najdete tu i rozhraní pro tvorbu foto dárků.

A dál…?

Své fotografie můžete ukládat i do cloudových služeb – Dropbox nabízí zdarma 2 GB a za 120 euro ročně si můžete dopřát 1 TB datového prostoru. Fotky můžete ukládat i na OneDrive. Nicméně v obou případech počítejte, že jejich online prezentace přátelům nebude tak pohodlná.

Z českých služeb pak za zmínku stojí například Fotoalbum.cz. Ve světě se velké popularitě těší „umělecký“ DeviantArt.com nebo třeba Fotolog.com.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese