Pozor na keylogger: Umí (nejen) odposlouchávat klávesnici. Víte, jak ochránit svůj počítač?

23.06.2016

Přečteno 8717x

Máte pocit, že odposlouchávání a špehování jsou praktiky z filmových thrillerů a v běžném životě se s ničím takovým nesetkáte? Omyl. Díky takzvaným keyloggerům – v podobě chytrých aplikací a nenápadného hardwaru - je dnes možné „odposlouchávat“ i klávesnici vašeho počítače. A vy o tom ani nemusíte vědět. Co keyloggery umí? A jak se jim bránit?

Komunikace s přáteli, hesla, čísla platebních karet… vše zmíněné určitě patří do kategorie důvěrných informací. Informací, které nechcete sdílet s nikým neznámým. A možná je sdílíte, aniž o tom víte. Keylogging je označení pro špehování všech stisknutých kláves.

Co je to keylogger?

Keylogger je nástroj, který tuto špionáž zajišťuje – snímá otisky jednotlivých kláves a získaná data ukládá do interní paměti, elektronicky odesílá dál, nebo ukládá na FTP server. Pokud byl nainstalovaný třetí osobou, pak tohle všechno provádí bez vašeho vědomí.

Keylogger může mít podobu softwarové aplikace – v tomto případě jde tedy o typ malware, škodlivého programu. Obvykle bývá natolik sofistikovaný, že se neobjeví v seznamu spuštěných úloh, nenajdete ho v nabídce Start ani ve Správci programů. Stejně tak většinou ani nezpomaluje ani jinak neomezuje chod počítače a odhalit ho může jen kvalitní a pravidelně aktualizovaný antivirový program.

Keylogger je spyware. Co je spyware a jak se ho zbavit?

Alternativou je potom hardwarový keylogger. Ten počítačové programy nedokážou detekovat, není závislý ani na operačním systému a veškerou aktivitu obvykle zaznamenává do vnitřní paměti. Tento typ keyloggeru bývá obvykle zapojený někde mezi základní deskou a klávesnicí a běžný uživatel ho neodhalí. Dnes už existují i takzvané snifferybezdrátové keyloggery, které umí zachytit data mezi bezdrátovou klávesnicí a jejím přijímačem.

K čemu se keylogger používá?

Výčet nekalých praktik, ke kterým se dá keylogger použít, by byl pořádně dlouhý. A nutno poznamenat, že většina těchto aktivit je na hraně a často i za hranou zákona. Keylogging je možné zneužít pro získání hesel, čísel karet, pro sledování obsahu soukromých zpráv, pro získání platebních údajů…

Využít je ale můžete i pro svoji ochranu – máte-li podezření, že váš počítač někdo používá, může ho odhalit právě keylogger. K nezaplacení je tohle „špionážní“ řešení v okamžiku, kdy vám spadne textový editor s vypracovaným textem, nebo okno prohlížeče s rozepsaným dlouhým e-mailem.  

Co keyloggery umí?

Moderní softwarové keyloggery obvykle nesbírají jen informace o stiscích kláves, ale umí toho mnohem víc. Vytvářet snímky obrazovky. Zaznamenávat zvuk z mikrofonu a reproduktorů. Zachycovat zprávy z instantních messengerů. Monitorovat aktivitu ve webových prohlížečích…  

Keylogger pro Android

Sledování nemusíte omezovat jen na klasickou klávesnici. Existují už i keyloggery pro Android. Ty zaznamenávají hovory, znění sms i mms, obsah kalendáře, kontakty, ale i GPS. Zachytit umí i konverzaci přes aplikace Messenger nebo WhatsApp a další.

Keyloggery zdarma ke stažení

Na internetu jsou ke stažení desítky více či méně povedených aplikací, které fungují jako keylogger. Mezi nejlepší keyloggery patří Kidlogger, primárně určený pro rodiče pro kontrolu dětí. Vyzkoušet můžete i Revealer Keylogger. Program Blackbox Express je zase schopný zajistit informace z desítek počítačů, které jsou v jedné síti. Minimalistické a základní programy pak reprezentuje Danusoft Free Keylogger.

Z placených programů je dlouhodobě nejpopulárnější All in One Keylogger. Profesionální špionážní software je v počítači (téměř) nedohledatelný. Dokonce se umí i sám ve zvolený čas automaticky odinstalovat. A zaznamenává nejen stisky klávesnice, ale i dění na monitoru, v komunikačních programech i v reproduktorech a mikrofonu.

Jak chránit sebe a svůj počítač?

Vyděsili jsme vás a vy si teď nedůvěřivě prohlížíte svou klávesnici… protože, co kdyby…? Ptáte se, jak se chránit?

Před hardwarovými keyloggery vás ochrání „jen“ pečlivé střežení vlastního počítače. A obezřetná práce na počítačích, které jsou veřejné. Na veřejném počítači se raději vyvarujte zadávání hesel a jakýchkoli citlivých údajů.

Před hrozbou softwarového keyloggeru vás ochrání stejná pravidla, která platí pro ochranu před malware: Neklikejte na odkazy, které neznáte, nestahujte nic z neznámých zdrojů, neotvírejte e-maily, od lidí, které neznáte a pravidelně aktualizujte svůj antivirový program.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese