Jsou vaše děti na internetu v bezpečí? 2. díl

29.04.2014

Přečteno 1992x

Myslíte si, že dětské zámky nemají smysl? Přesvědčíme vás, že tomu tak není.

Mají smysl dětské zámky?

Možná si ihned odpovíte, že dětské zámky smysl opravdu nemají - zvláště v době, kdy většina dětí ovládá informační technologie lépe než jejich vlastní rodiče. To ovšem nemění nic na tom, že „rodičovský zámek“ nebo „dětský zámek“ je stále žádanou funkcí u počítačů, internetových prohlížečů, televizí nebo dokonce mobilů.

Vyzkoušejte dětský zámek

Elegantním způsobem, jak ochránit své zvídavé dětičky před nevhodným obsahem, je nastavení omezení přímo v modemu či routeru. Výhodou je, že v rámci jednoho nastavení můžete upravit povolený obsah pro více počítačů či mobilů – modem pozná, které zařízení je zrovna online, a přiřadí k němu odpovídající omezení na připojení, prohlížení či stahování.

Jak to funguje? Je potřeba ručně nastavit WAN Management Protokol klientských zařízení, který definuje jednotnou soustavu příkazů pro autokonfiguraci koncových zařízení a automatickou synchronizaci s časovým serverem. Dále nadefinujeme filtrování IP adres, jak z příchozího, tak odchozího směru. Modem pak doporučujeme schovat, protože objeví-li dítě restartovací tlačítko, je naše snažení v háji. 

Nejen kyberšikana, ale i provětraná peněženka rodičů

Zatímco se neustále skloňují rizika číhající na děti na internetu v podobě pedofilů a zlodějů osobních údajů, jednu oblast kontroly dětí na internetu rodiče objeví, až když jim přijde měsíční vyúčtování.

I děti jsou na internetu bombardovány nabídkami k nákupu bonusových žetonů do jejich oblíbené online hry nebo jsou nabádány, aby stahovaly placenou verzi. Pokud jsou zvědavé a zároveň s podobnými lákadly nemají zkušenosti, je více než vhodné, aby se s nimi rodiči na toto téma pobavili hlavně v souvislosti s chytrými telefony, kde není zapotřebí zadávat údaje platební karty, ale útrata se rovnou odečítá z kreditu nebo paušálu. Seznam nástrojů pro kontrolu mobilních zařízení, ale i např. herních konzolí, najdete na stránkách SIP-Bench, které se s požehnáním EU touto oblastí zabývají a jednotlivé „rodičovské zámky“ porovnávají.

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese