LinkedIn – pracovní Facebook

08.10.2013

Přečteno 920x

Na internetu se můžete zaregistrovat do více než 200 sociálních sítí. Jedna z nejoblíbenějších je v našich končinách nepříliš známá LinkedIn., která tak trochu vybočuje z řady. Že ji neznáte? A chcete vědět čím je jiná?

Síť LinkedIn byla spuštěna v březnu 2003. Od té doby se do ní zaregistrovalo přes 230 milionů uživatelů. Síť má za sebou obří proměnu, která proběhla v roce 2012. Výrazná změna designu přispěla k jejímu snazšímu používání.

Jak to funguje?

Zjednodušeně by se dalo říci, že co je Facebook pro běžného uživatele, to je LinkedIn pro firemní (nebo-li korporátní) klientelu. Místo zdi, kam publikujete fotky z dovolených nebo úspěchy z různých her, zde naleznete články z profesních skupin, do kterých se přihlásíte nebo které odebíráte. Ty vám poté mohou sloužit jako vodítko k tomu, co se ve vašem oboru děje nového.

 Neklade se zde důraz na to, z jakého města pocházíte či jaké knihy čtete. Jediné informace, které o sobě musíte důkladně vyplnit je váš profesní životopis. A to velmi důkladně. Ke každé pracovní pozici můžete přidat detailní popis vašich činností nebo dosažené úspěchy. Speciální pozornost se věnuje vašemu vzdělání a dosaženým oceněním. Můžete si prostě vytvořit opravdu podrobný elektronický životopis.

 Zcela zvláštní pozici zde mají vaše dovednosti. Těch si na svůj profil můžete přidat, kolik budete chtít. Ostatní uživatelé, které máte ve svých „přátelích“ (zde se jim říká connections), poté mohou potvrdit, že těmito dovednostmi vládnete a přidat vám doporučení (endorsement).

Na co to je?

Ptáte se na co to vše? Své profily zde nemají jen zaměstnanci. Jsou zde registrované firmy, personální agentury a různí headhunters. Například ve Velké Británii je zcela běžné, že firmy hledají své nové zaměstnance právě i prostřednictvím této sítě. Váš profil a především vaše doporučení jsou minimálně dobrou vstupenkou na pohovor.

 Z této sítě se tak pomalu a jistě stává náhrada běžných personální agentur. Svůj profil se zde zcela jistě vyplatí mít. Pro začátek stačí základní, který je zdarma. Pokud se dostanete do situace, že budete muset hledat práci, vyplatí se na pár měsíců přejít na placenou verzi pro uchazeče o zaměstnání.

 Ta vám poté zaručí mnoho výhod jako např. přednostní výpis před ostatními uchazeči, přesné informace o lidech, kteří si prohlíželi váš profil, čerstvé nabídky práce z vašeho okolí odpovídajících vašemu pracovnímu profilu atd.

 Profil na LinkedIn je vlastně moderní životopis, který se vyplatí mít. První seznámení se sítí je sice trochu náročné, ale rozhodně se vyplatí mu pár minut obětovat a profil si zde vytvořit. 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese