Jak ukládat fotografie online: Nejlepší fotoalba na internetu

Fotografování zažívá ohromný boom – cvakáme nejen spouště fotoaparátů, ale stále častěji fotíme i pomocí tabletů, nebo mobilních telefonů. Disky a paměťové karty se plní neorganizovanou změtí fotek. Jak jim dát řád? A především – kam je uložit online, aby byly v bezpečí, a zároveň jsme se jimi mohli kdykoli pochlubit? Připravili jsme pro vás přehled nejlepších online fotoalb na internetu.

Věděli jste, že už v roce 1930 byla pokořená hranice 1 miliardy fotografií ročně? V roce 1960 to byly 3 miliardy, v roce 1990 pak 57 miliard a odhady pro rok 2014 mluvily o 880 miliardách vzniklých fotografií. A otázka zní jasně – kam s nimi?

Problémem už dnes totiž není jen množství fotek, ale i jejich datová velikost. Schválně se mrkněte, kolik místa vám zabírá složka „Fotografie“ z kapacity vašeho disku. Je to dost, co říkáte?

Zálohování je důležité! A také jednoduché: Zálohování lehké jako obláček

Uživatelsky přívětivým a zároveň bezpečným (z pohledu případné ztráty dat) řešením jsou online fotoalba – některá fungují jen jako praktická online uložiště, jiná mají přidanou hodnotu v podobě jednoduchého fotoeditoru nebo online prezentace.

Tady jsou ta nejznámější i se svými výhodami a nevýhodami:

Flickr.com – (téměř) nekonečné fotoalbum online

+ ukládání fotek v plné velikosti do prostoru o velikosti 1 TB

+ automatické zálohování fotek a kvalitní fotoeditor

Největší slabinou služby Flickr.com bývalo hromadné nahrávání fotografií. V květnu 2015 ale tvůrci představili nástroj Flickr Uploadr, který hromadný upload fotek z pevného média výrazně usnadnil a zpříjemnil.

Přidejte k tomu nástroj Camera Roll, který fotky organizuje a umožňuje i hromadně editovat a štítkovat, možnost přístupu do účtu i z mobilních zařízení na platformách iOS a Android, prostor o velikosti 1 TB a velmi kvalitní fotoeditor a máte jeden z nejlepších nástrojů pro uložení a správu fotek online.

Google Photos – (až příliš) chytré fotoalbum na internetu

+ možnost zobrazení na všech zařízeních

- omezení pro fotografie s velikostí větší než 16 Mpix

+/- strojová analýza obsahu

Od konce května 2015 můžete své fotografie online svěřit i službě Google Photos. Má to ale pár háčků. Google sice mluví o neomezeném prostoru pro fotky, ale jen pro ty do velikosti 16 Mpix. Na větší fotografie máte vymezeno jen 15 GB prostoru. Jde tedy vlastně o fotoalbum pro méně náročné a spíše „mobilní“ fotografy.

Abyste u uploadu fotografií nezestárli, doporučujeme nejrychlejší internet od UPC.

Google Photos se chlubí „chytrým vyhledáváním“ a tím, že můžete vyhledávat třeba jen podle toho, co si o fotkách pamatujete. Jde tedy o strojovou analýzu obsahu, kterou Google následně využívá pro ještě přesnější cílení reklamy na internetu.

Zonerama.com – česká stopa mezi online fotoalby

+ online fotogalerie bez limitu

+ bez poplatků a bez reklam

Výraznou českou stopou mezi online fotoalby je fotogalerie Zonerama.com. Pro své fotografie tu máte neomezený prostor, jediným omezením je jejich formát – obrázky musejí být ve formátu JPG. Nahrávat můžete i videa, byť s určitým datovým omezením. Fotky je možné nahrávat přes rozhraní v programu Zoner Photo Studio, případně přes web Zonerama. Existuje i aplikace pro Android.

Velkým kladem je absence jakýchkoli poplatků i reklam a nulová komprese při nahrávání fotografií.

Zonerama je bez reklam a bez reklam si můžete užít i klasické surfování: Jak blokovat reklamy na internetu? AdBlock to jistí

Rajče.net – největší české online fotoalbum

+ provázání s online tvorbou fotoproduktů

+ neomezený prostor pro fotografie zdarma

Pro spoustu Čechů je Rajce.net dodnes synonymem pro všechna online fotoalba. Služba, která vznikla už v roce 2005, nabízí zdarma neomezený prostor pro sdílení fotografií. A pokud plánujete své blízké obdarovat například fotoknihou, najdete tu i rozhraní pro tvorbu foto dárků.

A dál…?

Své fotografie můžete ukládat i do cloudových služeb – Dropbox nabízí zdarma 2 GB a za 120 euro ročně si můžete dopřát 1 TB datového prostoru. Fotky můžete ukládat i na OneDrive. Nicméně v obou případech počítejte, že jejich online prezentace přátelům nebude tak pohodlná.

Z českých služeb pak za zmínku stojí například Fotoalbum.cz. Ve světě se velké popularitě těší „umělecký“ DeviantArt.com nebo třeba Fotolog.com.

Komentáře