Mobilní připojení k internetu? Spoléhat se jen na něj chce odvahu

12.06.2018

Přečteno 6767x
Mobilní připojení k internetu? Spoléhat se jen na něj chce odvahu

Využíváte mobilní internetové připojení? Pak patříte ke zhruba 65 procentům české dospělé populace, která internet v mobilu aktivně využívá. Alespoň to tvrdí výzkum agentury Ipsos z dubna 2015. Mobilní internetové připojení nicméně neznamená, že budete online vždy a všude. I v roce 2015 má tahle pokroková technologie své limity.

Psal se 13. únor 1992 a ve Výpočetním centru ČVUT v Praze se Československo poprvé připojilo k Internetu. Rychlost připojení tehdy byla 19,2 kB/s a asi nikoho z přítomných nenapadlo, že o dvě desetiletí později bude možné prostřednictvím internetu sledovat na mobilním telefonu třeba online přenos televize.

Dnes si bez internetového, neřkuli mobilního internetového připojení spousta z nás nedokáže představit svůj profesní ani osobní život.

Mobilní připojení – online kdekoli a kdykoli

Mezi největší výhody mobilního připojení k internetu patří:

+ nízké pořizovací náklady a velmi snadná a rychlá instalace

+ skutečná mobilita připojení

+ vysoká rychlost v místech pokrytých 3G nebo LTE signálem

Potřebujete být online? Stačí pořídit Wi-Fi router pro mobilní internet, instalovat SIM kartu a… připojit se. Mobilní připojení může být otázkou několika desítek minut. A připojit se teoreticky můžete opravdu všude – na chalupě, v parku, na koupališti…

Pokud se navíc pohybujete v oblasti, která je pokrývají 3G nebo LTE signál, můžete surfovat prakticky bez omezení. Tedy až do okamžiku, než si vyčerpáte datový limit.

Mobilní připojení – online kdekoli a kdykoli? Opravdu?

I přes značný pokrok v posledních letech má totiž mobilní internetové připojení stále své mouchy. A například v souboji s rychlým optickým internetem dostává na frak. Mezi nevýhody patří:

- Omezený přenos dat

- Špatné pokrytí mimo velká města

- Velmi omezené možnosti mimo oblast LTE a 3G

Tarify mobilního internetu nejsou postavené na rychlosti připojení k internetu, ale na objemu přenesených dat. Pokud si vyčerpáte takzvaný FUP, operátor vám zatrhne tipec a rychlost přenosu dat výrazně sníží. A neomezené datové tarify? Ty jsou dnes stále ještě poměrně drahé v porovnání s pevným internetem.

Mimo velká města a jejich bezprostřední okolí je navíc kvalita pokrytí nevalná. Výraz EDGE tak nemusíte nutně vnímat jen v jeho původním významu (Enhanced Data Rates for GSM Evolution), ale i jako konec, okraj všech internetových radovánek. Signál EDGE sice pokrývá podle vyjádření operátorů zhruba 99 procent populace, nicméně rychlost připojení je pro potřeby moderních technologií značně nedostatečná.

EDGE ještě patří mezi tzv. 2G technologie, rychlost stahování se pohybuje do 200 kb/s a nezvládnete s ním obvykle nic víc než prohlížení graficky nenáročných stránek, jednoduchou textovou korespondenci a čtení mailů.

Zapomeňte na sledování streamů, odesílání větších souborů nebo pohodlné prohlížení fotografií. S EDGE pokryjete opravdu jen základní činnosti, a to ve velkém nepohodlí. 

Možnosti mobilního připojení

GPRS/EDGE – nízká rychlost stahování, jež umožňuje jen základní práci s internetem

CDMA – vyšší rychlost, jež umožňuje například pohodlné prohlížení stránek

UMTS/HSDPA/HSPA+/3G - údajně pokrytí až 75 % populace, pohodlné připojení i pro tablet

LTE – zástupce tzv. 4G sítí, ve kterých je teoreticky možné dosáhnout až rychlosti 100 Mb/s

Mobilní internet je skvělá doplňková služba, na kterou má ale zásadní vliv kvalita signálu, často ovlivněná i počasím. Pro spolehlivé domácí připojení proto doporučujeme volit stabilní připojení. Vodafone nabízí několik internetových tarifů a stahovat data tak můžete rychlostí až 500 Mb/s. Navíc si můžete namíchat balíček služeb podle svých představ a díky tomu ušetřit.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese