Možnosti internetového připojení

02.08.2018

Přečteno 15913x
Možnosti internetového připojení

Způsobů, jak se připojit k Internetu, existuje hned několik. Jedná se vlastně spíše o technologie než o způsoby a každá technologie má svá určitá specifika. Ptáte se, k čemu je dobré znát aspoň základní rozdíly mezi nimi? Tak například nebudete při zařizování nové přípojky kupovat „zajíce v pytli“.

Pokud to vezmeme do důsledku, tak k Internetu lze počítač připojit dvěma způsoby – kabelem do síťové zásuvky nebo vzduchem. Kabel bývá pouze síťový, vzduchem však můžete být připojeni na Wi-Fi nebo přes bezdrátový modem na mobilní síť některého operátora. Bezdrátovému připojení přes GSM sítě se však v tomto článku nebudeme věnovat vůbec.

Takové rozdělení však není dostatečné, protože ve většině případů jen rozliší, jestli máte po bytě natažený kabel, nebo jestli krabička umístěná obvykle kdesi u dveří vysílá nějaký signál. Podstatné je, co se děje na dalším stupni, tedy když kabel váš byt opustí. Zde nastává nejčastěji jedna ze tří variant – ADSL, „kabelové“ připojení, optická síť.

ADSL

Variant xDSL (x na začátku názvu je nahrazováno jiným písmenem podle typu technologie) služeb je mnoho. Nejznámější je ADSL, kterou někde nahrazuje modernější VDSL. Tento způsob připojení k Internetu je založen na důkladném využití kabelů původně určených pro klasické telefony. Jelikož telefon využívá velmi malou část kapacity celého kabelu, byl vymyšlen způsob, jak tyto kabely využít lépe. Tím způsobem je právě xDSL. Telefon a Internet se na těchto kabelech oddělí a ústředna data potom posílá na Internet nebo do telefonní sítě.

Velkým problémem ADSL je nestabilita rychlostí. Poskytovatelé nejsou často schopni dodávat zákazníkům nasmlouvané služby.  Problém může být na různých místech, ale velkou roli hrají právě ty staré kabely. Někde jsou v zemi už hodně dlouho, jsou nekvalitní a mají špatné parametry. Proto také jsou v některých odlehlých lokalitách lidem nabízeny téměř až směšně nízké rychlosti.

Charakteristickým parametrem ADSL je asymetrie rychlostí – tedy rychlejší download než upload. Je to postaveno na tom, že uživatelé více stahují (video, audio…) než cokoliv odesílají. Druhou důležitou vlastností je potom agregace – víc uživatelů sdílí jednu rychlost. To naopak vyplývá z faktu, že obvykle si člověk stránku u počítače načte a pak ji delší dobu čte a v té době připojení nevyužívá a může ho využít někdo jiný.

Kabelové připojení

Velkou výhodou kabelového připojení k Internetu jsou kvalitnější kabely. Na rozdíl od těch telefonních byly položeny poměrně nedávno, a proto mají mnohem lepší parametry a tak i rychlost, kterou mohou poskytnout. Oproti VDSL, které je schopné v současné chvíli propouštět data rychlostí do přibližně 40 Mb/s (a to ještě hodně blízko u ústředny), jsou u kabelového připojení možné i rychlosti 120 Mb/s.

Nevýhodou je však omezená dostupnost. Kde totiž poskytovatel nevybudoval síť, tam se připojit nelze a je asi jasné, že se omezuje nejvíce na lukrativní lokality, jako jsou sídliště a další hustě zalidněné oblasti.

Optické připojení

Ačkoliv je optická síť přítomná i v obou předchozích typech sítí, je to obvykle jen v té páteřní části a uživatelům do domu nevede. Pokud však takovou možnost máte, neváhejte. Optický internet je extrémně rychlý.

Bohužel je také zároveň extrémně drahá (dražší je spíše její položení než samotná technologie), takže v současné době je dostupná jen malému množství šťastlivců.

Wi-Fi, nebo kabel?

Ještě však existuje jedna možnost. Lokální poskytovatel vám může nabídnout připojení přímo do jeho bezdrátové sítě. Podmínky se velmi liší podle lokality, někde to může představovat dokonce jediný způsob, jak se na Internet připojit.

Bezdrátové připojení dál než k vašemu domácímu routeru má ale jednu velkou nevýhodu. Je totiž závislé na aktuálních venkovních podmínkách. Velmi závisí na počasí a rušení. Může se stát, že připojení nefunguje, když prší nebo je mlha. Kabel (snad kromě velkých záplav) funguje za každého počasí.

V zásadě tedy platí, že na „dobrých“ místech je nabídka pestrá a můžete se těšit z rychlého Internetu. V malých obcích a na odlehlých místech je potřeba počítat s tím, že si možná nebudete mít z čeho vybírat. I tak je však vhodné vědět, přes co jste připojeni a především si pořádně pročíst podmínky smlouvy.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese