Jsou vaše děti na internetu v bezpečí? 2. díl

Myslíte si, že dětské zámky nemají smysl? Přesvědčíme vás, že tomu tak není.

 

Mají smysl dětské zámky?

Možná si ihned odpovíte, že dětské zámky smysl opravdu nemají - zvláště v době, kdy většina dětí ovládá informační technologie lépe než jejich vlastní rodiče. To ovšem nemění nic na tom, že „rodičovský zámek“ nebo „dětský zámek“ je stále žádanou funkcí u počítačů, internetových prohlížečů, televizí nebo dokonce mobilů.

 

Vyzkoušejte dětský zámek přímo v modemu

Elegantním způsobem, jak ochránit své zvídavé dětičky před nevhodným obsahem, je nastavení omezení přímo v modemu či routeru. Výhodou je, že v rámci jednoho nastavení můžete upravit povolený obsah pro více počítačů či mobilů – modem pozná, které zařízení je zrovna online, a přiřadí k němu odpovídající omezení na připojení, prohlížení či stahování.

Jak to funguje? Je potřeba ručně nastavit WAN Management Protokol klientských zařízení, který definuje jednotnou soustavu příkazů pro autokonfiguraci koncových zařízení a automatickou synchronizaci s časovým serverem. Dále nadefinujeme filtrování IP adres, jak z příchozího, tak odchozího směru. Modem pak doporučujeme schovat, protože objeví-li dítě restartovací tlačítko, je naše snažení v háji. Pokud se na konfiguraci hardwaru necítíte, zkuste např. user friendly softwarového pomocníka UPC SmartGuard.

Nejen kyberšikana, ale i provětraná peněženka rodičů

Zatímco se neustále skloňují rizika číhající na děti na internetu v podobě pedofilů a zlodějů osobních údajů, jednu oblast kontroly dětí na internetu rodiče objeví, až když jim přijde měsíční vyúčtování.

I děti jsou na internetu bombardovány nabídkami k nákupu bonusových žetonů do jejich oblíbené online hry nebo jsou nabádány, aby stahovaly placenou verzi. Pokud jsou zvědavé a zároveň s podobnými lákadly nemají zkušenosti, je více než vhodné, aby se s nimi rodiči na toto téma pobavili hlavně v souvislosti s chytrými telefony, kde není zapotřebí zadávat údaje platební karty, ale útrata se rovnou odečítá z kreditu nebo paušálu. Seznam nástrojů pro kontrolu mobilních zařízení, ale i např. herních konzolí, najdete na stránkách SIP-Bench, které se s požehnáním EU touto oblastí zabývají a jednotlivé „rodičovské zámky“ porovnávají.

Pokud vás téma bezpečnosti dětí na internetu zaujalo, prohlédněte si příručku UPC speciálně věnovanou tomuto tématu. 

Komentáře