Kdo si hraje, nezlobí: novinky ve světě herních konzolí

31.12.2013

Přečteno 1201x

Průvodce aktuálním světem herních konzolí včetně vzájemného srovnání.

Herní konzole patří na seznam vysněných dárků skoro každého dítěte. Rozhodně nemusí jít o špatně vynaložené peníze. Tyto přístroje mají totiž co nabídnout i dospělým. Nevěříte?

Herní konzole se pomalu proměňují z čistě herního zařízení na zábavní centrum pro celou rodinu. Snadno pomocí nich přehrajete svoje DVD nebo Blu-ray. Můžete surfovat na internetu nebo sledovat pořady ze zahraničních video archivů. K tomu samozřejmě potřebujete co nejrychlejší internet.

Herní konzole mají i velký akční potenciál – můžete si užít i spoustu zábavy jako rodina, a dokonce se zbavit i nadbytečných kil.

Výběr je srdcová záležitost

Výběr té správné konzole je poměrně snadný. Na trhu totiž figurují prakticky pouze dva velcí hráči – Sony a Microsoft. Tak trochu stranou stojí herní platforma od herního matadora Nintenda. Ten do průmyslu herních konzolí v minulosti vnesl ovládáním pohybem, ale v poslední době zaostává především na poli grafiky.

Playstation od Sony a Xbox od Microsoft jsou ve skutečnosti co do konfigurace velmi podobné. Shodou okolností představují obě společnosti své nové modely ve stejný čas. Na internetu se tak rozhořely ostré diskuze o tom, která konzole přináší lepší herní požitek.

Abychom to shrnuli: každá má své plusy a mínusy. Výběr je poté jen na vás a vašich preferencích. Playstation 4 má o něco rychlejší paměti RAM (což skoro nepoznáte). Xbox One poté zase nabídne až 4K rozlišení, tedy teoretických 4096 × 3112 obrazových bodů. K tomu budete muset ale pořídit opravdu „velkou“ televizi.

Rozhodování nepomáhá ani skutečnost, že pro obě platformy vycházejí herní tituly prakticky souběžně. Navíc má každá konzole ještě exkluzivní hry, které na té druhé nenajdete. Například na Playstation nenajdete oblíbenou hru Hallo a na Xbox zase budete marně pátrat po klasice Grand Turismo.

Podrobné srovnání parametrů naleznete v tabulce pod článkem.

V pohybu

Co se pohybu týče, mohl by tento teoretický zápas vyhrát Xbox One. Nový Kinect – tedy snímač pohybu – je asi největší předností této konzole. Microsoft tvrdí, že nový Kinect má vyšší rozlišení, až o 60 % větší zorné pole a dokáže rozpoznat až 6 postav včetně jejich pulzu. Navíc prý půjde použít i v menších pokojích. To do teď nebylo možné. Předchůdce tohoto senzoru totiž potřeboval poměrně dost místa na to, aby postavy rozpoznal.

Kinect i ve své první verzi znamenal malou revoluci ve hrách. Heslo „ovladačem jste vy“ fungovalo naprosto spolehlivě. Do hry se tak mohli zapojit jak malí, tak dospělí.

Playstation kontruje novým ovladačem Dualshock 4, který je nyní obohacen o dotykovou plochu a mnoho dalších maličkostí. Navíc v nabídce naleznete i pohybový kontrolér MOVE. Ten funguje tak trochu jako kouzelnická hůlka a své příznivce rozhodně najde. Využijete ho i ve spojení s knihou Wonderbook, která společně s konzolí a snímačem funguje jako interaktivní prvek her.

Ale bezkonkurenčně nejširší nabídku příslušenství má konzole Wii. Můžete si pořídit například tenisovou raketu, kytaru nebo dokonce rybářský prut; s boxerskými rukavicemi vás bude hra v ringu bavit rozhodně více. Nicméně tato platforma se pomalu a jistě odebírá na okraj zájmu.

Verdikt

Konečné hodnocení není vůbec lehké. Záleží na osobních preferencích a ceně. Pokud nyní pomineme specifické Wii, tak má navrch koncept od Sony. Nicméně rozdíl cca 3.000 Kč by vám neměl zabránit ve zvážení koupě konzole od Microsoftu. Zde je hlavní trumf fantastický senzor Kinect, který cenový rozdíl významně kompenzuje. 

  Sony Playstation 3 Microsoft Xbox 360 Nintendo Wii Nintendo Wii U Playstation 4 Xbox One
procesor 8 jader, 3.2 GHz 3 jádra, 3.2 GHz jednojádrový, 729 MHz 3 jádra, 1.2 GHz 8 jader AMD 8 jader AMD, 1.2 GHz
grafika nVidia RSX G70 ATI Xenos R500 ATI GPU Hollywood AMD Radeon HD Latte AMD Radeon AMD Core Next
paměť RAM 256 MB XDR RAM, 256 MB GDDR3 VRAM 512 MB GDDR3 RAM 88 MB GDDR3  2 GB DDR3 RAM 8 GB GDDR5 8 GB DDR3
rozlišení  Full HD (1920 x 1080) Full HD (1920 x 1080) až 480p Full HD (1920 x 1080) Full HD (1920 x 1080) max 4K
zvuk 5.1 Dolby Digital, 7.1 LPCM, DTS-HD 5.1 Dolby Digital, Dolby Pro-Logic II Dolby Pro Logic II  šestikanálový lineární výstup PCM ? ?
úložiště dle nabídky dle nabídky  paměťová karta SD paměťová karta SD dle nabídky (500 GB) dle nabídky (500 GB základ)
média Blu-Ray dvouvrstvé DVD disk Wii disk Wii U Blu-Ray Blu-Ray
spotřeba (stand-by) 80 W / 0,4 W 90 W / 1.2 W 40 W / 1.5 W 40 W / 0,2 W 90 - 151 W / ma 1 W 65 - 125 W / max 1 W
hlučnost 36 dB 45 dB 32 db 36 dB 33 dB 49 dB
cena od 4.000 Kč od 5.000 Kč od 3.500 Kč od 7.000 Kč od 10.000 Kč ode 13.000 Kč
             

    

 

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese