Jsou vaše děti na internetu v bezpečí? 1. díl

24.06.2013

Přečteno 848x

40 % rodičů dětí, které viděly na internetu obrázky se sexuální tématikou, tvrdí, že jejich děti nic takového neviděly. 56 % rodičů, jejichž děti obdržely online zprávu s neslušným nebo jinak zraňujícím obsahem, tvrdí, že se jejich dětem nic takového nestalo. 61 % rodičů, jejichž děti se setkaly s někým, koho poznaly přes internet, tvrdí, že jejich dítě takto nejednalo. A víte vy, co dělají vaše děti na internetu?

Co dělají děti na internetu

Předchozí údaje vyplývají z výsledků výzkumu EU Kids Online, kterého se zúčastnilo 25 tisíc dětí a jejich rodičů z mnoha evropských zemí. Je zřejmé, že naše představy o tom, jak děti tráví svůj čas v online prostředí, nemusí nutně odpovídat realitě.

Někdo se může domnívat, že pokud bedlivě kontroluje své děti na domácím stolním počítači, má vyhráno. Většina dětí má ale přístup na internet ve škole, u kamarádů, v knihovnách a často už i na vlastním chytrém telefonu. Nemůže nás proto překvapit, že 3/4 českých dětí ve věku 9 – 16 let jsou na internetu každý den a stráví tam průměrně 1,5 hodiny. S rostoucím věkem dětí pak úměrně roste i doba strávená online.

Než se vyděsíte a začnete dětem zabavovat laptopy a telefony, přečtěte si, jak svůj čas ve virtuálním světě tráví:

  • 85 % dětí tráví čas na internetu přípravou do školy a psaním úkolů,

  • 83 % dětí hraje hry (samo nebo proti počítači),

  • 62 % dětí posílá zprávy, mailuje a navštěvuje sociální sítě,

  • 48 % dětí čte nebo sleduje zprávy,

  • 44 % dětí hraje hry s jinými lidmi prostřednictvím internetu,

  • 39 % dětí sdílí videa, fotografie nebo hudbu s ostatními,

  • 23 % dětí navštěvuje chatovací portály.

Očividně některé aktivity představují daleko menší potenciální riziko pro dítě než jiné. Při sledování zpráv nebo přípravě do školy dětem hrozí maximálně to, že se omylem prokliknou na stránku s nevhodným obsahem. Během chatování nebo aktivit na sociálních sítích se ale děti mohou setkat i se zneužitím svých osobních údajů, projevy nenávisti, kyberšikanou (šikana prostřednictvím elektronických komunikačních kanálů) nebo kybergroomingem (vytipování a zmanipulování oběti v online prostředí a nalákání k osobní schůzce s útočníkem).

Nenávist online

Velkým tématem poslední doby je právě problematika nenávistných projevů v prostředí internetu. Existují případy, kdy takové chování útočníka vyústí dokonce v sebevraždu oběti nenávistných útoků. Rada Evropy letos v březnu spustila kampaň Mladí proti nenávisti online (No hate speech movement), která má za cíl zvýšit angažovanost mládeže, podporu vzdělání v oblasti lidských práv a mediální výchovy.

V rámci této celoevropské iniciativy budou probíhat kampaně cílené jak na mladé lidi v prostředí sociálních sítí, tak i na učitele a knihovníky, kteří s dětmi pracují. Široká veřejnost se pak může aktivně zapojit přímo prostřednictvím webu www.nohatespeechmovement.org a reportovat projevy nenávisti online, dozvědět se konkrétní rady, jak proti ní bojovat a řadu dalších užitečných informací.

Jak už naznačuje úvod článku, projevy násilí nejsou jediným rizikem, kterému se děti na internetu vystavují. V pokračování seriálu o online bezpečnosti se dočtete např. o kyberšikaně a jak před ní své děti chránit nebo o nebezpečí manipulace s osobními údaji. Věděli jste, že 33 % českých dětí má veřejný profil na některé sociální síti a 20 % dětí na svém profilu uvádí telefonní číslo nebo adresu?

 Další zdroje k tématu:

Jak se vám článek líbil?

Ověřte si, jestli je pevný internet od Vodafonu dostupný i na vaší adrese