WTF, OMG, LOL: Rozumíte moderním internetovým zkratkám?
Možná už jste tu situaci zažili. Psali jste si se známým prostřednictvím některé z komunikačních platforem, druhá strana vám napsala „BRB“ a pak se odmlčela. Znalcům internetových značek netřeba cokoli vysvětlovat. Vědí, že výraz BRB znamená „Be Right Back“, tedy něco na způsob „Budu hned zpátky“, a má urychlit komunikaci. A rozhodně není jedinou internetovou zkratkou, se kterou se v dnešní době můžete potkat.
Pokud jim obě strany rozumí, mohou zkratky výrazně urychlit komunikaci. V opačném případě do rozhovoru akorát vnášejí chaos.
Internetové, nebo chcete-li chatovací zkratky, se pojí se vznikem a rozvojem chatů a služeb jako bylo kdysi tak populární ICQ, jehož roli později převzal Facebook. Mimochodem, věděli jste, že první chat u nás vznikl už v roce 1997, a to pod patronací Technické univerzity v Liberci? Jmenoval se Xchat a v roce 2000 ho koupil portál Centrum.cz. A i na něm se to chatovacími zkratkami hemžilo.
Přečtěte si víc o komunikačních službách WhatsApp, Viber a Facebook Messenger
Dnes díky nim šetříme místo v sms zprávách i zrychlujeme konverzaci ve službách Skype, WhatsApp nebo třeba Messenger. A občas kvůli nim uvádíme do nepříjemných situací ty, kteří jim tak úplně nerozumí.
Proto jsme pro vás připravili malý slovník nejčastějších zkratek.
Lehká rozcvička: Co znamená BTW, OMG, LOL?
Začneme zlehka, mrkneme na zkratky, které patří k nejpoužívanějším a zároveň ani nejsou příliš dlouhé. Mimochodem, stručnost je jednou ze základních charakteristik dobré chatovací zkratky. Tři, maximálně čtyři písmenka jsou strop. Delší zkratky už se pamatují hůře a používají méně.
- LOL – Laughing out loud – Směju se, až se za břicho popadám. Dočkáte-li se v konverzaci takové zkratky, pak jste protistranu pravděpodobně dobře pobavili.
- BTW – By the way – Mimochodem. Výrazně kratší varianta české verze.
- OMG – Oh my God – Proboha. Zkratka, která vyjadřuje údiv, překvapení – ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu slova.
- WTF – What the fuck – Co to sakra je? I v tomto případě vyjadřuje překvapení, obvykle má ale tato zkratka negativní konotaci.
- THX – Thanks – Děkuji. Rychlý způsob, jak poděkovat prostřednictvím tří písmen.
- AKA – Also known as – Také známý jako. Zkratka, která se často objevuje například ve světě blogerů a youtuberů.
Zkratky jsou velmi často dovozené od anglických frází: Naučte se anglicky: 7 tipů na nejlepší aplikace a online kurzy zdarma
Přituhuje: Kombinace písmen a číslic
Usnadnit práci a zkrátit čas při psaní zpráv vám mohou pomoci i číslice. V anglických zkratkách nacházejí nejčastěji uplatnění 2, 4 a 8. Jejich fonetická podoba je totiž totožná s jinými anglickými výrazy. V českých zkratkách pak často narazíte na číslici 5.
- 4U – For You – Pro tebe.
- 2U – To You – Tobě.
- U2 – You too – Tobě taky.
- 2L8 – Too late – Příliš pozdě.
- GR8 – Great – Skvělé. Rychlý a snadný způsob, jak někoho/něco pochválit.
- 2MW – Tomorrow – Zítra.
- 2D – Today – Dnes.
- Z5 – Zpět.
Pro starší a pokročilé: Co znamená zkratka KISS?
Internetových chatovacích zkratek jsou stovky. Ty nejznámější už jsme zmínili. A přidáváme další, se kterými se poměrně často můžete setkat například i v e-mailové komunikaci s kolegy.
- FYI – For your information – Pro vaši informaci. Zvolit ji můžete, pokud kolegům přeposíláte informace, které pro ně nejsou nezbytně nutné, ale možná je ocení.
- DND – Do not disturb – Nerušit.
- KISS – Keep it short and simple – Prosím, stručně a jednoduše. Když chcete dát kolegům jasně najevo, že na dlooouhé litanie není čas.
- ASAP – As soon as possible – Jakmile to bude možné. Tuhle zkratku ve svém úkolníčku vidět nechcete.
- ROFL – Rolling on floor laughing – Smíchy se válím po podlaze. Tuhle zkratku můžeme použít, pokud je vám LOL málo.
- IMHO – In my humble opinion – Dle mého skromného názoru. Zkratka, která se často objevuje i v internetových diskuzích.
- TGIF – Thanks Good, it´s Friday! – Díky bohu, že je pátek. V angličtině tato zkratka může odkazovat nejen k radosti z toho, že je konec pracovního týdne, ale přeneseně jejím prostřednictvím můžete vyjádřit i to, že se těšíte na večerní party.
Herní zkratky: Slovník pro vyvolené
Svůj specifický jazyk mají i hráči počítačových her. Pro neznalého člověka může být jejich komunikace absolutně nesrozumitelná, nicméně samotným hráčům výrazně usnadňuje a zrychluje komunikaci během hry.
Existují i zkratky, které vyjadřují pocity, váš postoj k soupeři. Zkratkou GG přejete dobrou hru (Good Game), GL je zkratkou pro přání štěstí ve hře (Good Luck) a zkratka QQ vyjadřuje vzkaz, aby protivník nefňukal (dvě písmenka Q vedle sebe vypadají jako oči se slzami).
Je-li vám náš seznam málo, mrkněte na rozsáhlý přehled zkratek na Wikipedii. A pokud vám zkratky učarovaly, pusťte se do studia klávesových zkratek prostřednictvím našeho článku: Hitparáda klávesových zkratek: Pracujte díky nim efektivně a rychleji.